سید رضا صدرالحسینی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به تحرکات اخیر عربستان سعودی و بحرین در منطقه پس از پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خاطرنشان کرد: با توجه به تحولاتی که در حوزه سیاسی آمریکا در حال رخ‌نمایی است و احتمال داده می‌شود که آقای بایدن در سیاست خارجی آمریکا تغییراتی را انجام دهد، برخی کشورهای غیرمستقل و وابسته در منطقه اقدامات جدیدی را در دستور کار قرار داده‌اند.

وی افزود: عربستان، امارات و بحرین از یک‌سو تمام سعی و تلاششان را بر این مسئله معطوف کرده‌اند که بتوانند با دولت آینده آمریکا، هماهنگی‌های کامل داشته باشند و همچنان که در دولت ترامپ توانستند اقدامات مدنظر او را انجام دهند، این اقدامات در آینده نزدیک نیز بر اساس نظرات آقای بایدن تنظیم شود.

 

عربستان، امارات و بحرین نگران حاکمیت سیاسی‌ خود

این تحلیلگر تحولات خاورمیانه با بیان اینکه متأسفانه این کشورها بدون توجه به امنیت منطقه خلیج‌فارس، اظهارات و اقداماتی را انجام می‌دهند که ممکن است در آینده نه‌چندان دور تأثیرات قابل‌توجهی داشته باشد، اقدامات عربستان، بحرین و امارات را تلاشی برای باز کردن دست‌های رژیم صهیونیستی در منطقه و در راستای تأمین منافع آمریکا دانست.

صدرالحسینی با اشاره به برخی اقدامات اخیر عربستان، امارات و بحرین ازجمله افزایش حضور مقامات اقتصادی و امنیتی رژیم صهیونیستی در امارات و یا اظهارات مداخله‌جویانه عربستان در خصوص مسائل هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، گفت: آن‌ها نگران شرایط داخلی و حاکمیت‌های بدون پشتوانه مردمی‌شان هستند و به نظر می‌رسد تلاش دارند با نزدیک‌تر کردن خود به دولت جدید ایالات‌متحده آمریکا، حاکمیتشان را تثبیت کنند.

 

ائتلاف‌های ناکام ضد ایرانی

وی همچنین با اشاره به تلاش عربستان برای بهبود بخشیدن به روابط خود با قطر و ترکیه با هدف ایجاد جبهه عربی و منطقه‌ای در مقابل ایران باوجود مواضع انتقادآمیز دموکرات‌ها در خصوص برخی سیاست‌های سران سعودی در منطقه، اظهار داشت: در طول 40 سال گذشته دو شورا یا ائتلاف در منطقه خلیج‌فارس با مرکزیت مخالفت با جمهوری اسلامی ایجاد شد.

صدرالحسینی اضافه کرد: اولین آن شورای همکاری خلیج‌فارس بود که در طول بیش از شش سال از دفاع مقدس تمام تلاش خود را علیه ایران متمرکز کرد، اما نه‌تنها به هیچ موفقیتی دست نیافت بلکه امروز شورا ازهم‌گسسته شده و با توجه به اختلافات فراوانی که میان آن‌ها ایجادشده است، دیگر نمی‌توان آن را «شورای همکاری خلیج‌فارس» نامید، بلکه باید آن را شورای گسست خلیج فارس نام گذاشت!

این کارشناس مسائل خاورمیانه ائتلاف دیگر علیه ایران را ائتلاف کشورها در جنگ یمن عنوان کرد و توضیح داد: ائتلافی که به‌طور غیرمستقیم علیه ایران شکل گرفت، «ائتلاف ضد یمن» بود. البته مرکزیت آن به‌اصطلاح یمن بود اما به دلیل حمایت انقلاب اسلامی از جنبش مردمی یمن، این ائتلاف رویکردی علیه جمهوری اسلامی ایران داشت.

وی به تحولات میدانی در عرصه میدانی جنگ یمن که منجر به ناکامی‌های عربستان و امارات شده است اشاره کرد و افزود: بعد از گذشت پنج سال از کار این ائتلاف، ملت یمن موفقیت‌هایی را پیدا کرد و شرایط جنگ را تغییر داد. بااینکه این ائتلاف هم ابتدا از 17 کشور تشکیل‌شده بود، امروز به‌جز امارات و عربستان هیچ کشور دیگری در آن حضور ندارد.

صدرالحسینی تأکید کرد: این‌ها تجربه‌هایی شکست‌خورده در رابطه با تشکیل ائتلاف‌های ضدانقلاب اسلامی است. درست است که امروز هم آن‌ها تلاش می‌کنند اختلافات میان عربستان و قطر را کاهش دهند، اما شکاف فکری – اعتقادی میان حامیان این دو کشور به‌اندازه‌ای است که امکان ایجاد ائتلافی راهبردی میان آن‌ها وجود ندارد.

وی گفت: ممکن است بتوانند آن‌ها را با تمرکز بر قومیت عربی به هم نزدیک کنند، اما قطعاً در حوزه مبنایی و منافعی نمی‌توانند آن‌ها را به یک نقطه مشترک برسانند. ضمن اینکه پیش‌ازاین شاهد بودیم نزدیکی عربستان و ترکیه در یک مورد، آن‌هم در سوریه، رخ داد و این دو کشور با هماهنگی آمریکایی‌ها، به دنبال سرنگونی نظام سیاسی سوریه بودند که در این ائتلاف ظاهری علیه نظام سیاسی سوریه هم شکست خوردند.

 

شکست ائتلاف‌سازی علیه ایران در منطقه

این کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر اینکه به دلیل اختلافات مبنایی که میان عربستان و ترکیه وجود دارد موضوع ائتلاف‌سازی آن‌ها علیه ایران، قطعاً از ابتدا شکست‌خورده است و نمی‌تواند تحول خاصی را در منطقه به لحاظ امنیتی ایجاد کند.

صدرالحسینی بابیان اینکه دشمنی نظام سلطه به رهبری آمریکا، علیه ایران به اتمام نرسیده و چه در دولت ترامپ و چه در دولت بایدن این سیاست‌ها ادامه دارد، گفت: عربستان و بحرین به دلیل عملکردی که در خصوص مسائل حقوق بشری دارند، ممکن است با دولت دموکرات‌ها مشکلاتی پیدا کنند و این مسئله باعث نگرانی این دولت‌ها شده است.

وی ادامه داد: همان‌طور که ترامپ با عربستان با نگاه «گاو شیرده» برخورد می‌کرد، سران این کشورها هم به‌گونه‌ای عمل خواهند کرد که دولت بایدن را با افزایش باج‌ها راضی کنند و یا با تغییرات ظاهری که ممکن است برای دولت بایدن مطلوب باشد آمریکا را با خود همراه کنند، اما در حوزه حاکمیتی تغییری رخ نخواهد داد، چراکه بخش عمده‌ای از منافع آمریکا در منطقه با حضور همین حاکمان تأمین می‌شود.

صدرالحسینی درعین‌حال گفت: حتماً آمریکا تلاش می‌کند با نزدیک کردن این کشورها به رژیم صهیونیستی، امنیت آن را بیش از گذشته در این منطقه تأمین کند و این موضوع می‌تواند برای تحکیم حاکمیت سران عربستان و بحرین، هم تأثیر مثبتی داشته باشد.