احمد دستمالچیان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی اقدامات اخیر آمریکا در عراق را نوعی تلاش و توطئه برای ایجاد کودتای نظامی و نابودی گروه‌های فعال در محور مقاومت در این کشور دانست و اظهار داشت: بعدازاینکه نیروهای مثلت شوم (آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان) در جنگ‌های نیابتی شکست خوردند رو به اجرای فاز دوم طرح‌هایشان آوردند و آن بی‌ثبات کردن، تضعیف اقتدار دولت‌های مرکزی و بر هم زدن آرامش و ثبات و ایجاد هرج‌ومرج هدایت‌شده در محور مقاومت بود.

وی با اشاره به تشدید این تحرکات در بحبوحه مقابله دولت‌های لبنان و عراق با بحران کرونا افزود: این محور و به‌ویژه آمریکا، در لبنان و عراق با یک الگو، شیوه و یک هدف خاص این طرح‌ها را دنبال می‌کند. آن‌ها می‌خواهند بر محور مقاومت تأثیر بگذارند و با تأثیرگذاری بر آن به ایران هم فشار بیاورند.

 

مداخله آمریکا برای جلوگیری از قدرت گرفتن مقاومت

دستمالچیان افزایش تحریم‌ها علیه ایران و تشدید فشارهای اقتصادی را با هدف سلب آرامش مردم و ایجاد نارضایتی عنوان کرد و با اشاره به اقدامات اخیر آمریکا در رابطه با لبنان گفت: دخالت‌های آمریکا در لبنان طی ماه‌های اخیر وارد فاز اقتصادی شده و سعی می‌کند نگذارد مردم در آرامش نسبی به سر ببرند تا محور مقاومت نتواند قدرت بگیرد.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به شرایط روزهای اخیر در لبنان به‌ویژه در اثنای شیوع کرونا ویروس در این کشور و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن ادامه داد: آمریکا با مداخله آشکار در امور داخلی این کشور سعی دارد مانع از ورود ارز خارجی برای تقویت ساختار پول لبنان شود و اخباری درباره بلوکه شدن دارایی‌های طلای لبنان در نیویورک نیز منتشر شده که مجموعاً بر ارزش پول ملی این کشور تاثیرگذاشته است.

 

طرح آمریکا برای فلج کردن اقتصاد لبنان

وی با اشاره به بروز ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در عراق و لبنان و تأکید مردم بر ضرورت تحقق مطالبات معیشتی‌شان و بهبود سطح زندگی، طرح سناتورهای آمریکایی برای قطع کمک‌های اقتصادی به لبنان را در این شرایط با هدف اعمال فشار اقتصادی به این کشور و فلج کردن اقتصادش ارزیابی کرد و گفت: آمریکا و اسرائیل و عربستان در تلاش بودند تا مطالبات به‌حق مردم را به انحراف بکشانند، اما مجدداً نیروهای مقاومت توانستند دولت جدید ملی در عراق و لبنان شکل دهند.

دستمالچیان گفت: در شرایط فعلی نیز آمریکا به دلیل بحران‌های داخلی خود سعی می‌کند فرافکنی و بحران را به خارج از مرزهای خود منتقل کند تا در انتخابات با مشکل روبرو نشود. دولت این کشور در حقیقت به دنبال نوعی انحراف اذهان عمومی برای پوشش دادن به ضعف‌های داخلی خود است. قطعاً آمریکا بحران‌سازی‌ها را ادامه خواهد داد و شاهد تحرکات روزافزون این کشور برای بی‌ثبات‌سازی منطقه خواهیم بود.

وی تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی را در افزایش تلاش‌ها برای ایجاد تنش در محور مقاومت مؤثر دانست و تأکید کرد: رژیم صهیونیستی در یک منطقه ناآرام می‌تواند ادامه حیات دهد، چراکه با آرام بودن منطقه، توجهات به سمت اشغالگری این رژیم می‌رود.

 

حشدالشعبی و حزب‌الله؛ نمادهای ملی مقاومت

سفیر پیشین ایران در بیروت در رابطه با دستور پنتاگون به فرماندهان خود در عراق برای برنامه‌ریزی در خصوص نابودی کتائب حزب‌الله و همچنین فشارها بر حزب‌الله لبنان گفت: حشدالشعبی در عراق و حزب‌الله در لبنان نماد ملی مردم این کشورها برای مقاومت هستند و در تاروپود مردم حضور دارند. همه گروه‌ها و طوایف مختلف لبنانی حزب‌الله را دوست دارند. مردم هم در هر شرایطی با نمادهای ملی خود با احترام برخورد می‌کنند و این نماد تحت تأثیر القائات خارجی نمی‌تواند قرار بگیرد؛ به‌ویژه اینکه در لبنان مردم خود را در این نماد مجسم می‌بینند.