دکتر خرازی که در صدر هیاتی از شورای راهبردی روابط خارجی ایران صبح چهارشنبه وارد بیروت شد، دیروز با نبیه بری، رئیس مجلس، امیل لحود، رئیس جمهور اسبق و کاردینال بشاره راعی، رهبرمسیحیان مارونی لبنان به طور جداگانه دیدار و با آنان درباره روابط دوجانبه ایران و لبنان و تحولات منطقه گفت وگو کرد.

دیدار دکتر خرازی با نبیه بری، رئیس مجلس لبنان

وی در این دیدارها که با حضور محمد فتحعلی، سفیر ایران در لبنان برگزار شد، بر اهمیت توسعه و گسترش روابط و همکاری های بین دو کشور دوست و برادر لبنان و ایران تاکید کرد و حل وفصل مشکلات لبنان توسط خود لبنانی ها و انتخاب رئیس جمهور این کشور در سریعترین زمان ممکن و بدون دخالت خارجی را ضروری خواند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران بر حمایت ایران از مقاومت لبنان و فلسطین در رویاروئی با دشمن صهیونیستی  و حل سیاسی بحران سوریه و مبارزه با ترورسیم تکفیری تاکید کرد.

براساس این گزارش، دکتر خرازی همچنین در نشستی با حضور اعضای فراکسیون حزب الله در مجلس لبنان (وفاداری به مقاومت) شرکت کرد و از سوی محمد رعد، رئیس این فراکسیون مورد استقبال گرم قرار گرفت.

وی در ادامه برنامه های خود در جمع اعضای هیات تجمع علمای مسلمان لبنان متشکل از علمای برجسته اهل سنت و شیعه لبنان سخنرانی کرد.

هیات تجمع علمای مسلمان لبنان با اهدای نشان این هیات از سال های طولانی خدمات ارزنده دکتر خرازی در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران وحمایت های وی از مقاومت و ملت لبنان تجلیل کرد.

دیدار دکتر خرازی با اعضای هیات تجمع علمای مسلمان لبنان

دکتر خرازی بعد از دیدار با کاردینال راعی  که در بکرکی، مقر رهبر مسیحیان مارونی لبنان برگزار شد، به نقش برجسته مراجع روحانی در لبنان اشاره کرد و گفت: این نخستین دیدار ما با کاردینال راعی در این شرایط منطقه و لبنان بود.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران افزود: در این دیدار تحولات سیاسی جاری در لبنان را بررسی و بر نقش مثبت و سازنده کاردینال راعی برای حل مشکلاتی که لبنان اکنون از آنها رنج می برند، تاکید کردیم.

وی خاطرنشان کرد: به کاردینال راعی تاکید کردم که جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تصمیم لبنانی ها برای حل مشکلات خودشان حمایت می کند.

دیدار دکتر خرازی با بشاره راعی، رهبر مسیحیان مارونی لبنان

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین با حضور در روضه الشهدا در ضاحیه جنوبی بیروت به شهدای مقاومت لبنان ادای احترام کرد.

دکتر خرازی در نخستین روز از سفر خود با تمام سلام، نخست وزیر، جبران باسیل، وزیرخارجه، شیخ عبدالامیر قبلان، نائب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان دیدار وگفت‌وگو و در نشست صمیمانه هم اندیشی با تعدادی از صاحب نظران و کارشناسان لبنانی به میزبانی مرکز مشورتی مطالعات واسناد به ریاست عبدالحلیم فضل الله شرکت کرد.

منبع: ایرنا