«رضا میرابیان»، کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا در گفت‌وگویی در خصوص علل درگیری­‌ها در عدن و پیامدهای آن بر ائتلاف به رهبری عربستان، با اشاره به اینکه امارات به دنبال کمرنگ کردن حضور عربستان در جنوب یمن است، بیان داشت: تنش­‌ها در بخش جنوبی پایان نیافته است.

وی با توجه به تنش­‌های موجود در جنوب یمن گفت: بحث نخست در این زمینه به رقابت‌های داخلی بین گروه‌های مسلح و گروه‌های سیاسی در یمن جنوبی و مشخصاً عدن مربوط می‌شود. این گروه‌ها عمدتاً به جنبش جنوب معروف هستند.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با تأکید بر هدف شورای جنوب یمن اشاره داشت: گروه­‌های مذکور سال گذشته شورایی را تحت عنوان شورای انتقالی جنوب تشکیل دادند که این شورا یک دولت خود خوانده محسوب می­­‌شد. هدف نهایی آن­ها استقلال جنوب از بخش شمال است.وی با اشاره به دیدگاه گروه­‌های جنوب یمن نسبت به عبدربه منصور هادی تأکید داشت: گرچه آن‌ها علناً اعلام نمی‌کردند؛ اما رئیس این شورا اخیراً اعلام کرد که به دنبال شکل دادن به یک دولت جداگانه هستند. آن‌ها عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور در تبعید را یک شخص ناکارآمد و دولت او را فاسد قلمداد می‌کردند.

میرابیان با توجه به اینکه شورای جنوب در حال حاضر از مخالفت سیاسی وارد فاز مسلحانه شده است، افزود: دولت امارات برای تشکیل شورای انتقالی جنوب و سازمان‌دهی و تقویت آن با آن­ها همکاری می‌کرد تا عملاً جنوب را در قبضه خود قرار دهد.

وی با تأکید بر اختلافات موجود بین ریاض و ابوظبی اشاره داشت: امارات تلاش می­‌کند حضور عربستان را در بخش جنوب کمرنگ کند. علیرغم اینکه ریاض و ابوظبی در ائتلاف یمن مشارکت دارند، اما رقابت پنهانی شدیدی بین این دو کشور در این منطقه وجود دارد.

کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با اشاره به توافق موقتی عربستان و امارات تأکید داشت: شورای انتقالی جنوب تمام پادگان‌ها را تصرف کرده و به کاخ ریاست جمهوری رسیده بود؛ اما مجدداً توافقی بین عربستان و امارات صورت گرفت.وی با توجه به چشم­ انداز تنش در جنوب یمن و اقدامات ریاض و ابوظبی گفت: طرفین دولت عبدربه منصور هادی و رهبر شورای انتقالی جنوب را بر سر میز مذاکره نشاندند؛ اما قطعاً این امر پایان ماجرا نخواهد بود و حذف رقبا در آینده به شکل دیگری خود را نشان خواهد داد.

منبع: تسنیم