دکتر محمود دهقان در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی در رابطه با وضعیت کنونی استیضاح ترامپ، با بیان اینکه از ابتدا معلوم بود که استیضاح به برکناری آقای ترامپ منجر نمی شود، اظهار کرد: دموکراتها مایل بودند که ترامپ را مهار کنند. آنها تلاش کردند وجهه او را از بین ببرند تا منجر به کاهش محبوبیتش شوند و آرای خاکستری در انتخابات آینده از آقای ترامپ فاصله بگیرد چرا که در آمریکا مردم به دروغگویی حساسند و ترامپ هم که سلطان دروغ شده است.

وی با یادآوری اینکه چون جمهوری خواهان در سنا اکثریت هستند درخواست شاهدین جدید را رد کردند و مدت استیضاح را کوتاه کردند تا بتوانند پرونده را سریع جمع کنند، افزود: از زمانی که کتاب آقای جان بولتون منتشر شد مقداری شرایط تغییر کرده و پیچیده تر شده است، او در کتابش به صراحت نوشته که آقای ترامپ با عمد و آگاهی نسبت به اینکه اقدامش خلاف قانون است از رئیس جمهور اوکراین خواست که درباره تخلفات پسر آقای جو بایدن تحقیق کند و در حقیقت منافع ملی آمریکا و بودجه ای که آمریکا برای کمک سالیانه به اوکراین تصویب کرده را به امر شخصی گره زده است.

این استاد دانشگاه در عین حال گفت: باز هم به نظر می رسد که استیضاح ترامپ رای نخواهد آورد و ترامپ برکنار نخواهد شد؛ اما دیگر ننگ این پدیده استیضاح و نسبت «اولین محاکمه قرن بیست و یک» بر روی پیشانیش خواهد ماند.

دهقان در خصوص چگونگی بهره گیری دموکراتها از شرایط ایجاد شده در استیضاح علی رغم برخی نظر سنجی ها مبنی بر افزایش محبوبیت ترامپ، گفت: آقای ترامپ در بین روشنفکران آمریکا جایی ندارد. تمام روشنفکران، رسانه ها و روزنامه نگاران به دلیل توهین هایی که انجام داده از ابتدا با او مشکل داشتند و هنوز هم این مشکل را دارند. در انتخابات قبل او در شهرهای بزرگ پر جمعیت دانشگاهی رای نیاورد و بیشتر در حاشیه ها رای بالا داشت.

 

هدف استیضاح بیشتر جذب آرای خاکستری بود

وی افزود: در شرایط فعلی آن وضعیت بدتر شده است. مناطق دانشگاهی، ثروتمند و با سواد آمریکا با او به شدت مشکل دارند و این تلاش ها در استیضاح برای این بود که بتوانند آرای خاکستری طبقه متوسط را از ترامپ بگیرند. اگر چه ترامپ هم به دلیل بهبود وضعیت اقتصادی مردم محبوبیتهایی برای خود کسب کرده است اما در مجموع هدف استیضاح بیشتر جذب آرای خاکستری بود و دموکراتها احساس می کنند در این رابطه به نتیجه رسیده اند.

این تحلیلگر مسائل آمریکا با تاکید بر اینکه خطر اینکه در انتخابات 2020 مطالب پرونده استیضاح برای ترامپ مشکل ساز شود خیلی زیاد است، گفت: به خصوص اینکه اگر آمریکایی ها به توافق بر سر حضور آقای سندرز در انتخابات ریاست جمهوری برسند این مساله تبدیل به دعوای رو در رو و علنی خواهد شد.

 

تاثیر در روند استیضاح با بحران سازی و تحریف اتهامات

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به تلاش های تیم ترامپ مبنی بر اینکه او آسیب های کمتری در اثراین استیضاح متحمل شود، گفت: تیم او تلاش می کند با اقداماتی اتهامات را تحریف کند و با بحران سازی در روند استیضاح تاثیر بگذارد. هر سیاست مداری در شرایطی عملیاتی انجام می دهد که به آن فرار به جلو می گویند. مانند همین کاری که با عنوان رونمایی از معامله قرن انجام دادند.

وی توضیح داد: مشخص است که این طرح موفق نخواهد بود، اما آقای ترامپ در داخل می خواهد آرای یهودی ها را جذب کند، مخصوصا اینکه اکثر سناتورها یهودی هستند می خواهد بر آنها تاثیربگذارد. آقای نتانیاهو نیز که پرونده قضایی دارد می خواهد بر رای انتخابات آخر فوریه تاثیر بگذارد.

 

استیضاح تاثیر زیادی در لایه های عمومی جامعه داشت

دهقان افزود: تیم حقوقی آقای ترامپ تلاش می کند و موفق هم شد که از حضور شاهدان جدیدی که کنگره می توانست احضار کند جلوگیری کند. کماکان هم این کار را انجام می دهد، اما در مجموع چون رسانه های آمریکایی به ویژه سی. ان. ان با آقای ترامپ مشکل دارند و تمام نشست ها را مستقیم پخش می کنند تاثیر زیادی که استیضاح در لایه های عمومی جامعه داشت قابل توجه است. تاثیری که اکنون خود را نشان نمی دهد و در زمان انتخابات شاهد آن خواهیم بود. کما اینکه برای خانم کلینتون هم همین اتفاق افتاد و تشریح عملکرد همسرش در دادگاه استیضاح، در بدنام کردن خانم کلینتون تاثیر گذاشت.