جدیدترین مطالب

حمام خون در الرشید

حمام خون در الرشید

در حالی روز پنج شنبه شمار شهدای غزه از مرز ۳۰ هزار نفر عبور کرد که اشغالگران صهیونیست در همان روز (پنجشنبه) به سمت هزاران شهروند فلسطینی از شمال نوار غزه و از شهر غزه، جبالیا و بیت حانون که در منطقه «شیخ عجلین» در غرب غزه منتظر رسیدن کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه بودند، شلیک کردند که در آخرین آمار، ۱۰۹ نفر شهید و ده‌ها نفر دیگر مجروح شده‌اند. ارتش رژیم صهیونیستی نیز در توجیه این جنایت خود مدعی شد «صدها فلسطینی هنگام دریافت کمک ها در شمال غزه به سربازان ما نزدیک شدند و نیروهای ما به سمت آنها تیراندازی کردند. در مقابل سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین طی گزارشی عنوان داشت که شهدا و زخمی‌های جنایت خیابان الرشید به تمامی بیمارستان‌ها در شمال غزه منتقل شدند. او افزود: کادر پزشکی با امکانات محدود خود در حال رسیدگی به زخمی‌های با وضعیت وخیم هستند.

ایران چهاردهمین قدرت نظامی جهان

این رتبه‌بندی بر اساس کمیتی موسوم به «شاخص قدرت آتش‌باری جهانی» صورت می‌گیرد که با در نظر گرفتن بیش از ۶۰ عامل محاسبه شده است.

سران رژیم صهیونیستی به عمد اسیران خود را می کشند

بوعبیده سخنگوی گردان‌های عزالدین القسام شاخه نظامی جنبش حماس گفت، ما همواره برای حفظ جان این اسیران تلاش کردیم، اما روشن است که سران دشمن به عمد این اسیران را به قتل می‌رسانند تا از دست این پرونده خلاص شوند.

Loading

أحدث المقالات

ارتش اوکراین طی شبانه روز گذشته 24 بار قلمرو جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کرد

دفتر نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی مسائل مربوط به جنایات جنگی اوکراین گزارش داد که طی 24 ساعت گذشته، نیروهای اوکراینی 24 بار قلمرو جمهوری خلق دونتسک را گلوله باران کردند و 89 گلوله شلیک کردند.

اسکای نیوز: اظهارات آستین نشان داد اسرائیل به نابودی حماس نزدیک نیست

وبگاه شبکه انگلیسی «اسکای نیوز» به اظهارات اخیر لوید آستین پرداخته و خاطرنشان کرد که استناد علنی وی به آمار و ارقام وزارت بهداشت فلسطین در غزه «از نظر افزایش فشار بر اشغالگران از اهمیت بالایی برخوردار است».

حقایق جدید نهفته در گزارش های اطلاعاتی آمریکایی-اسرائیلی درباره «یحیی السنوار»

تهران- ایرنا- تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به تکرار روایات درباره «یحی السنوار» رهبر حماس در غزه در رسانه های غربی و صهیونیستی، به حقایق جدید نهفته و پنهان در این گزارش‌های اطلاعاتی پرداخته است.

تحلیلگر صهیونیست: ارتش اسرائیل در غزه زمین‌گیر شده است/ سیاست فریب نتانیاهو درباره اسیران

تهران- ایرنا- یکی از تحلیلگران صهیونیست به توهم پردازی و سیاست فریب «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره اسیران اسرائیلی اشاره و به گرفتار شدن ارتش این رژیم در غزه اذعان کرد.

ویدیو / نخست‌وزیر هند غواص شد

نارندرا مودیِ ۷۳ ساله فیلمی از غواصی در آب‌های یک معبد هندو در شهر افسانه‌ای «دارکا» در ایالت گجرات منتشر کرد. طبق باورهای آیین هندو این معبد در شهری افسانه‌ای واقع شده که در یک دورهٔ تاریخی غرق شده. طبق باور هندوها این شهر پس‌از «به آسمان رفتن» حاکمش، توسط دریا بلعیده شده.

ویدیو / بزرگترین محله فقیر نشین برزیل

بزرگترین محله فقیر نشین برزیل، فاولای روسینیا در ریودوژانیرو است. بر اساس داده های غیر رسمی، بیش از دویست هزار نفر در آنجا زندگی می کنند. مقامات قادر به ایجاد کنترل کامل بر منطقه نیستند و جنایت در آنجا بیداد می کند.

حمله صدها مرد خشمگین به یک زن پاکستانی به دلیل پوشیدن لباسی با کلمات عربی

صدها مرد خشمگین یک زن پاکستانی را در بازاری در لاهور تعقیب و مقابل رستورانی که به آن پناه برد تجمع کرده و خواستار مرگ این زن به دلیل پوشیدن لباسی که «به دین توهین می‌کند» شدند. روی لباس این زن کلمات عربی مانند «حلوه» به معنای «زیبا» نوشته شده بودکه تعدادی از پاکستانی‌ها آن را به اشتباه تفسیر کرده و تصور کردند آیات قرآنی است.

Loading

نگاهی به توانمندی هسته‌ای چین در دریا

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

زمانی که چین برای نخستین بار در سال 1950 میلادی تصاویری از یک زیردریایی هسته ای خود را منتشر کرد، شاید کمتر کارشناس نظامی تصور می کرد که این کشور بتواند در مدت زمانی نه چندان طولانی مسیر پیشرفت در این حوزه را به سرعت بپیماید.

ساخت زیردریایی هسته ای چین برای نخستین بار در سال 1950 میلادی به دستور “مائو تسه دونگ” رهبر فقید این کشور صادر شد، رهبری که شاید به جرات بتوان گفت – چین کنونی و پیشرفتی که نصیب آن شده است – ماحصل تفکرات همین رهبر است.

از آن زمان چینی ها آرام آرام و به دور از هیاهو- بر تلاش خود در این حوزه افزودند و درست 38 سال بعد در سال 1988 میلادی اعلام شد چین پنجمین کشور دارای توانمندی هسته ای در دریاست.

این خبر ابتدا برای بسیاری از کشورهای غیرقابل باور بود- اما این وزارت دفاع آمریکا – پنتاگون – بود که صحت این خبر و گزارش های پیرامون آن را تایید کرد..

انتشار همین خبر کافی بود که توجه همراه با نگرانی های غرب و در راس آن آمریکا بیشتر شود نگرانی هایی که بارها توسط کشورهای مختلف غربی بیان شد و البته همچنان ادامه دارد.

البته نگرانی های آمریکا قابل درک است – واشنگتن به ظاهر یکه تازی چین در دریاها را تهدیدی برای کشورهای آسیایی می داند- اما او به واقع نگرانی قدرتش در منطقه است که با اوج گیری چین به افول می گراید.

واشنگتن می گوید شتاب گرفتن روند توسعه قدرت نظامی چین بسیار نگران کننده است و این موضوع عامل برهم خوردن توازن نظامی در منطقه است.

نگرانی آمریکا زمانی بیشتر احساس می شود که روزنامه “ساندی تایمز” به تازگی گزارشی از اعزام یکی از زیردریایی های چین از اقیانوس هند به یکی از مناطق ساحلی خاورمیانه منتشر کرد؛ خبری که به سرعت با واکنش تند مقامات کاخ سفید همراه شد.

کاخ سفید نگران قطب های در حال ظهوری همانند چین است و بارها و به صراحت آن را اعلام کرده است.

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که اوایل سال جاری منتشر کرد، مخارج نظامی چین در سال گذشته را 20 درصد بیش از آن چیزی دانست که رسما از سوی این کشور اعلام شده بود. بودجه نظامی چین برای سال 2014 میلادی – بر اساس اعلام مقامات پکن – با 12ممیز دو دهم درصد افزایش، 132 میلیارد دلار تعیین شد.

وزارت دفاع آمریکا در گزارش خود همچنین بر این نکته تاکید کرد که افزایش هزینه های نظامی چین نشاندهنده به روز کردن سریع نیروی هوایی و دریایی این کشور و همچنین سرمایه گذاری پکن در جنگ سایبری است.

در واکنش به سخنان مقام های آمریکایی – چین با بیان اینکه نگرانی های کشورهای غربی واقع بینانه نیست – تاکید می کند که کشورهایی باید نگران پیشرفت چین در زمینه زیردریایی های هسته ای باشند که افکار نامناسبی در سر داشته و قصد تحریک پکن را دارند.

چین چندی پیش زیردریایی هسته ای خود را روانه اقیانوس هند کرد و با حضور خود در این منطقه نشان داد که به تلاش در ساخت زیردریایی های خاص و ویژه همچنان ادامه می دهد.

البته چین پا را فراتر گذاشته و بر اساس اعلام اخیر کارشناسان نظامی این کشور- زیردریایی های چین به زودی به موشک های هسته ای هم مجهز می شود که در صورت تحقق این امر- چین به گروه کشورهای نخبگان جهان خواهد پیوست.

در حال حاضر چین دارای پنج فروند زیردریایی هسته ای است که در میان آنها سه فروند در سال جاری به موشک 2J 1 مجهز می شوند- این موشک ها با برد هشت هزار و 200 کیلومتر- قابلیت این را دارد که چند کلاهک هسته ای را با خود حمل کند.

چندی پیش نیز اعلام شده بود که چین در تلاش برای تولید نوعی زیردریایی است که قادر است مسیر شانگهای در چین تا سانفرانسیسکو در آمریکا را در کمتر از دو ساعت طی کند ایده ای که البته تا واقعیت فاصله زیادی دارد و ممکن است هیچگاه محقق نشود.

این زیردریایی به گفته محققان چینی – قادر است با ایجاد حباب هایی در اطراف بدنه اش از میزان کشش سطحی آب روی بدنه خود بکاهد.

در حالی که چین در این زمینه با سرعت پیشرفت می کند- روزنامه ساندی تایمز از تعبیر “رستاخیز” برای این پیشرفت استفاده کرد. “لی جیه ” یکی از کارشناس مسایل نظامی چین البته نظر “ساندی تایمز” را نمی پذیرد و می گوید: به رغم پیشرفت در ساخت نسل جدید زیردریایی هسته ای – چین هنوز عقب تر از کشورهایی نظیر آمریکا و روسیه است.

وی خاطر نشان کرد که شرایط بین المللی و منطقه ای تغییر کرده و چین باید بتواند در مقابل کشورهایی که قصد محدود و محصور کردن آن را دارند، ایستادگی کند.

با این حال – نگرانی آمریکا و کشورهای غربی از روند رو به پیشرفت چین در صنایع نظامی دریایی در حالی مطرح می شود که + شی جین پینک ” رییس جمهوری چین به صراحت آن را رد و اعلام کرد: چین – کشورهای همسایه را با توسعه و اقتدار نظامی خود تهدید نمی کند.

وی با دفاع از اینکه بودجه ارتش چین برای سال 2014 میلادی به 132 میلیارد دلار رسید، گفت : کشوری به وسعت چین باید توان دفاعی و اقتصادی خود را افزایش دهد و برای این منظور افزایش بودجه نظامی امری کاملا ضروری است .

رییس جمهوری چین همچنین تاکید کرد: چین تهدیدی برای دیگران نیست و برخی بیهوده می کوشند از چین در دنیا چهره ترسناکی بسازند.

به عقیده کارشناسان، هر چند چین و آمریکا دارای روابط اقتصادی – تجاری و مالی بسیار گسترده ای هستند، اما این موضوع مانع از آن نمی شود که روابط این دو کشور در حوزه های دیگر نیز مطلوب باشد.

اکنون ناظران سیاسی با بدبینی به رابطه چین و آمریکا بویژه در بعد نظامی می نگرند، چرا که معتقدند تداوم این روند ممکن است شرایط دوستانه ای را که بین دو کشور حاکم است، آرام آرام دچار مشکل کرده و به روابط خصمانه مبدل سازد.

منبع: ایرنا

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *