دکتر علی محمد حلمی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با بیان اینکه تحلیلگران غربی اذعان کرده‌اند که اروپا و آمریکا در افغانستان شکستی مفتضحانه خوردند و برای قرن‌ها چهره پلیدی از آن‌ها در ذهن مردم این کشور باقی خواهد ماند، اظهار داشت: شروطی که اکنون اتحادیه اروپا برای برقراری روابط محدود با طالبان اعلام کرده است، نشان می‌دهد آن‌ها می‌خواهند بر شکست‌های خود سرپوشی بگذارند و میدان را خالی نکنند.

 

تلاش اروپا برای حفظ موقعیت خود در افغانستان

وی افزود: اروپایی‌ها می‌خواهند حداقل زمینه‌هایی را برای حفظ ارتباط با قشرهایی از مردم افغانستان که نگاهشان به غرب است، داشته باشند و پروژه نرم فرهنگی را همچنان پیگیری کنند.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با اشاره به شروطی از جمله؛ رعایت حقوق بشر، حقوق زنان، حاکمیت قانون، آزادی رسانه‌ها و دسترسی مردم به کمک‌های بشردوستانه، تبدیل نشدن افغانستان به پایگاه گروه‌های تروریستی بین‌المللی و حق سفر آزادانه اتباع خارجی و شهروندان محلی که اروپا برای برقراری روابط محدود با طالبان اعلام کرده است، گفت: پوچی شعارهای حقوق بشری و مبارزه با تروریسم در افغانستان در عملکرد اروپا به خوبی روشن است.

وی تأکید کرد: اشتباه دولت‌های غربی این است که تصور می‌کنند این قدرت را دارند که باورهای فرهنگی ملت‌ها را کاملا به سمتی که خود می‌خواهند تغییر دهند؛ البته در برخی کشورها توانسته‌اند تا اندازه‌ای موفق شوند، اما این هدف آنچنان که انتظار داشته‌اند، محقق نشده است.

حلمی به اهداف غرب از کمک به شکل‌گیری و پیروزی طالبان در افغانستان و تلاش برای تامین اهداف خود در این کشور از طریق ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به کارنامه‌ای که آمریکا و اروپا در افغانستان دارند، می‌توان به این نتیجه رسید که آن‌ها هیچ گونه حس مثبتی به مردم این کشور یا دغدغه بشردوستانه‌ای ندارند، آن‌ها اشغالگر بودند و در سال‌های گذشته، طبق آمار، بیش از 250 هزار مسلمان در افغانستان توسط نیروهای ناتو به خاک و خون کشیده شدند و حتی مجالس عروسی‌شان تبدیل به عزا شد!

وی با اشاره به جنایات متعدد کشورهای غربی در افغانستان اضافه کرد: آن‌ها باید درس عبرت بگیرند و بازی‌های جدید سیاسی و فریبکاری‌هایی را که بخواهد ملت افغانستان را زیر سلطه خود بیاورد و یا این کشور را چندپاره کند، راه نیندازند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با  اشاره به شروط اتحادیه اروپا برای شناسایی طالبان گفت: آنها به دنبال این خواهند بود که با ترفندهای سیاسی و حمایت از بخشی از گروه‌های سیاسی و نظامی افغانستان وارد جنگ‌های داخلی شوند و این کشور را چندپاره کنند.

حلمی با اشاره به ضرورت ایفای نقش سنجیده کشورهای همسایه در مقابل تحولات افغانستان و کمک به تشکیل دولتی فراگیر تصریح کرد: در شرایطی که مردم افغانستان با مشکلات جدی و متعددی مواجه هستند، شروطی که اروپا برای برقراری روابط محدود با طالبان عنوان کرده، در راستای منافع خود است. آن‌ها به دنبال ایجاد پوششی حمایتی هستند تا دسترسی آزادانه فرهنگی به افغانستان داشته باشند، بدون اینکه هیچ گونه کمکی به حل مسائل واقعی مردم این کشور داشته باشند.

وی با بیان اینکه شروط اروپا، فضای ایده‌آل غرب در افغانستان را ترسیم می‌کند، توضیح داد: در واقع عدم دخالت کشورهای اروپایی در امور داخلی این کشور و سرمایه‌گذاری و کمک به بازسازی آن به‌طور عملی و جدی و فراهم کردن امکان بهره‌گیری افغانستان از دارایی خود در بانک‌های خارجی، موضوعاتی است که در شرایط فعلی باید مورد توجه اروپا قرار گیرد.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل حفظ امنیت نیروهای اروپایی و حفظ دسترسی‌های فرهنگی، تبلیغاتی و جاسوسی را از اهداف اروپا در اعلام شروط رابطه با طالبان دانست و گفت: ضرورت دارد طالبان به کمک کشورهای دوست افغانستان، به این مسائل توجه داشته باشد و آگاهانه پاسخی به این خواسته‌ها بدهند و شروط خود را تعیین کنند؛ در عین حال به سرعت زمینه‌های تشکیل دولت فراگیر و شکل‌گیری قانون‌اساسی و همه‌پرسی را فراهم کنند.