این روزنامه ایتالیایی نوشت: دکتر سیدکمال خرازی که در همایشی به ابتکار ژان-پیر رافارین، نخست‌وزیر اسبق فرانسه، برای کمک به توسعه روابط بین المللی و گفتگو در خصوص صلح در هفته گذشته در پاریس شرکت کرده بود در پاسخ به این سوال که ‘امریکا تهدید کرده که کشورهایی را که با ایران مناسبات اقتصادی داشته باشند تحریم خواهد کرد. واکنش شما چه خواهد بود؟’ گفت: مانند همیشه خواهیم توانست از خود دفاع کنیم. این تهدید نیز بر خلاف منافع اروپاست. اروپا می بایست تمامی تدابیر لازم را به کار ببندد تا از مناسبات و تبادلات تجاری و اقتصادی خود دفاع کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی افزود: ‘ما در فکر انجام تمامی مبادلات تجاری به یورو هستیم و تدابیر دیگری نیز در دست بررسی هستند. ایتالیا موضوع مکانیسم های اعتباری برای کمک به مبادلات اقتصادی را در مد نظر گرفته است. اگر اروپا در برابر این تهدید از خود دفاع نکند، آینده پیچیده تر خواهد شد.’

دکتر خرازی گفت: هدف امریکایی ها همواره نابودی انقلاب ما بوده که موفق به انجام آن نشده اند. برعکس، ایران امروز در دنیا قدرتمندتر و بانفوذتر و محترم تر از گذشته است و توانسته به اتحادهای مستحکمی دست پیدا کند. اما برخی از کشورهای عربی کاملأ وابسته به امریکا هستند. چنین وضعیتی به خطر درگیری، بی ثباتی و گسترش تروریسم دامن می زند.

وی تاکید کرد: ایران به تمامی شروط برجام عمل کرده و کنترل ها را انجام داده است. تصمیم آمریکا یک تصمیم سیاسی و در راستای منافع و راهبردها و اتحادهای آن کشور در خاورمیانه است. حفظ توافق هسته ای به رفتار کشورهای اروپایی بستگی دارد. می بایست امیدوار بود که اروپا بتواند از استقلال و وجهه و منافع خود که با امریکا یکی نیست، دفاع کند.

دکتر خرازی همچنین در پاسخ به این سوال که ‘آیا فکر می کنید که هنوز امکان یافتن راه حل برای خروج از کانون های بحران وجود دارد؟ به نظر می رسد که وضعیت خاورمیانه رو به وخامت بیشتر گذاشته است’ گفت: مشکل فلسطین بزرگترین مشکل است و تصمیم امریکا مبنی بر انتقال سفارتش به بیت المقدس به آن دامن زده است. حقوق فلسطینی ها به نفع منافع نامشروع اسرائیل پایمال می شود. این باعث افزایش خشم فلسطینی ها و تمامی مسلمانان در جهان می شود که البته پیامدهای بسیار سنگینی به همراه دارد. تصمیم امریکا نتیجه سیاستی یک جانبه است که در حوزه های مختلف به مرحله اجرا گذاشته شده و هر چه بیشتر نیازمند برخورد چندجانبه ای است که نقش سازمان ملل و پایبندی به قوانین بین المللی را هر چه بیشتر برجسته سازد.

وی در پاسخ به اینکه ‘ کشور شما به حمایت از گروههای تروریستی فعال در لبنان، سوریه، یمن و فلسطین که به اسرائیل حمله می کنند متهم شده است. ‘ افزود: ایران از دوستان و همسایگان خود دفاع می کند. این امریکا و کشورهای عربی خلیج فارس و پیش از همه عربستان سعودی هستند که از گروه های تروریستی حمایت می کنند. بی ثباتی مناطقی با موازنه های بسیار پیچیده منشاء پدیده تروریسم بوده و این وضعیت غیرقابل انکار را ما از افغانستان گرفته تا عراق شاهد هستیم. در سوریه دولت آن کشور موفق شد با کمک ایران و روسیه با تروریست های داعش مقابله کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سوال که ‘یکی از انتقاداتی که بیشتر به کشور شما وارد می شود به استانداردهای دموکراسی و حقوق زنان مربوط می شود. شما یک اصلاح طلب به شمار می آیید. آیا امکان بهبود شرایط در مدت زمان معقول وجود دارد؟’ گفت: هر کشوری دارای آداب و رسوم و ارزشهای خود است. ما توقع احترام داریم. احترام اساس گفت وگو ها است. در پارلمان ما و در کشور ما تمامی ادیان از جمله یهودیان و همچنین گروه های قومی حضور دارند و به آنها احترام گذاشته می شود. همیشه در دیگر کشورها چنین نیست. در خصوص شرایط زنان باید گفت که هیچ کشور اسلامی با ایران قابل مقایسه نیست. زنان در ایران حضور بسیار بالایی در تمامی سطوح اقتصادی و مدنی دارند و در دانشگاه های ما، بیش از 60 درصد محصلان را دختران تشکیل می دهند که خود، نشان دهنده وجود اراده رشد و پیشرفت است.

دکتر خرازی در پایان در پاسخ به این سوال که ‘زنان می خواهند به ورزشگاهها هم بروند، اما هنوز جنجال برانگیز است…’ افزود: تیم فوتبال زنان ایران در بازیهای آسیایی مدال طلا گرفت. به نظرم این دلیل افتخار است. از نظر شما چطور؟

منبع: ایرنا