مجتبی رحماندوست در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به بیانیه پایانی اتحادیه عرب در رد معامله ناعادلانه قرن و درخواست از جامعه جهانی برای مقابله با هرگونه تلاش اسرائیل برای اجرای آن، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد اتحادیه عرب در این رابطه از مواضع ضعیف و حقیرانه خود بازگشتی داشته و موضعی قوی در رد این طرح داشته است.

وی با بیان اینکه رسانه‌های اسرائیلی مخالفت قاطع اتحادیه عرب با معامله قرن را ضربه هولناکی به دیپلماسی آمریکا ارزیابی کرده‌اند، افزود: اینکه اتحادیه عرب توانسته در این مقطع چنین موضعی در تقابل با آمریکا اتخاذ کند، نقطه مثبتی است. سازمان همکاری اسلامی هم باید با چنین مواضعی اتخاذ کند و در این صورت این اقدام تحولی در دنیا به‌حساب می‌آید.

دبیر کل سابق جمعیت دفاع از ملت فلسطین موضع واحد ابومازن، اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی را در نفی معامله قرن بسیار مهم دانست و گفت: این همسویی پدیده جدیدی است که تاکنون شاهد آن نبوده‌ایم.

رحماندوست با تأکید بر اینکه سازمان همکاری اسلامی برای حمایت از قدس ایجاد شد اما بارها و بارها فجایعی برای قدس پیش آمده و این سازمان موضع انفعالی و ضعیف داشته باشد، ادامه داد: اگر آن‌ها متحد شوند و موضع واحدی داشته باشند و این موضع هم خلاف مبانی آمریکایی – اسرائیلی باشد می‌توان آن را نقطه امیدی برای آینده دانست.

وی درعین‌حال با بیان اینکه ماهیت محمود عباس در تمام طول مسئولیتش در تشکیلات خودگردان روشن بوده است، تأکید کرد: باید درباره مواضع ابومازن هشیار بود. برداشت من این است که حالا که او با حماس، جهاد و مقاومت همراهی و همفکری می‌کند و در نفی معامله قرن سخن می‌گوید باید نسبت به آن هوشیارانه برخورد کرد. معتقدم آمریکا برنامه جذب گروه‌های مقاومت مانند حماس و جهاد را دارد و دامی تنیده که به‌واسطه محمود عباس گروه‌هایی را جذب کند. همان‌طور که شاهد بودیم عباس را فراخوانده بود که با هم رایزنی کنند.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در رشته مطالعات فلسطین اضافه کرد: این نگرانی وجود دارد که مقاومتی‌ها در دام بیفتند و با همراهی عباس با مقاومتی‌ها زمینه‌ی انحراف آن‌ها فراهم شود. او خواهان همراهی است اما به اعتقاد من این همراهی عمق ندارد و اعتقادی نیست و ممکن است فریب باشد.

وی توضیح داد: راهبردی وجود دارد که اگر گروهی خواهان ازسرگیری گفتگوها با مخالفانش است، ضربه‌ای به او می‌زند تا این ضربه زمینه‌ساز آغاز مجدد گفتگوها و مراودات شود.

رحماندوست تأکید کرد: باید کشورهای اسلامی در خصوص این طرح‌ها هوشیارانه و با بررسی جوانب مختلف طرح آمریکایی – اسرائیلی معامله قرن عمل کنند.