دکتر فواد ایزدی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی گام پنجم ایران در کاهش تعهدات برجامی را اقدامی مثبت ارزیابی و خاطرنشان کرد: برداشتن این گام از سوی ایران با اتفاقاتی که با هدف قراردادن سردار سلیمانی رخ داد، مرتبط شده است و نمی‌توان این دو را از هم تفکیک کرد.

 

منتفی شدن مذاکرات جدید

وی ادامه داد: با اینکه زمان برداشتن این گام از قبل اعلام شده بود، اما با شهادت سردار سلیمانی همزمان شد. در واقع با این اتفاق بخشی از حاکمیت که تا همین هفته گذشته معتقد بود که در صورت لغو تحریم ها حتی اگر امریکا برجام را نقض و یا از آن خارج شده، می توان با تجدیدنظر در مورد کاهش تعهدات برجامی، برجام را حفظ کرد، به این نتیجه رسیدند تا زمانی که ترامپ در کاخ سفید است، این امر محقق نخواهد شد.

 

اجماع بر سر عملیاتی نبودن برجام

این استاد دانشگاه با بیان اینکه از گام چهارم به بعد کاهش تعهدات برجامی ایران جدی شد، افزود: در شرایط فعلی اجماعی در کشور نسبت به اینکه این برجام دستکم تا زمانی که ترامپ در کاخ سفید حضور دارد، دیگر عملیاتی نیست، ایجاد شده است. دغدغه‌ای هم ممکن است برخی نسبت به اروپایی‌ها داشته باشند، اما دیدیم که عملکرد آن‌ها بعد از ترور سردار سلیمانی ضعیف و سخیف و یا سکوت کامل بود و جرات اعتراض محدود هم به هدف قرار گرفته شدن یک نظامی بلندپایه کشوری مستقل و عضو سازمان ملل را هم نداشتند و نخواستند اعتراض کنند.

 

برجام اروپایی منتفی است

ایزدی تاکید کرد: این داستان برجام اروپایی و مباحث مرتبط با آن هم کما بیش منتفی و بعید است کسی منتظر اروپایی‌ها باشد. این به معنای جنگ با اروپا و دعوا و برخورد نیست، بلکه به این معنا است که واقعا دیگر نمی‌شود به اروپایی‌ها امید داشت.

وی گفت: با منتفی شدن بحث اروپایی‌ها دیگر هیچ توجیهی برای امید بستن به برجام نیست، گام آخر هم در نهایت باید همین معنا را داشته باشد. هدف قرار دادن سردار سلیمانی هم در این راستا توجیهی ایجاد کرده است و اگر پیمان ان. پی. تی هم مانند برجام نتیجه مثبتی برای کشور نداشته است، می‌توان خروج از آن را هم در دستور کار قرار داد.

ایزدی ادامه داد: در شرایط فعلی طرف مقابل است که باید به خاطر فعالیت‌های غیرقانونی‌اش پاسخگو باشد و فرصتی است برای جمهوری اسلامی ایران که در راستای تامین منافع ملی خود طراحی و حرکت نماید.

این تحلیل‌گر مسائل اروپا و آمریکا با اشاره به بیانیه سه کشور اروپایی درباره تصمیم جدید برجامی ایران و طرح ادعای واهی «انجام اقدامات خشونت آمیز توسط ایران» تصریح کرد: از ابتدا هم گفته می‌شد که اروپا یا نمی‌خواهد و یا نمی‌تواند در مقابل آمریکا و زیاده خواهی‌های ترامپ کاری انجام دهد.

 

ممکن است اروپا مکانیسم ماشه را به راه بیندازند

وی در تشریح پیامدهای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: اروپایی‌ها ممکن است در شرایط فعلی به این سمت بروند که با آمریکا همراه شوند و اگر بتوانند مکانیسم ماشه را اجرا کنند، وی افزود: ایران نمی‌تواند یک توافق چند جانبه را تنهایی اجرا کند! اروپایی‌ها در واقع از برجام خارج شده‌اند، اما رسما آن را اعلام نکردند. آنها انتظار دارند ایران توافقی را اجرا کند که خودشان اجرا نمی‌کنند.

ایزدی تاکید کرد: باید برای کارهای خلاف طرف مقابل هزینه تعریف کرد. اگر هزینه‌ای تعریف نشود، او اقدامات ضد ایران را افزایش می‌دهد. اگر هزینه تعریف کنید او مجبور می‌شود قبل از اینکه بخواهد حرکتی انجام دهد، فکر کند.