گزیده‌‎ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

بروکینگز

کره جنوبی و نظم اقتصادی جدید آسیا: نظم اقتصادی جهان در نقطه عطف خود قرار دارد. کره جنوبی به عنوان یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان و یک دموکراسی پیشرفته از نظر فن‌آوری، نقش مهمی را در آینده تولیدات پیشرفته با فناوری‌های پیشرفته، تحول معماری تجارت منطقه‌ای و در موضوعات فراملی مانند امور مالی و زیرساخت‌های توسعه و اقلیم ایفا خواهد کرد. فرصت‌های همکاری در این حوزه‌ها، به‌ویژه با نزدیک‌ترین متحد کره‌جنوبی، یعنی آمریکا، فراوان است، اما موانعی نیز پیش روی آن قرار دارد.

پیامدهای امنیتی دو ماه اول جنگ روسیه و اوکراین: تقلای روسیه در طول تهاجم به اوکراین، برخی را به این فکر انداخته که ارتش روسیه فاقد توانایی لازم برای تهدید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و کشورهای عضو آن است. با این حال، تمرکز محدود بر تقلای تاکتیکی و عملیاتی روسیه و از قلم انداختن تصمیم‌گیری راهبردی ناقص روسیه که زیربنای این تهاجم بود، رویکردی خطرناک است. اگرچه تلفات قابل توجه روسیه در این جنگ توانایی این کشور را برای انجام عملیات تهاجمی در مقیاس بزرگ علیه ناتو در کوتاه مدت به وضوح کاهش می‌دهد، اما خیلی زود است که تهدید میان مدت و بلندمدت روسیه نادیده گرفته شود. بنابراین، در حالی که تهاجم روسیه وارد مرحله‌ای جدید می‌شود، تعیین این که از این واقعه چه درس‌هایی باید و نباید گرفت، امری مهم است.

میدل ایست فوروم

اتکای آمریکا به متحدانش در خاورمیانه برای تامین امنیت آبراه‌های منطقه: آمریکا تلاش می‌کند تا از فن‌آوری‌های جدید برای کمک به ایمن سازی آبراه‌های مهم خاورمیانه از جمله دریای سرخ استفاده کند.

تحریم شبکه مالی داعش توسط آمریکا، افشاکننده عملکرد ترکیه: اعمال تحریم توسط خزانه داری آمریکا علیه شبکه مالی داعش در ترکیه نشان دهنده شکست دولت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور در سرکوب سازمان‌های تروریستی است.

مرکز تحلیل سیاست اروپا

سوئد و فنلاند برای مقابله با واکنش روسیه آماده می‌شوند: مقابله با درخواست سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو یکی از اهداف همیشگی کرملین بوده است. اما اکنون به نظر می‌رسد که این تلاش با شکست مواجه شده است زیرا ظاهرا این کشورها آماده پیوستن به این اتحاد هستند. انتظار می‌رود کرملین چه واکنشی به این موضوع نشان دهد؟

 اهداف جنگ در اوکراین: غرب در حال فکر کردن به جنگی طولانی در اوکراین است، اما برای اکثر متحدان، پایان این بازی هنوز روشن نیست.

نحوه خاتمه دادن به انتشار اطلاعات غلط توسط روسیه : شکست تهاجم روسیه به اوکراین می‌تواند راه را برای پایان دادن به استفاده روسیه از اطلاعات نادرست به عنوان یک سلاح علیه غرب هموار کند. توییتر ماه گذشته بیش از 300 حساب دولتی روسیه از جمله حساب ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را محدود کرد.

کارنگی

امنیت سایبری در صنعت مالی نیجریه: : بانک مرکزی نیجریه اخیراً در افزایش امنیت سایبری برای بخش مالی این کشور پیشرفتی چشمگیر داشته، اما افزایش آگاهی، توسعه ظرفیت و همکاری برای اطمینان از انعطاف پذیری امنیت سایبری همچنان امری ضروری است.

 سازوکار راهبردی جدید آمریکا و ترکیه: سازوکار راهبردی از پتانسیل قابل توجهی برای احیای روابط آمریکا و ترکیه برخوردار است و این امر به میزان آمادگی شرکا برای سرمایه‌گذاری سیاسی و اتخاذ تصمیمات سیاسی صحیح بستگی دارد.

دموکراسی اتحادیه اروپا پس از برگزاری کنفرانس آینده اروپا: کنفرانس آینده اروپا نشان دهنده اولین گام مثبت در نوآوری دموکراسی اروپایی بود. سیاست گذاران باید از این تجربه به عنوان کاتالیزوری برای ایجاد تغییراتی گسترده‌تر استفاده کنند.

خطر حمله روسیه به اوکراین برای روابط چین و اتحادیه اروپا: فیلیپ لوکور در جریان یک پرسش و پاسخ در اندیشکده کارنگی به ارزیابی روابط اتحادیه اروپا و چین در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین پرداخت و توضیح داد که این رابطه چطور در بلند مدت تحت تاثیر جنگ اوکراین قرار می‌گیرد.

بلفر

نقش تسلیحات هسته‌ای در قرن بیست و یکم: جنگ اوکراین اولین جنگ متعارف پس از جنگ جهانی دوم در اروپا است که در سایه تهدیدات هسته‌ای انجام گرفته است. روسیه دارای بزرگترین زرادخانه هسته‌ای جهان است و دکترین هسته‌ای این کشور امکان استفاده نخستین از تسلیحات هسته‌ای را در برابر دشمنانی که آماده حمله به کشور با قابلیت‌های متعارف هستند، پیش‌بینی می‌کند.

چتم هاوس

آلمان راهبردش در قبال چین را چگونه تغییر می‌دهد: نویسنده در این گزارش راهبرد آلمان در قبال چین و پیامدهای آن برای ایندوپاسفیک را تحلیل و بررسی می‌کند. همچنین به ارزیابی تعامل فزاینده آلمان با کشورهای ایندوپاسفیک و روند روابط آلمان و چین می‌پردازد.

رند

جاده دمشق: نویسندگان این گزارش گاه‌شمار عملیات هوایی روسیه در سوریه را بررسی و طرح راهبردی و عملیاتی، راهبرد و وضعیت نیروها، اثربخشی عملیات هوایی روسیه و کاربرد آن در کارزارهای آتی را ارزیابی می‌کنند.

پترسون

جنگ در اوکراین احتمالا مشکلات اقتصادی اروپا را بدتر خواهد کرد: سیاست گذاران اروپایی باید راه‌هایی برای محافظت از مصرف کنندگان و مشاغل در برابر مشکلات اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین ایجاد کنند. نموداری که موسسه پترسون تهیه و در این گزارش ارائه کرده اثرات کوتاه‌مدت و بلندمدت جنگ و مشکلاتی از جمله از دست رفتن صادرات به روسیه، تبعات تحریم‌ها و مسائل بشردوستانه را نشان می‌دهد.