احمد دستمالچیان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، ضمن اشاره به استعفای جورج قرداحی، وزیر اطلاع رسانی لبنان در پی فشارهای عربستان سعودی و برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بر این کشور، خاطرنشان کرد: عربستان با این رفتار ناشیانه می‌خواست مانند سایر سیاست‌های مداخله‌جویانه‌ای که دارد، مانع نشر حقایق شود، اما بر خلاف خواسته‌اش، این پیام در دایره بسیار وسیعی منتشر شد و بُرد اظهارات ضد سعودی او و در دفاع از مردم یمن، بیش از آنچه که تصور می‌شد، افزایش یافت.

 

محکومیت عربستان در افکار عمومی جهان عرب

وی با بیان اینکه از دید ملت‌های منطقه پیام آقای قرداحی واقعی و منطقی بود، به بحران انسانی و جنایات ائتلاف سعودی در یمن که بر اساس اذعان سازمان‌های حقوق بشری، عربستان سعودی مسئول آن‌ها شناخته شده است، اشاره کرد و افزود: عربستان سعودی در افکار عمومی جهان عرب محکوم است و چهره زشت و خشنی دارد. آن‌ها هیچ گاه از رفتارهای استکباری عربستان دل خوشی نداشته‌اند. باید توجه داشت در جهان عرب، نهضت آزاداندیشی رو به رشد است که می‌توان مهد آن را لبنان در نظر گرفت.

این دیپلمات پیشین کشورمان در لبنان با اشاره به اظهارات مکرون، رئیس جمهور فرانسه که گفته بود در صورتی که دولت لبنان اصلاحات لازم را انجام دهد، عربستان به ایفای نقش اقتصادی در این کشور خواهد پرداخت، گفت: فرانسه از دیرباز در کشورهای عربی نفوذ سنتی داشته و آقای قرداحی که خود مسیحی است، خواست با سفر آقای مکرون به منطقه، به نوعی احترام‌آمیز برخورد کند. آقای قرداحی خواست راهی برای وساطت مکرون باز کند تا تنش‌ها برطرف شود.

دستمالچیان با بیان اینکه افکار عمومی کاملا همراه آقای قرداحی و مخالف شیوه عربستان سعودی بود، ادامه داد: در پی انتشار سخنان قرداحی، دولت عربستان، به شیوه‌ای مداخله جویانه به او ۴۸ ساعت فرصت عذرخواهی داد و امارات، کویت و بحرین در حمایت از عربستان، سفرای خود را احضار کردند. عربستان همچنین واردات مواد غذایی از لبنان را ممنوع اعلام کرد. با افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی، قرداحی با استعفای خود در واقع ایثار کرد تا این فشارها کاهش یابد.

 

نخست وزیر لبنان، بازنده دوم مناقشه سیاسی

وی ضمن اشاره به اظهارات نجیب میقاتی پس از استعفای قرداحی که گفته بود دولتش به تعهدات درباره اصلاحات احترام می‌گذارد و تماس با ماکرون و بن سلمان گامی مهم در بازگشت به روابط تاریخی بین لبنان و عربستان است، نخست وزیر لبنان را بازنده دوم این مناقشه سیاسی دانست و افزود: متاسفانه میقاتی در ابتدای کار به وجهه و آبروی خود صدمه زد و بعید به نظر نمی‌رسد با این مواضع و اعتبار از دست رفته، بتواند تا انتهای مسیر در برابر فشارهای عربستان موفق شود.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا، در رابطه به تداوم سیاست مداخله و اعمال فشار عربستان در امور داخلی لبنان، تصریح کرد: عربستان سالیان درازی است که دخالت‌های آشکار و خلاف منافع ملی لبنان را در دستور کار خود دارد. بارها مداخلات و لطمات امنیتی و سیاسی عربستان به لبنان مشاهده شده و حتی در این مسیر همکاری‌هایی با رژیم صهیونیستی داشته است.

 

تلاش عربستان برای بحران آفرینی در لبنان

وی با تاکید بر اینکه عربستان برای تسلط بر ساختار سیاسی لبنان تلاش می‌کند، تحریم لبنان به بهانه اظهارات جورج قرداحی را بهانه‌ای از سوی این کشور دانست و گفت: مشکل اصلی ریاض، حضور حزب‌الله در این کشور است. عربستان به هر ترتیبی به دنبال ایجاد آشوب، شکل دهی نوعی خلاء سیاسی و بحران آفرینی در لبنان و کشاندن مقاومت به جنگ داخلی و مخدوش کردن چهره مقاومت در این کشور است. بنابراین با استعفای آقای قرداحی هم عربستان گام مثبتی برای حل مشکلات اقتصادی لبنان بر نخواهد داشت.

دستمالچیان در عین حال به تلاش عربستان برای پرهزینه کردن انتقاد از ریاض پرداخت و گفت: در لبنان احزاب، گروه‌ها و مردم در ابراز عقیده آزاد هستند و تعدد احزاب در این کشور بسیار زیاد است. جامعه و ساختار سیاسی لبنان اساسا با عربستان متفاوت است و از سایر کشورهای عربی در این زمینه‌ها بسیار فاصله دارد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با بیان اینکه دولت عربستان از موج‌های آزادی‌خواهی و دموکراسی‌خواهی در منطقه و در بین ملت‌های عرب هراسناک است، لذا با توسل به هر ابزاری و با رفتارهای بدوی، مانع بیان کوچک‌ترین دیدگاه مخالف می‌شود.

دستمالچیان گفت: عربستان از درون هم گرفتار جانشینی قدرت و اختلافات داخلی و جنبش اجتماعی گذار از سنت به مدرنیته است و با چنین فشارهایی از سوی کشورهای عربی، به هراس می‌افتد و به چنین اقداماتی متوسل می‌شود؛ اقداماتی که موج‌ها را گسترده‌تر و عمیق‌تر می‌کند.