دکتر سیدکمال خرازی صبح امروز در دیدار محمد عبد الستار السید، وزیر اوقاف سوریه و جمعی از علمای برجسته سوریه گفت: جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب، هدف خود را حرکت در مسیر تقریب مذاهب اسلامی قرار داده و در این راستا، ما کاملا آماده همکاری با علمای سوریه هستیم.

وی با اشاره به سابقه و نقش سوریه در ترویج فرهنگ اسلامی تصریح کرد: سوریه ظرفیت بسیار بالایی در ارتقای فرهنگ اسلامی دارد. امیدواریم علمای سوریه تلاش جدی در راستای ترویج فرهنگ اصیل اسلامی داشته باشند و خلاء موجود در منطقه در این زمینه را پر کنند. جمهوری اسلامی و علمای بزرگ کشور ما آماده هستند، نهایت همکاری را برای نزدیکی بیشتر بر اساس روابط اسلامی داشته باشند و ارتباط علمای شیعه و سنی را تقویت کنند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه سفر این هیئت بلندپایه مذهبی به ویژه پس از توطئه عظیم در منطقه برای بردن آبروی اسلام عزیز به سردمداری صهیونیست ها، آمریکا و دولت های مرتجع اهمیت به سزایی دارد، گفت: آنچه گروه های تروریستی تحت لوای اسلام در سوریه و عراق انجام دادند، حرکتی ضداسلامی برای این بود که اسلام عزیز را در چشم غیرمسلمانان به عنوان یک تفکر خشن و بی رحم جلوه دهند و کشورهای اسلامی را غیرمتمدن و ضد بشری معرفی کنند.

دکتر خرازی ادامه داد: آنچه درسوریه اتفاق افتاد، جز خدمت به آمریکا و رژیم صهیونیستی نبود و در چنین فضایی گردهمایی علمای عزیز از مذاهب مختلف اسلامی یک ضرورت است تا اسلام ناب محمدی را معرفی کنند و در راستای تبلیغ این اسلام گام بردارند.

وی تاکید کرد: چنین سفری در این راستا حائز اهمیت زیادی است، چرا که وسیله ارتباط دائمی علمای اهل سنت و شیعه را فراهم می کند و به این ترتیب می توان با اتکا به اسلام اصیل، دین اسلام را صحیح به دنیا معرفی کرد و توانست در برابر اقدامات تکفیری هایی که آبروی اسلام را در جهان بردند، آبروی اسلام را بازیافت و از افکار خشن و تکفیری جلوگیری کرد.

27 رجب؛ تاسیس دانشکده مذاهب اسلامی

محمد عبد الستار السید، وزیر اوقاف سوریه هم در این ملاقات با قدردانی از حمایت ها و همراهی جمهوری اسلامی ایران با کشورش در مواجهه با تروریست های تکفیری و توطئه غرب و صهیونیست ها علیه سوریه، گفت: پیامی که از رئیس جمهور بشار اسد به رهبر معظم انقلاب داریم، نامه محبت، دوستی، برادری و همکاری در سایه اسلام اصیل است.

وی پس از تشریح توطئه صهیونیست ها علیه سوریه، از سیاست های ضد اسلامی عربستان سعودی نیز انتقاد کرد و برای نمونه گفت: جنایت بزرگ سعودی ها ممانعت شان از ورود سوری ها به عربستان برای مناسک حج است. با قطع روابط دو کشور، عربستان سهمیه حجاج سوری را قطع کرده است.

السید با بیان اینکه باید در مقابل سیاست های تفرقه افکنی ایستادگی کرد، خبر داد با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در تاریخ 27 رجب دانشکده مذاهب اسلامی در دمشق تاسیس خواهد شد.

وزیر اوقاف سوریه گفت: در کنفرانسی که در آن تاریخ برگزار می شود، کمیته های مختلفی آغاز به کار خواهند کرد که فعالیت های مختلفی برای ایجاد و تدوین راهبرد همکاری برای مقابله با تندروها خواهند داشت. رئیس جمهور سوریه نیز پیگیر این حرکت است و چنین اقدامی، پیام بزرگی برای مسلمانان است و نتیجه خوبی خواهد داشت.

دعوت به وحدت اسلامی

آیت الله تسخیری، رئیس سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی هم در این جلسه با استناد به قرآن کریم، وحدت امت اسلامی را ضرورت و امری واجب برای مسلمانان خواند و تصریح کرد: جمهوری اسلامی از آغاز پیروزی انقلاب، تاکید بر وحدت مسلمانان داشت و به وحدت اسلامی دعوت کرده است.

وی با اشاره به تلاش های مجمع تقریب مذاهب اسلامی برای فعالیت موفق کمیته تقریب مذاهب اسلامی در قالب سازمان همکاری اسلامی گفت: با وجود تلاش های ما برای وحدت، علمای وهابی کارشکنی می کردند که البته به اهداف شان نرسیدند.

آیت الله تسخیری ادامه داد: آماده همکاری کامل با علمای سوریه برای تحقق اهداف مشترک، معرفی اسلام و گسترش آن هستیم.

در ادامه این ملاقات، جمعی از علمای سوری هم به تشریح دیدگاه های خود در خصوص ضرورت وحدت اسلامی در مقطع کنونی و اشتراکات راهبردی ایران و سوریه در برابر دشمنان پرداختند.