علی عبدی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای متهم کردن ایران به حمله به کشتی «مرسراستریت» و درخواست از ناتو و شورای امنیت سازمان ملل برای ورود به این مسئله اظهار داشت: رژیم صهیونیستی با این اقدامات رویکرد «بین‌المللی‌سازی پرونده تقابل با ایران» را پیگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه این رویکرد رژیم صهیونیستی می‌تواند چند دلیل داشته باشد، افزود: این رژیم به صورت غیرمستقیم تصریح می‌کند به تنهایی توانایی مقابله با جمهوری اسلامی ایران را ندارد و در واقعیت هم این گونه است که رژیم صهیونیستی با وجود توانمندی‌های بالای نظامی، امنیتی و اطلاعاتی و همچنین سطح مناسب روابطش با اروپا و آمریکا، به تنهایی توان تقابل با ایران را ندارد.

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی گفت: این رژیم به شدت درصدد است که قدرت‌های دیگر و نیروهای مداخله‌گر بین‌المللی را به نفع خود وارد منازعه کند. لذا در اولین گام با یارکشی آمریکا و انگلیس در شورای امنیت دست به اقدامی زد که ناموفق بود؛ گرچه آمریکا و انگلیس با صدور بیانیه‌ای به شدت از رژیم صهیونیستی حمایت کردند و پاسخ به این حمله را حق رژیم صهیونیستی دانستند، اما انگلیس بلافاصله از مواضعش به نوعی عقب نشست و این اقدام رژیم صهیونیستی را ناموفق گذاشت.

عبدی بیانیه اتحادیه اروپا و «گروه هفت» در حمایت از رژیم صهیونیستی را نوعی موفقیت برای این رژیم دانست و ادامه داد: اظهارات بنی گانتس، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در جلسه‌ای که بعد از حمله به کشتی «مرسر استریت» با حضور مقام‌های این رژیم و سفیران کشورهای عضو شورای امنیت برگزار شد هم در همان مسیر است و آن‌ها به دنبال این هستند که ناتو را وارد این تقابل کنند.

وی با اشاره به پیامدهای هر گونه اقدام عملی ناتو علیه ایران در خصوص این اتهامات و دنباله‌روی از رژیم صهیونیستی گفت: علاوه بر اینکه برخی اعضای جلسه، سخنان گانتس را درخصوص «طفره رفتن ناتو از اقدام» گستاخانه و بی‌تدبیری توصیف کرده بودند، به نظر می‌رسد ناتو با درنظر گرفتن پیامدهای این اقدام خطرناک، تمایلی به ورود به این مسئله ندارد و به دلایل متعدد نمی‌خواهد خود را به‌طور مستقیم درگیر این ماجرا کند.

در ادامه عبدی، موقعیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران و توانمندی‌ها و متحدان منطقه‌ای‌اش و قدرت واکنش قاطع و سنجیده را یکی از مهم‌ترین دلایل عدم تمایل ناتو برای تبعیت از خواسته‌های رژیم صهیونیستی عنوان کرد.

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی به ماجراجویی‌های این رژیم در دریاها و سپس تلاش برای جلب حمایت ناتو اشاره و تأکید کرد: این حرکت‌ها نشان‌دهنده نگرانی و ضعف شدید رژیم صهیونیستی در این مسیر است و تلاش‌ها برای جلب همراهی ناتو به این دلیل است که این ضعف را بپوشاند.