دکتر فواد ایزدی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به جامعه دو قطبی شده آمریکا و تشدید تنش‌ها در ادبیات دو نامزد در انتخابات آمریکا به ویژه پس از مناظره میان آن‌ها، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در صورتی که پس از اعلام نتایج میان دو طرف دعوای انتخاباتی شکل بگیرد، شاهد بروز خشونت‌هایی در جامعه آمریکا خواهیم بود.

وی افزود: البته باید در نظر داشت که اگر میزان آرای دو نامزد انتخاباتی به هم نزدیک باشد و ترامپ و یا طرف مقابل اعلام تقلب کند این دعوا رخ خواهد داد و پس از آن رقابت‌ها به خشونت کشیده خواهد شد، اما اگر اختلاف آرا زیاد باشد جای حرف و بحثی باقی نخواهد گذاشت.

این تحلیلگر تحولات آمریکا با اشاره به مواضع انتخاباتی و اقدامات ترامپ و گروه او برای آماده‌سازی اذهان آمریکایی‌ها برای مباحث مربوط به تقلب در انتخابات و ابراز نگرانی کارشناسان در رابطه با تبعات آن، گفت: طراحی‌ ترامپ این است که انتخابات را به سمت دعوا ببرد، چرا که در سیستم فعلی آمریکا هم اگر انتخابات به سمت دعوا برود، زیرساخت‌های موجود به ترامپ کمک می‌کند.

ایزدی توضیح داد: در شرایط فعلی در آمریکا هم در دادگاه عالی رأی قضات شش به سه به نفع جمهور خواهان است و هم در مجلس نمایندگان این میزان آراء 26 به 23 است؛ یعنی26 ایالت جمهوری‌خواه‌اند و 23 ایالت دموکرات‌ها هستند. در ایالت‌های خاکستری از 9 ایالت خاکستری 8 قوه مقننه ایالتی در دست جمهوری خواهان است. از این جهت زیرساخت‌ها برای ترامپ مطلوب است و او باید از این زیرساخت‌ها استفاده کند. بنابراین باید اعلام تقلب کند و این زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که اختلاف میان دو طرف کم باشد.

این استاد دانشگاه در رابطه با احتمال بروز خشونت و ناآرامی‌ها پی از اعلام نتایج انتخابات در آمریکا گفت: جامعه آمریکا اصولا جامعه خشنی است و بیش از 30هزار نفر هر سال با اسلحه در این کشور کشته می‌شوند. بنابراین مشکلات امنیتی و اخلاقی بسیار گسترده‌ای در رابطه با خشونت‌ها در این کشور وجود دارد.

وی با اشاره به انتشار آمارهای رسمی که نشان می‌دهد فروش اسلحه در آمریکا به خاطر شیوع ویروس کرونا، نگرانی از ناآرامی‌های اجتماعی و انتخاباتی به طور چشمگیری افزایش یافته است، اضافه کرد: علاوه بر این مسائل، در جامعه‌ای که اسلحه زیاد است اگر به هر دلیلی دعوا در آن اتفاق بیفتد ممکن است از اسلحه هم استفاده شود که سطح دعوا را از دعواهای معمولی و رایج مدنی در دنیا بالا می‌برد، اما باید در نظر داشت وقوع این دعوا صد درصد نیست و زمانی رخ می‌دهد که آرای دو نامزد به هم نزدیک باشد.

 

بروز اختلاف و ناآرامی پس از انتخابات در راستای منافع جمهوری‌خواهان

ایزدی با اشاره به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه تنها در صورتی بازنده انتخابات است که تقلب شده باشد و پیش بینی مواضع دو طرف و همچنین واکنش‌های جامعه نسبت به نتایج انتخابات، ادامه داد: انتخابات آمریکا امسال شرایط متفاوتی را تجربه می‌کند و نمی‌توان به صورت قطعی درباره آینده آن قضاوت کرد.

این استاد روابط بین‌الملل گفت: شیوع کرونا و تبعات ناشی از آن و درگیری‌ها و اعتراض‌های سراسری نژادی و برخورد قهرآمیز نیروهای پلیس با معترضان در ماه‌های گذشته در آمریکا که سطح خشونت بالایی را همراه خود داشته است، شرایط و وضعیت ماه‌های آینده و انتخابات در این کشور را غیرمعمول‌تر کرده است و پیش‌بینی‌ها در رابطه با انتخابات را سخت‌تر می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد: با وجود همه تنش‌ها و التهابات انتخاباتی موجود در جامعه آمریکا، اگر در این انتخابات هر دعوایی شود نتیجه آن به نفع جمهوری خواهان و ترامپ خواهد بود.