دکتر سیدکمال خرازی که برای شرکت در هفتمین مجمع جهانی صلح به پکن سفر کرده است، روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: ایران دو بار در مسئله افغانستان و موضوع انرژی هسته ای مذاکراتی با آمریکا انجام داد که در هر دو مورد واشنگتن به تعهداتش پایبند نبوده است.

وی تصریح کرد برای حل مسائل منطقه ای نیازی به مداخله و مذاکره آمریکا نیست، بیگانگان باید مداخله ها را کنار بگذارند و بازیگران اصلی منطقه با یکدیگر وارد گفت و گو شوند و مسایل را خودشان حل کنند.

دکتر خرازی گفت: اگر قرار باشد کشورهای منطقه برای گفت و گو به سمت آمریکا بروند، سمت و سوی مسایل تغییر می‌کند و منافع همین کشورها در مخاطره می‌افتد.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با انتقاد از ترویج تروریسم توسط برخی از کشورهای منطقه تاکید کرد، بازیگران اصلی و مهمی چون ایران، عراق، مصر و عربستان در منطقه حضور دارند و امنیت منطقه در گرو ساختاری است که این کشورها باید در خصوص آن تصمیم گیری کنند و نیازی به دخالت های آمریکا نیست.

اعزام نمایندگان ایران به منطقه با هدف روشنگری

رییس شورای راهبردی روابط خارجی اعزام نمایندگان ایران به کشورهای منطقه را «تلاشی برای روشنگری» و «بیان مواضع » دانست و گفت لازم است مواضع جمهوری اسلامی به صورت شفاف برای این کشورها تشریح شود تا آگاهی ها برای تعامل با کشور و مقابله با «یکجانبه گرایی آمریکا» افزایش یابد.

وی اظهار کرد گفت و گو با کشورها باعث تشویق همفکری و رویارویی با سیاست های ویرانگر دولت آمریکا می‌شود که هم اکنون نیز نگرانی های زیادی را در کشورهای دنیا به دنبال داشته است.

او با اشاره به اینکه شیوه های رفتاری دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، آینده جهان را تهدید می‌کند، اظهار داشت: جهان در برخورد با ترامپ سردرگم است، او همه روابط را به هم زده است و در جهت خودمحوری هر روز یک تصمیم جدید اتخاذ می‌کند.

همایش جهانی صلح، راهی برای صلح و ثبات خاورمیانه

خرازی، حضور جمهوری اسلامی ایران در همایش جهانی صلح را مهم ارزیابی کرد و گفت که برگزاری این نشست در چین نشان می‌دهد که کشورها می‌توانند با رایزنی، مواضع خود را به یکدیگر نزدیک کرده و راه هایی برای برقراری امنیت، مبارزه با تروریسم و حراست از صلح و ثبات خاورمیانه پیدا کنند.

او تصریح کرد: در این همایش این مسایل مورد بررسی و رایزنی قرار گرفت و کشورها راهکارهایی را برای مبارزه با تروریسم مطرح کردند و درباره بحران سوریه و خاورمیانه رایزنی های گسترده ای صورت گرفت.

عربستان عامل افراط گرایی در منطقه

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با انتقاد از ترویج وهابیت توسط عربستان گفت ریشه بسیاری از درگیری های افراطی در خاورمیانه وهابیت است که متاسفانه عربستان آن را ترویج کرده است.

به گفته وی در مجمع جهانی صلح بر این موضوع تاکید شد که قدرت های بیگانه مداخله ها را پایان دهند و بازیگران اصلی منطقه کنار هم قرار گرفته و مسایل را حل و فصل کنند.

وی از جامعه بین المللی و سازمان ملل خواست از چنین گفت و گوهایی حمایت کنند تا خاورمیانه و کشورهای منطقه بتوانند با قوت، همکاری و اتحاد، از چالش ها عبور کرده و ساختار امنیتی مستحکمی در منطقه بدون توسل به قدرت های بیگانه شکل گیرد.

هفتمین همایش جهانی صلح با حضور شماری از مقام ها و شخصیت های سراسر جهان از جمله دکتر سیدکمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران بعد از سه روز، امروز به کار خود پایان داد.