قاسم محبعلی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی در رابطه با اظهارات وزیر خارجه عربستان سعودی مبنی بر اینکه کشورش از عادی سازی کامل روابط با رژیم صهیونیستی حمایت می کند ولی باید قبل از آن، توافق صلحی دائمی که ایجاد کشور فلسطین را تضمین کند محقق شود، خاطرنشان کرد: این موضع سنتی عربستان است و البته قابل پیش‌بینی بود که آن را به‌صورت علنی مطرح کنند.

وی افزود: عربستان نسبتاً کشور بزرگ‌تری است و امکانات بیشتری نسبت به امارات و بحرین دارد بنابراین نمی‌تواند بدون توجه به افکار عمومی جهان اسلام و جهان عرب، به‌سادگی تعهدات، مسائل داخلی و مواضع گذشته خود را کنار گذاشته و روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی‌سازی کند.

این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در رابطه با شرط عربستان برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گفت: این کشور بدون آنکه امتیاز قابل‌توجهی دریافت کند با رژیم صهیونیستی رابطه برقرار نمی‌کند؛ بنابراین اگر عربستان خواستار برقراری روابط با رژیم صهیونیستی باشد حتماً امتیاز قابل‌توجهی در مورد فلسطین، از رژیم صهیونیستی خواهد گرفت و ازآنجایی‌که می‌داند دولت بعدی آمریکا نیز به سیاست دو دولت، یعنی دولت اسرائیلی در کنار دولت فلسطینی، بازخواهد گشت لذا آن‌ها نیز این سیاست را متناسب با شرایط جدید تنظیم می‌کنند.

 

تسهیل عادی‌سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی در دوره بایدن

محبعلی اضافه کرد: سیاست دموکرات‌ها درباره فلسطین، برقراری دو دولت فلسطینی و اسرائیلی در کنار یکدیگر است. ازآنجایی‌که دولت ترامپ اعتقادی به کشور فلسطینی و دولت فلسطینی نداشت و از این سیاست حمایت نمی‌کرد، اکنون‌که دولت جدید بر سر کار آمده عادی‌سازی روابط برای عربستان سهل‌تر است، زیرا دیگر فشار آمریکا در خصوص پذیرش بدون قید و شرط برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی را ندارد.

وی درعین‌حال این موضع را با برخی اخبار منتشرشده در رابطه با ملاقات‌های پنهانی مقامات عربستان و رژیم صهیونیستی مغایر دانست و گفت: این موضع عربستان با گزارش‌های دیگری که در رابطه با ملاقات‌های پنهانی و سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی، منتشر می‌شود و ممکن است صحت داشته باشد، هم‌خوانی ندارد و آن‌ها پیش‌ازاین هم رابطه داشته‌اند.

محبعلی ادامه داد: به نظر می‌رسد عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی در خصوص برخورد با ایران با یکدیگر توافقاتی داشته‌اند و اخیراً تلاش کرده‌اند که با فشار بر آقای ترامپ اقدامی را علیه ایران صورت دهند. مسئله آن‌ها که موضع و ائتلاف مشترکی علیه برجام و نزدیکی ایران و آمریکا دارند، اکنون این سوال مطرح است که چگونه آقای بایدن را با فشار در وضعیتی قرار دهند که دولت آینده آمریکا قادر نباشد به برجام برگردد و تحریم‌های ایران لغو شود.

وی در خصوص آینده پروژه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، گفت: با رفتن آقای ترامپ احتمال تغییراتی در سیاست خارجی آمریکا وجود دارد، چراکه به نظر نمی‌رسد بایدن همه مسائل را به روابطش با رژیم صهیونیستی و نتانیاهو گره بزند؛ بنابراین بعید است دولت‌های دیگر چندان آمادگی این مسئله را داشته باشند و دولت بعدی آمریکا هم فشار را بر کشورهای عربی نمی‌گذارد تا روابط خود را منوط بر عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی کنند؛ البته اگر ایران سیاستی هوشمندانه اتخاذ و باعث شود وضعیت خاورمیانه تغییر کند، تنش بین ایران و کشورهای عربی و همچنین بین ایران و آمریکا، کاهش می‌یابد.

 

تلاش عربستان برای تغییر موضع بایدن در رابطه با ایران

مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه تأکید کرد: عربستان در تلاش است تا مواضع آقای بایدن را تغییر دهد، زیرا دموکرات‌ها از ائتلاف عربستان سعودی در جنگ با یمن حمایت نخواهند کرد و کمک‌های لجستیکی و اطلاعاتی در اختیار عربستان نخواهند گذاشت. علاوه بر آن موضوع حقوق بشر را در ارتباط با کشورهایی مانند عربستان، علیرغم این‌که آن‌ها را متحد خود می‌دانند، در اولویت قرار خواهند داد. طبیعتاً با این موضع  پرونده آقای خاشقچی می‌تواند در دوره‌ی آقای بایدن مجدداً فعال شود و این موضوع بسیار باعث نگرانی عربستان شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر نتانیاهو بسیار نگران است زیرا آمریکا و دموکرات‌ها، دیگر از سیاست انضمام سرزمین‌های اشغالی به رژیم صهیونیستی، مانند آن سیاستی که آقای ترامپ در خصوص بلندی‌های جولان و کرانه باختری و همین‌طور شهرک‌سازی‌ها داشت، حمایت نمی‌کنند.

 

جلب نظر رژیم صهیونیستی برای تداوم حاکمیت بن سلمان

محبعلی با بیان اینکه با چنین تحولاتی طبیعتاً وضعیت حکومت آقای نتانیاهو در رژیم صهیونیستی و همچنین آقای بن سلمان در عربستان می‌تواند ناگوار باشد، گفت: ازاین‌جهت آن‌ها بیشتر نگران این مسئله هستند و بعید است سایر دولت‌ها چنین نگرانی داشته باشند؛ بنابراین اکنون عربستان در تلاش است تا بتواند از تغییر سیاست‌های آمریکا جلوگیری کند و اگر لازم باشد به دلیل نیازی که دارند به دنبال حمایت‌های رژیم صهیونیستی برای حفظ خود و خصوصاً بن سلمان هستند.