سید رضا صدرالحسینی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به اظهارات معاون دبیرکل سازمان ملل در رابطه با حضور 27 هزار نیروی تروریستی خارجی در عراق و سوریه که منجر به احیای داعش و ایجاد ممانعت برای حل بحران سوریه شده، خاطرنشان کرد: با نگاهی به روند تحولات و بحران سوریه و هجوم تعداد کثیری از تروریست‌های القاعده و طرفداران جریان‌های تندرو تکفیری، در طول هشت سال گذشته صحنه‌های مختلفی را از حضور تروریست‌های خارج از منطقه و گسیل آن‌ها توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، و متحدینش به منطقه و با حمایت‌های همه جانبه عربستان و امارات را شاهد بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه امروز بخش قابل توجهی از نیات پلید این کشورها برای کشورهای مستقل، هجوم تروریست‌ها از تابعیت‌های مختلف و نژادها و قومیت‌های متعدد به یک نقطه است، افزود: سوریه هم از این مساله مستثنی نبود و از قبل از ایجاد بحران عمومی در این کشور تعداد کثیری از تروریست‌ها از نقاط مختلف توسط سرویس‌های اطلاعاتی به ترکیه و از آنجا به سوریه وارد می‌شدند.

این تحلیل‌گر تحولات غرب آسیا با اشاره به امتناع کشورهای اروپایی از پذیرفتن آن دسته از اتباعشان که به داعش پیوسته بودند، ادامه داد: تلاش داعش برای احیای قدرت و پتانسیل خود و تقویت مواضع تروریست‌ها موضوعی است که باید آن را در چارچوب عملکرد مثلث عبری – عربی – غربی دید و اهداف را از آن‌ها پرسید.

صدرالحسینی اضافه کرد: مثلث عبری – عربی – غربی برای جلوگیری از جنگ‌های بزرگ و عدم ورود به آن‌ها، تعدادی از اعضای جریان‌های تندرو که اقدامات تروریستی برایشان بسیار ساده و آسان است، مانند داعش را از نقاط مختلف دنیا جمع آوری می‌کنند و با سازماندهی، آموزش و تسلیحشان، آن‌ها را علیه کشورهای مخالف نظام سلطه به کار می‌گیرند.

وی تاکید کرد: امروز احتمال تقویت جریان‌های تروریستی و انتقال تعدادی از آن‌ها به شرق رودخانه فرات در خاک سوریه نیز وجود دارد. بر این اساس به نظر می‌رسد به جای اظهار تاسف از جانب مسئولان عالی‌رتبه سازمان ملل، آن‌ها باید این موضوع را در مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل مطرح و علیه هر کشوری که از این جریان‌های تروریستی حمایت می‌کند قطعنامه‌های الزام‌آوری به تصویب برسانند که همه اعضای سازمان ملل موظف به اجرای این تعهدات باشند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره به تقویت مواضع کلاه سفیدها، آن را چالشی بزرگ برای نظام سیاسی و ارتش سوریه دانست و با تاکید بر وابستگی و عضویت اعضای این گروه به جریان القاعده، اضافه کرد: کشورهای غربی از جمله انگلیس برای ایجاد پوشش بر اقدامات تروریستی خود از کلاه سفیدها حمایت می‌کنند و این احتمال وجود دارد که تقویت تروریست‌ها توسط این جریان‌ها برای جلوگیری از آزادسازی کامل ادلب ادامه یابد.

وی در عین حال گفت: تاکنون ارتش سوریه به مواضع تروریست‌ها در داخل ادلب هیچ گونه هجومی انجام نداده، بلکه پاکسازی محورهای منتهی به ادلب توسط ارتش سوریه در حال انجام است.

صدرالحسینی با اشاره به موفقیت‌های ارتش سوریه در پاکسازی بخش عمده‌ای از کشور از لوث وجود تروریست‌ها، افزود: با توجه به اینکه ادلب آخرین نقطه امید تروریست‌ها و حامیان فرامرزی آن‌ها است احتمال تقویت این گروه‌های تروریستی هم وجود دارد، جنگ ادلب بسیار دشوار خواهد بود و شاید قضاوت درباره موفقیت و یا شکست ارتش سوریه مقداری زود است. در عین حال تلاش ارتش سوریه از سالیان گذشته با حمایت مقاومت برای مقابله جدی با تروریست‌ها روند خوبی داشته و با عملیات موفق هفته‌های گذشته، به نظر می‌رسد جای امیدواری برای ادامه این پیشروی‌ها وجود دارد.