به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای راهبردی روابط خارجی، مهران محرمیان که در نشست «بررسی سیاستگذاری کلان در دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران» سخن می‌گفت، تصریح کرد: ماهیت رمزارزها بر سه نکته تمرکززدایی، امنیت و گسترش‌پذیری تاکید دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: برخی کشورها به دلایل مختلف از رمزارزها به‌ویژه به دلیل حفظ ارزش پول در برابر تورم، استقبال کرده‌اند. بعضی کشورها اقداماتی در حمایت از آن کرده‌اند و برخی نیز نقش ایجابی داشته‌اند؛ اما همه کشورها به دلیل امکان تحت تاثیر قرار گرفتن حاکمیت پولی، از گسترش رمزارزها نگرانی دارند و از همین رو اقداماتی برای مقابله با آن از جمله وضع مالیات انجام داده‌اند.

محرمیان گفت: در ایران مصوبه‌ای مبنی بر اینکه بتوان از رمزارزهای استخراجی داخل برای واردات کالا بهره برد، وجود دارد که اقدام خوبی است. در این راستا، برخی از کشورها هم به ایجاد رمز ارز ملی یا پول دیجیتال اقدام کرده‌اند که قابلیت مبادله بین افراد دارد؛ اما درواقع، کاربرد ارز دیجیتال تبادلات فراملی است.

وی در همین حال تاکید کرد: اگرچه بسترهای ایجاد رمزارزهای منطقه‌ای برای تبادلات مالی میان کشورهای منطقه فراهم است، اما چالش اصلی پیش روی آن سیاسی است، زیرا کشورها به دلیل نگرانی از حاکمیت پولی خود، چندان تمایلی برای استفاده از آن ندارند.