سید محسن حکیم در جریان بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در ارتباط با روند برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق که قرار است در مرداد ماه برگزار شود، اظهار کرد: امسال بنابر تصمیم اتخاذ شده قرار است انتخابات پارلمانی و همچنین شوراهای استانی عراق همزمان با یکدیگر برگزار شود و به نوعی شاهد تجمیع این دو انتخابات باشیم.

وی با اشاره به اختیارات شوراهای استانی در عراق و با تاکید بر اینکه این شوراها نسبت به شوراهای شهر و روستا در ایران از اختیارات وسیع‌تری برخوردار هستند، اظهار کرد:‌ در قانون اساسی عراق آمده که 45 روز قبل از اتمام مدت قانونی فعالیت پارلمان باید انتخابات برگزار شود و ترکیب جدید اعضای پارلمان مشخص شود. طبق این موضوع می‌بایست انتخابات در 97/5/15 برگزار می‌شد ولی چون این روز مصادف با دوشنبه اول ماه مبارک رمضان بود تصمیم بر این گرفته شد که انتخابات در روز جمعه یعنی 13 مرداد ماه برگزار شود.

این عضو جریان حکمت ملی عراق  با بیان اینکه در عراق به مانند ایران این تاکید قانونی وجود ندارد که حتما انتخابات در روز جمعه برگزار شود و در هر روز می‌توان مطابق با تقویم انتخابات آن را برگزار کرد، ادامه داد: در عراق انتخابات توسط وزارت کشور برگزار نمی‌شود، بلکه کمیساریای عالی مستقل انتخابات که یک نهاد مستقل است و اعضای آن از سوی پارلمان عراق مشخص می‌شوند مسئول برگزاری انتخابات است.

حکیم با بیان اینکه اعضای جدید کمیساریای عالی انتخابات مشخص شده‌اند، خاطرنشان کرد: در این انتخابات تصمیم بر این گرفته شده که شمارش آرا و همچنین اخذ آرا به صورت الکترونیکی باشد، موضوعی که قبلا در عراق شاهد آن نبودیم.

حکیم با بیان اینکه تا حدودی زیرساخت‌های این موضوع فراهم شده و منابع مالی مورد نظر نیز تامین شده است، در مورد برنامه‌های جریان حکمت ملی برای انتخابات پیش‌رو، توضیح داد: جریان حکمت ملی دارای برنامه‌های نو و جدیدی است. هدف از ایجاد این جریان، جوانگرایی و اتخاذ راهبردهای جدید متناسب با وضعیت کنونی عراق است .

امنیت تنها مطالبه مردم عراق نیست

این عضو ارشد دفتر سیاسی جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه این جریان در برنامه‌ریزی خود برای حضور در انتخابات و همچنین دیگر عرصه‌ها به چالش‌های کنونی عراق و خواسته‌های مردم توجه جدی دارد، خاطرنشان کرد: اگر پیش از این مهم‌ترین دغدغه مردم عراق مساله امنیت بود اکنون در کنار این موضوع مسائل دیگری نیز مطرح است. طبق آخرین نظرسنجی در بغداد که از بیش از 77 هزار نفر صورت گرفته درصد بسیار کمی از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی موضوع امنیت را چالش اصلی خود دانسته اند و بیش از 90 درصد ارائه خدمات بهتر به مردم را اولویت جدی خود عنوان کرده‌اند .

مشاور ارشد رییس جریان حکمت ملی با بیان اینکه البته ممکن است در برخی از نقاط عراق مانند مناطق شمالی با توجه به فعالیت برخی از گروه‌های تروریستی همچنان موضوع امنیت دغدغه اول باشد، ادامه داد: ولی همانطور که اشاره کردم اکنون در کنار این موضوع مساله ارائه خدمات یک اولویت جدی است. عراق در ارتباط با منابع مالی با توجه به اینکه اتکای اصلی‌اش به نفت است دارای محدودیت‌هایی است و ما نیازمند سرمایه‌گذاری، تقویت بخش خصوصی، کارآفرینی و مبارزه با تورم هستیم و جریان‌ها و احزابی که در انتخابات حضور پیدا می‌کنند باید در مورد این مسائل برنامه‌ریزی داشته باشند.

حکیم چالش بعدی موجود در عراق را  تحقق وحدت ملی در این کشور عنوان کرد و افزود: الحمدالله شاهد وحدت سرزمینی عراق هستیم و باید در همین چارچوب به سمت وحدت مردمی عراق نیز حرکت کنیم. مرحله پساداعش شرایط خاص خود را در عراق دارد و با توجه به این شرایط باید برنامه‌ریزی‌های مناسب صورت بگیرد.

وی به توجه تحالف ملی عراق به موضوع آشتی ملی اشاره کرد و گفت: امسال برای اولین بار بعد از سرنگونی صدام لیست‌هایی که احزاب و جریان‌های سیاسی در انتخابات ارائه می‌کنند لیست‌های ملی خواهد بود و گروه‌های سیاسی در عراق مایل هستند که در این چارچوب لیست خود را تهیه کنند.

این عضو ارشد دفتر سیاسی جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه این موضوع اولین گام در بحث آشتی ملی است، خاطرنشان کرد: شاید در قدم اول ارائه این لیست‌های سراسری ما را به نتایج مورد نظرمان نرساند ولی گام بسیار مهم و رو به جلویی است تا ما را از حالت قومی، نژادی یا مذهبی خارج کند و به سمت رویکرد و هویت ملی حرکت کنیم.

وی بازسازی مناطق تخریب شده در جریان مبارزه با داعش و همچنین بازگشت آوارگان را یکی دیگر از چالش‌های عراق عنوان کرد و گفت: قرار است که در ماه میلادی بعدی (فوریه) اجلاس مهمی در کویت در مورد بازسازی عراق برگزار شود.

حکیم همچنین به تلاش‌های دولت عراق برای بازگرداندن آوارگان به خانه‌هایشان اشاره کرد و افزود: این موضوع یکی از بسترهای برگزاری انتخابات در عراق است چرا که بر اساس سیستم انتخاباتی موجود در عراق هر کس می‌تواند فقط در یک حوزه معین و مشخصی رای بدهد و پیش از شرکت در انتخابات نیز باید کارت رای دادن او توسط سامانه مشخص شده به‌روز شود. باید تلاش کنیم که 1.5 میلیون نفر آواره مناطق شمالی و غربی عراق را به محل سکونت‌شان برگردانیم تا زمینه برای شرکت آنها در انتخابات فراهم شود و آنها بتوانند قبل از برگزاری انتخابات کارت حضورشان در رای‌گیری را به‌روز کنند.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار وزارت برنامه‌ریزی عراق بیش از 60 درصد ملت عراق زیر 35 سال هستند و این موضوع هم فرصت و هم تهدید است، در صورتی فرصت است که بتوانیم این موضوع را مدیریت کنیم و از توانمندی و پتانسیل بالای جوانان استفاده کنیم و تهدید از آن رو است که به این مطالبات توجه و اهتمام نشود و پتانسیل این قشر به صورت مناسب مورد استفاده قرار نگیرد.

حکیم در مورد طیف جوانانی که به جریان حکمت ملی پیوسته‌اند، گفت: شاهد این هستیم که طیفی از جوانان عراقی از قشر متوسط و حتی ضعیف به این جریان پیوسته‌اند و بیش از 70 درصد کسانی که عضو کنگره جریان حکمت ملی شده‌اند دارای تحصیلاتی در سطح کارشناسی هستند و این آمار فقط مربوط به افرادی است که عضو کنگره شده‌اند. تاکنون نزدیک به 300 هزار نفر به عنوان عضو تشکیلات به این جریان پیوسته‌اند و این گرایش برای پیوستن جوانان همچنان ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا جریان حکمت ملی در جریان انتخابات پیش‌رو صرفا افراد ناشناخته و جوان را به عنوان کاندیدای خود معرفی می‌کند؟ اظهار کرد: تمرکز ما بر جوانگرایی به این معنا نیست که از تجربیات افراد کارکشته استفاده نکنیم. هر کس باید جایگاه خود را داشته باشد، جامعه متشکل از پیر و جوان است و باید برای همه این اقشار برنامه‌ریزی کنیم.

جریان حکمت ملی، یک جریان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است

حکیم با تاکید بر اینکه در کنار نیروهای جوان، از نیروهای باتجربه نیز برای حضور در لیست انتخاباتی استفاده می‌کنیم و این دو قشر مکمل یکدیگر در جریان حکمت ملی خواهند بود، در پاسخ به این سوال که برخی در زمان تشکیل جریان حکمت ملی این موضوع را مطرح کردند که آقای سید عمار حکیم به این نتیجه رسیده که مجلس اعلای عراق دیگر همچون گذشته از نفوذ قابل توجه در جامعه عراق برخوردار نیست و در همین چارچوب تصمیم گرفته که با نیروهای جوان وارد عرصه سیاسی عراق شود؟ تصریح کرد: آنچه که شما اشاره کردید تحلیل درستی است ولی این موضوع در چند سطح قابل تحلیل است و موضوع انتخابات فقط بخشی از این موضوع است. کار سیاسی فقط انتخابات نیست. ما به طور دائم و مستمر با مردم و جامعه سر کار داریم. ما یک جریان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستیم و در همین چارچوب باید بتوانیم کل جامعه عراق را پوشش دهیم. همانطور که اشاره کردم بیش از 60 درصد جامعه عراق زیر 35 سال هستند بنابراین نیاز به اهتمام ویژه دارند و جریان حکمت ملی به این موضوع توجه دارد ولی این به معنای نادیده گرفتن دیگر افراد نیست.

این عضو ارشد دفتر سیاسی جریان حکمت ملی عراق در مورد وضعیت جریان تحالف ملی عراق و ریاست سید عمار حکیم بر آن، گفت: چهار ماه است که ریاست آقای حکیم بر تحالف تمام شده چرا که ریاست ایشان یک ساله بود ولی هنوز جایگزینی برای ایشان انتخاب نشده است. آقای حکیم در حال حاضر از باب بقای وضع سابق همچنان در این مسند حضور دارند و اعلام کردند که منتظرند هر چه زودتر تحالف ملی فرد دیگری را به عنوان جانشین ایشان انتخاب کند.

نگرانی جدی از بابت وجود برخی از اختلافات بین گروه‌های شیعه عراقی وجود ندارد

حکیم در مورد اظهار نگرانی برخی از مقامات ایرانی در مورد وضعیت شیعیان در انتخابات پیش‌رو در عراق با توجه به برخی از اختلافاتی که بین آنها به خصوص در تحالف ملی وجود دارد، تصریح کرد: طبیعی است که در یک روند مردم‌سالارانه دیدگاه‌ها و نظرات مختلفی مطرح شود. تحالف ملی در انتخابات 2014 با چند لیست وارد انتخابات شد ولی بعد از انتخابات گروه‌های تشکیل دهنده آن با یکدیگر تشریک مساعی کردند و مجددا در چارچوب تحالف به کار خود ادامه دادند.

این عضو ارشد دفتر سیاسی جریان حکمت ملی عراق با بیان اینکه نخست‌وزیر عراق طبق قانون اساسی از بزرگ‌ترین فراکسیونی که در پارلمان تشکیل شده نامزد می‌شود و فرد معرفی شده یک ماه فرصت دارد که رای پارلمان را اخذ کند، ادامه داد: ممکن است در زمان برگزاری انتخابات اختلافات نظری وجود داشته باشد ولی همه ما بعد از انتخابات به تفاهمات گذشته بر می‌گردیم و در چارچوب همان پیمان‌های پیشین فعالیت می‌کنیم بنابراین به نظر نمی‌رسد که در این زمینه نگرانی جدی وجود داشته باشد.

وی با طبیعی دانستن تعدد و تکثر نظرات، ادامه داد: مهم این است که علیرغم اختلاف سلیقه‌ها ما همه به قانون اساسی عراق و هویت اسلامی‌مان تاکید داشته و تمایل داریم که وحدت ملی عراق در چارچوب قانون اساسی شکل بگیرد.

افق خوبی را برای همکاری بین جریان صدر و حکمت ملی مشاهده می‌کنیم

حکیم در پاسخ به این سوال که با توجه به اختلافات موجود بین جریان صدر و حکمت ملی، افقی را برای همکاری‌های پیش‌روی این دو گروه شیعه در عراق در آینده متصور است یا نه، گفت:‌ صددرصد چنین افقی وجود دارد. ما با همه جریانات عراقی که به دنبال خدمت به ملت عراق هستند چه در قالب تحالف ملی و چه خارج از آن همکاری و تعامل خواهیم داشت گرچه ممکن است هر کدام از جریانات با یک شعار و یک اولویت در صحنه حضور داشته باشند.

وی با رد اینکه بین برخی از جریان‌های شیعه در عراق از جمله جریان صدر و حکمت ملی اختلاف فکری عمیق وجود دارد، توضیح داد: اختلاف سیاسی غیر از اختلاف فکری است. ما همه مسلمان هستیم و بنیان‌های فکری‌مان در یک چارچوب است. از دیگر سو وجود اختلافات سیاسی نیز امری طبیعی است و ممکن است هر کدام از جریانات در چارچوب قانون اساسی در مورد یک موضوع واحد نظرات متفاوتی داشته باشند. تا زمانی که این اختلافات در چارچوب قانون اساسی باشد نه تنها باعث ایجاد مشکل نمی‌شود بلکه زمینه رشد جامعه را فراهم می‌کند.

حکیم در ادامه مصاحبه خود با ایسنا با اشاره به آزادی نسبی مطبوعات و رادیو و تلویزیون در عراق و فعالیت تعداد زیادی از رسانه‌ها در این کشور، افزود: این رسانه‌ها هر کدام دیدگاه‌های خود را بیان می‌کنند و در همین چارچوب به تبیین مسائل جامعه می‌پردازند. ما در ارتباطی که با توده‌های مردم داریم به این نتیجه رسیدیم که مردم عراق در تحلیل مطالب و ارزیابی رخدادها نسبت به چند سال قبل خیلی رشد کرده‌اند و ما به راحتی این رشد را در نوع انتخاب‌ها و اولویت‌بندی‌هایشان می‌بینیم. آنها دیگر به هر کسی به راحتی رای نمی‌دهند. مجذوب برنامه‌های شعاری نمی‌شوند و از گروه‌های سیاسی در عراق بازخواست می‌کنند که تاکنون برای این مردم چه کرده‌اند.

این عضو ارشد دفتر سیاسی جریان حکمت ملی عراق در ادامه با بیان اینکه شاید پیش از این همانطور که اشاره شد اولویت مردم امنیت بود، تصریح کرد: مردم در آن مقطع مشکلات را تحمل می‌کردند، فرزندان خود را برای جنگ با داعش به میدان می‌فرستادند و اکنون با شکست داعش و با این حجم از فداکاری توقع دارند که زندگی محترمانه‌ای داشته باشند و این خواسته به حقی است. گروه‌های سیاسی نیز باید در راستای تحقق این خواسته دست به دست هم دهند.

در انتخابات به دنبال اثبات خود هستیم نه نفی دیگران

حکیم با بیان اینکه ملت نیز در برابر رایی که می‌دهد، مسئول است و باید  هزینه‌های انتخاب‌های خود را بدهد، تاکید کرد:‌ ما بر این موضوع تاکید داریم که نباید جریانات و گروه‌های سیاسی در عرصه مبارزات انتخاباتی یکدیگر را زخمی کنند و باید برنامه‌محوری را جایگزین دشمن‌تراشی کنند و به جای نفی دیگران درصدد اثبات خود باشند.

نمره خوبی به عملکرد نخست‌وزیر کنونی عراق می‌دهیم

وی در مورد ارزیابی جریان حکمت ملی از عملکرد حیدرالعبادی، نخست‌وزیر فعلی عراق و اینکه آیا در صورت نامزدی وی،‌ این جریان از نخست‌وزیری مجدد العبادی حمایت خواهد کرد یا نه؟ گفت: بر اساس یک ارزیابی واقع‌گرایانه از عملکرد آقای العبادی با توجه به شرایط و اوضاع و احوالی که عراق در آن به سر می‌برد می‌توان نمره خوبی به ایشان داد. آقای العبادی در مقام رییس ستاد کل نیروهای مسلح توانستند نیروهای امنیتی عراق را در برابر داعش که 40 درصد خاک کشور را اشغال کرده بودند متحد کنند تا این نیروها با اتحاد و هماهنگی بتوانند با این گروه تروریستی مقابله کنند البته در این میان باید از نقش مثبت برخی از کشورهای دوست از جمله ایران در این زمینه (مبارزه عراق با تروریسم) تشکر کرد.

حکیم با بیان اینکه آقای العبادی به عنوان فرمانده کل قوا وقت می‌گذاشتند و خودشان به میدان‌های جنگ سرکشی می‌کردند و این موضوع قابل تقدیر است، ادامه داد:ایشان تلاش کردند که با کمترین هزینه، وحدت ملی در عراق به وجود آید و در ارتباط با بحث اقلیم کردستان و دولت مرکزی با تدابیر مناسبی به پیش رفتند تا وضعیت به حالت طبیعی بر گردد. در بخش اقتصادی نیز علیرغم اینکه ما با کاهش شدید قیمت نفت مواجه بودیم ایشان سعی کردند که مدیریت خوبی در بحث بودجه داشته باشند.

از نزدیکترین هم‌پیمانان «حیدر العبادی» هستیم

وی با تاکید بر اینکه ما کارکرد ایشان را مثبت می‌دانیم و از نزدیک‌ترین هم‌پیمانان ایشان هستیم در پاسخ به این سوال که جریان حکمت ملی از بین آقای نورالمالکی و حیدرالعبادی کدام گزینه را برای نخست‌وزیری انتخاب می‌کند، تصریح کرد: شاید این سوال خیلی دقیق نباشد. ما در جریان حکمت ملی بهترین روابط را با دوستان خود از جمله آقایان مالکی،‌ العبادی، صدر، العامری، مجلس اعلا و دیگر دوستان داریم. چه کسانی که عضو تحالف ملی هستند و چه خارج از آن. ما همه عراقی هستیم و قرار است برای تحقق یک هدف تلاش کنیم.

حکیم در مورد تلاش عربستان جهت نزدیک شدن به دولت عراق و همچنین گروه‌های شیعه عراقی از جمله دعوت از سید عمار حکیم برای سفر به این کشور و همچنین سفر اخیر مقتدا صدر به ریاض به دعوت مقامات گفت:‌ به طور معمول هر دولتی در دنیا به دنبال منافع ملی خود، تامین امنیت و تحقق توسعه پایدار برای مردمش است. دولت‌ها برای تحقق منافع ملی خود نیازمند این هستند که با کشورهای پیرامونی و همسایه خود بهترین ارتباط را داشته باشند. مرز مشترک عربستان و عراق حدود 812 کیلومتر است و عراق همواره سعی کرده که با همسایگان خود از جمله ترکیه، اردن، ایران، کویت، عربستان و … ارتباط و تعامل داشته باشد و در این میان رابطه ایران با عراق یک رابطه فراراهبردی است.

عراق با توجه به وزن ژئوپلتیک و همچنین موقعیت ژئواستراتژیکش می‌خواهد  نقش واقعی خود را در منطقه ایفا کند

وی با بیان اینکه دولت عراق معتقد است با اینگونه ارتباطات در شرایط کنونی می‌تواند نقش مهمی را در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه ایفا کند و منافع ملی خود را تحقق دهد، ادامه داد: ما معتقدیم کل منطقه شبیه یک ساختمان است که در آن چندین آپارتمان وجود دارد گرچه ممکن است این آپارتمان‌ها از نظر متراژ با هم متفاوت باشند. منافع کل آپارتمان‌ها در گروی این است که منافع ساختمان تامین شود و اگر ساختمان ناامن باشد این ناامنی به همه آپارتمان‌ها تسری پیدا می‌کند و اگر آپارتمانی آتش بگیرد این آتش کل ساختمان را در بر می‌گیرد. امنیت منطقه‌ای تجزیه‌ناپذیر نیست و نمی‌توان یک منطقه را امن کرد و در مقابل یک کشور را ناامن کرد. در همین چارچوب عراق با توجه به وزن ژئوپلتیک و همچنین موقعیت ژئواستراتژیک و تاثیرگذاری تاریخی، تمدنی و فرهنگی خود تلاش دارد نقش واقعی خود را در منطقه در جریان تعامل با تمامی همسایگان ایفا کند.

تحت تاثیر هیچ یک از قطب‌های منطقه قرار نمی‌گیریم

این عضو ارشد دفتر سیاسی جریان حکمت ملی عراق ادامه داد: تصمیم قاطع دولت عراق و همه احزاب در این کشور این است که تحت هیچ شرایطی تحت تاثیر یک قطب از قطب‌های منطقه قرار نگیرند. ما تلاش داریم نقش مثبت منطقه‌ای ایفا کنیم و قطعا وجود روابط مثبت بین عراق و عربستان و وجود روابط فوق استراتژیک بین عراق و ایران می‌تواند در حل برخی از مشکلات مهم منطقه‌ای موثر باشد چرا که تجربه نشان داده دشمنی‌ها و عداوت‌ها راه به جایی نمی‌برد.

مسائل منطقه در میزگرد مشترکی با حضور کشورهای  ایران، ترکیه، عربستان، عراق و مصر بررسی و حل شود

حکیم در مورد طرح سید عمار حکیم برای ایجاد آشتی بین کشورهای منطقه از جمله ایران و عربستان،‌ گفت: طرح آقای عمار حکیم مبتنی بر این است که باید کشورهای منطقه تنش‌ها و چالش‌هایی که بین‌شان وجود دارد را حل کنند. در همین چارچوب معتقدم که بهترین راهکار این است که یک میزگرد مشترک که با حضور پنج کشور موثر منطقه از جمله ایران، ترکیه، عربستان، عراق و مصر تشکیل شود،‌ این پنج کشور مشکلات منطقه را روی میز بگذارند و بر اساس قوانین و معاهدات بین‌الملل و همچنین منافع منطقه‌ای این مشکلات را حل کنند. در واقع تاکید بر این است که کشورهای منطقه باید خودشان مشکلات‌شان را حل کنند و اجازه ندهند که کشورهای فرامنطقه‌ای در امور داخلی‌شان دخالت کنند.

روابط جریان حکمت ملی عراق با ایران در بهترین سطح ممکن است

حکیم در پایان و در پاسخ به سوالی درباره روابط جریان تازه تاسیس حکمت ملی و ایران تصریح کرد: امروز روابط جریان حکمت ملی عراق با ایران در بهترین سطح ممکن است. این ارتباط تاریخی، عقیدتی و راهبردی است. از زمان مرحوم حضرت آیت‌الله ‌العظمی حکیم تاکنون این روابط به صورت صمیمانه، خوب و مستحکم وجود داشته است و اگر برخی از دشمنان و کوردلان تصور بر این داشتند که با تشکیل جریان حکمت آسیبی بین روابط ایران و خاندان حکیم وارد می‌شود کاملا در اشتباه هستند. اکنون روابط ما با ایران در عالی‌ترین و بهترین سطح است.

منبع: ایسنا