دکتر مجید صفاتاج در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اعلام صلاحیت دیوان کیفری بین‌المللی برای رسیدگی به پرونده جنایت جنگی در سرزمین‌های فلسطینی، خاطرنشان کرد: اولین بار نیست که پرونده‌ای برای رسیدگی به جنایات رژیم صهیونیستی در یک دادگاه بین‌المللی تشکیل می‌شود. در گذشته هم این مسئله مطرح بوده منتها به گونه‌های دیگری یا از سوی برخی از کشورها پیشنهاد شده و یا به‌صورت خیلی نامحسوس مطرح‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه در هیچ‌یک از این پرونده‌ها رژیم صهیونیستی وضعیت مشابهی با دیگر رژیم‌ها و دیکتاتورها نداشته است، افزود: درواقع این رژیم به دلیل حمایتی که از سوی آمریکا و اروپا دارد، معمولاً در یک بازه زمانی محدودی شاهد این تبلیغات علیه خود است و بعد از مدتی مجدداً همه این مباحث فراموش می‌شود و این رژیم نسل‌کشی فلسطینیان، جنایت جنگی و تخریب اماکن مسکونی فلسطینی‌ها را ادامه می‌دهد.

 

محکومیت رژیم صهیونیستی هم اقدامی تبلیغاتی است

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به تغییر دولت در آمریکا، حمایت دولت جدید از رژیم صهیونیستی را در مقایسه با قبل پنهان‌تر توصیف کرد و گفت: اگر در این دیوان رژیم صهیونیستی هم محکوم شود، با توجه به نقش قدرتمند لابی صهیونیستی در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی، عملاً تبعات سیاسی برای این رژیم اتفاق نمی‌افتد و آنچه رخ پیگیری خواهد شد صرفاً در حد همین تبلیغات است.

صفا تاج به جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه 2006، جنگ 22 روزه 2008 و 9 و در جنگ‌های 14 روزه و 51 روزه علیه مردم غزه در سال 2014 و همچنین تخریب اماکن مسکونی و مقدس فلسطینی‌ها اشاره کرد و گفت: محکومیت رژیم صهیونیستی در قبال این جنایات راه به‌جایی نبرده است؛ اگر مثلاً چنین جنایاتی درباره رژیم آقای «عمر البشیر»، رئیس‌جمهور سابق سودان، در چنین دادگاهی مطرح می‌شد، قطعاً به دنبالش اقدامات عملی زیادی هم از سوی کشورهای غربی انجام می‌گرفت؛ همچنان که در ارتباط با آقای «معمر قذافی» شاهد بودیم.

این پژوهشگر و نویسنده حوزه تحولات فلسطین و رژیم صهیونیستی ادامه داد: متأسفانه با ساختاری که در این نهادها و سازمان‌های بین‌المللی وجود دارد، بعید به نظر می‌رسد این نوع طرح پرونده علیه رژیم صهیونیستی چندان تأثیراتی در وضعیت رژیم صهیونیستی داشته باشد و مثلاً این رژیم را ملزم کند که دست از تخریب اماکن و مناطق مسکونی فلسطینی‌ها بردارد، ایجاد شهرک‌های یهودی‌نشین را عملاً ملغی اعلام کند و دست از سیاست تروریستی و کشتار خود بردارد.

 

رأی دیوان کیفری بین‌المللی دستاورد ملموسی برای مقاومت نخواهد داشت

وی یادآور شد: در همین روزهایی که شاهد این رأی از سوی دیوان کیفری بین‌المللی هستیم، هم‌زمان سرکوب فلسطینیان در غزه هم ادامه دارد. به‌واسطه جنگ‌افزارهای رژیم صهیونیستی، شاهد تجاوزات مکرر و پی‌درپی این رژیم به سوریه هستیم. علاوه بر این‌ها باید اقدامات دیگری که در قدس اشغالی اکنون رژیم صهیونیستی دنبال می‌کند را هم باید در نظر داشت؛ بنابراین معتقدم هرچند ممکن است چند روزی این مسئله در رسانه‌ها مطرح شود اما هیچ‌گونه دستاورد ملموسی برای جبهه مقابل رژیم صهیونیستی یعنی محور مقاومت، مقاومت فلسطین و فلسطینیان نخواهد داشت.

صفا تاج اضافه کرد: تاریخ رژیم صهیونیستی مملو از اقدامات تجاوزگرانه، تروریستی و نژادپرستانه، توسعه‌طلبانه و همچنین کشتار مردم است و تاکنون هیچ‌گونه توجهی به قطعنامه‌های صادرشده سازمان ملل متحد نداشته است. رژیم صهیونیستی که به‌واسطه همین اقدامات ضد بشری و جنایت‌کارانه، بیشترین محکومیت را از سوی سازمان ملل متحد دارد، بیشترین حمایت را از سوی آمریکا و همان غربی‌هایی که اکنون شورای امنیت را دستاویز اقدامات خود قرار می‌دهند، داشته است.

این نویسنده پژوهشگر مسائل فلسطین با اشاره به اظهارات برخی سران حماس مبنی بر اینکه این تصمیم تحول مهمی در حفاظت از مردم فلسطین خواهد بود، اظهار داشت: زمانی که آقای یاسر عرفات با شاخه زیتون به مقر سازمان ملل متحد رفت، همین توجیهات را مطرح کرد. زمانی که «ساف» به عضویت سازمان ملل متحد درآمد خیلی‌ها مخالف بودند اما برخی هم گفتند این می‌تواند از مردم فلسطین حمایت بکند؛ اما در عمل نه‌تنها از آن‌ها حمایت نشد، بلکه روزبه‌روز وضعیت آن‌ها بدتر و کشتارها و شهرک‌سازی‌ها بیشتر شد.

‌وی ادامه داد: محدودیت‌هایی که در غزه بود، بیشتر شد و مردم در سرزمین‌های اشغالی سال 1948، 1967 و همچنین نوار غزه دچار مشکلات بیشتری شدند. اکنون به نظر می‌رسد که در اهمیت و نقشی که این رأی می‌تواند داشته باشد، مقداری غلو شده است.

صفا تاج بابیان اینکه دستاورد بزرگ داشتن این مسئله برای فلسطینی‌ها را یک سراب می‌دانم تا یک واقعیت بر ضرورت اعمال فشار به این رژیم به طرق دیگر اشاره و تأکید کرد: باید در نظر داشت این مسئله می‌تواند تأثیرات روانی بر مردم فلسطین داشته باشد، اما اینکه بتواند سرنوشت ملت فلسطین را به گونه دیگری رقم بزند و عملاً بخواهد آپارتاید رژیم صهیونیستی را کلاً ملغی کند و بر اساس آن رژیم صهیونیستی دست به اقدامات تجاوزکارانه نزند و از ایجاد شهرک‌های یهودی‌نشین دست بردارد و یا از مناطق اشغال شده خارج شود، بعید به نظر می‌رسد.