کمال دهقانی با اشاره به مخالفت اتحادیه اروپا، آمریکا و ترکیه و همسایگان عراق با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، اظهار داشت: ما معتقدیم این کار امنیت کل منطقه را به چالش می‌کشد و بازنده اصلی این بازی بخشی از مردم عراق و مشخصا همان‌هایی خواهند بود که حاکمیت دولت مرکزی را به چالش می‌کشند.

وی افزود: در سایه دموکراسی بعد از صدام در عراق مردم این کشور شاهد پیشرفت و آبادانی در مناطق کردنشین بوده‌اند و امنیت و آرامش در این مناطق برقرار شد اما رژیم اشغالگر قدس امنیت در آسیای غربی، عراق و سوریه را بر نمی تابد و به گونه‌ای برنامه ریزی می کند که این امنیت به دست اکراد و افراد سرشناس یک شبه از بین برود و آرامش بعد از جنگ‌های داخلی به سمت درگیری قومی سوق پیدا کند. طبیعتا تنها کسی که از ناامنی در منطقه بهره می برد رژیم اشغالگر قدس است.

این نماینده مجلس درباره موضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به همه‌پرسی استقلال کردستان عراق نیز گفت: آنچه برای ما مهم است صلح و امنیت منطقه است و این صلح و امنیت وقتی تامین می شود که به تمامیت ارضی کشورها احترام بگذاریم. سوریه و عراق دولت مرکزی دارند و این دولت مرکزی است که درباره مسائل این کشورها تصمیم گیرنده است و مسئولیت برقراری امنیت را برعهده دارد.

دهقانی اضافه کرد: آنچه در عراق تحت عنوان طرح رفراندوم اتفاق می افتد، حاکمیت ملی این کشور را به چالش می کشد. در وهله اول بحث حاکمیت داخلی در عراق حائز اهمیت است بدون اینکه جمهوری اسلامی دخالتی در مسائل داخلی عراق داشته باشد، به حاکمیت این کشور احترام می گذارد. در حاکمیت نیز اهل تسنن، اهل تشیع و کردها نقش دارند. داعش می توانست موجودیت کردها، اهل تسنن و حاکمیت عراق را به چالش بکشد ولی مردم این کشور با اتحاد و انسجام توانستند بخش قابل توجهی از نیروهای داعش را به عقب برانند.

وی با بیان اینکه «در حال حاضر داعش در 50 کیلومتری کرکوک مستقر است» خاطرنشان کرد: متاسفانه به جای اینکه تمرکزها برای صلح متمرکز باشد فضا به سمت ناامنی پیش می رود. اگر به حاکمیت عراق احترام بگذاریم چند روز پیش پارلمان عراق قانونی را تصویب کرد که به موجب آن برگزاری رفراندوم استقلال غیرقانونی اعلام شد لذا این مسئله اولین چالش کردها با حکومت مرکزی عراق است و این چالش مقدمه ای برای ناامنی خواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه «داعش و تروریست‌ها تنها کسانی هستند که از ایجاد ناامنی در عراق بهره می برند» اضافه کرد: هروقت آرامشی می خواهد در کشورهای منطقه برقرار شود براساس توطئه‌ای که مرکز آن در رژیم اشغالگر قدس است فضایی ایجاد می شود که ناامنی را به جان و دل می‌اندازد.

دهقانی در پایان گفت: در صورت به چالش کشاندن حکومت مرکزی عراق تنها کسانی که وارد عمل می شوند تا خلاءها را پر کنند تروریست‌های داعش هستند و طبیعتا این ناامنی ها باعث ویرانی، تخریب و آوارگی هزاران نفر خواهد شد کمااینکه در تلعفر و موصل و شهرهای مختلف سوریه شاهد چنین فضایی بودیم. لذا این کار کاملا اشتباهی است که لطمه آن را بیش از همه کسانی می بینند که مدعی این همه پرسی هستند.

منبع: ایسنا