مرتضی مکی درخصوص اقدام دموکرات ها به آغاز روند استیضاح دونالد ترامپ گفت: تا پیش از این هم شاید چندین بار بحث استیضاح آقای ترامپ پیرامون نقش تیم تبلیغاتی ترامپ در هم راستایی و همراهی با روسیه در مداخله در انتخابات 2016 مطرح شده و به هر حال احتمالاتی وجودداشت که دموکراتها بخواهند از این موضوع برای استیضاح آقای ترامپ استفاده کنند.

وی افزود: گزارشی که آقای رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، داده بود هرچند این نقش را رد کرده بود اما در قبال مداخله ستاد تبلیغاتی آقای ترامپ عملا سکوت کرده و به نوعی پرونده را باز گذاشته بود، ولی دموکراتها با توجه به اینکه در سنا اکثریتی ندارند و می دانستند طرح این مساله به عنوان استیضاح از لحاظ سیاسی و تبلیغاتی آورده ای برای آنها نخواهد داشت خانم نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، به صراحت اعلام کرد این موضوع را به عنوان مساله ای برای استیضاح آقای ترامپ کنار گذاشته اند.

این تحلیلگر مسائل راهبردی ادامه داد: با بحث جدیدی که پیش آمده، که در آن آقای ترامپ در قبال مبلغ 250 میلیون دلاری که قرار بوده آمریکا به اوکراین بدهد از رئیس جمهور اوکراین درخواست کرده که پرونده فرزند جو بایدن را به خاطر سوء استفاده مالی خیلی زودتر در دست بررسی قرار دهند، این موضوع برای آقای ترامپ خیلی گران تمام شده و نوعی سوءاستفاده از قدرت از سوی آقای ترامپ برای مسائل شخصی خود را نشان داده است.

مکی افزود: دموکراتها این را به صورت جدی در دست بررسی قرار داده اند و با توجه به اینکه حدود 14ماه به پایان ریاست جمهوری آقای ترامپ باقی مانده به نظر می رسد این موضوع شاید در نهایت به استیضاح اقای ترامپ نیجامد اما یک کارت سیاسی – تبلیغاتی برای دموکراتها فراهم کرده که از آن استفاده مناسب بکنند. خصوصا اینکه طرح استیضاح آقای ترامپ در مجلس نمایندگان باید به تصویب دو سوم سناتورهای سنا نیز برسد و با توجه به اینکه اکثریت جمهوری خواهان سنا را در دست دارند دور از ذهن به نظر می رسد که استیضاح آقای ترامپ در این مجلس رای لازم را به دست بیاورد.

وی در عین حال با بیان اینکه در دنیای سیاست هیچ موضوعی غیرممکن نیست اظهارکرد: با مولفه هایی که در ساختار سیاسی، حکومتی و قانون اساسی آمریکا وجود دارد و فضایی که میان جمهوری خواهان است بعید به نظر می رسد که این طرح بخواهد به برکناری آقای دونالد ترامپ بینجامد. اما این تاکید دموکراتها در مجلس نمایندگان برای پیگیری پرونده مذاکرات آقای ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین موضوع سیاسی و تبلیغاتی خوبی است که می تواند آسیب جدی ای به موقعیت دونالد ترامپ بزند.

این تحلیلگر تحولات آمریکا با بیان اینکه در ساختار سیاسی و حکومتی آمریکا سوء استفاده از قدرت به هر شکل بسیار منفور است تئضیح داد: آقای ریچارد نیکسون در جریان واترگیت این سوء استفاده را انجام داد و در نهایت مجبور شد برای جلوگیری از برکناری اش در سنا از سمت خود استعفا دهد. اگر در دادگاه و افکار عمومی ثابت شود که ترامپ نیز چنین کاری انجام داده است او قطعا باید انتخابات 2020 بسیار دشواری را پیش رو داشته باشد تا بتواند برای چهار سال دیگر وضعیت خود در کاخ سفید را تثبیت کند.

وی در تشریح پیامدهای تلاش دموکراتها برای استیضاح ترامپ برای رئیس جمهور آمریکا و انتخابات آینده این کشور گفت: حدود یک سال به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر سال 2020 مانده است و عموما این یک سال مانده تا انتخابات آمریکا سالی پرتحول، پرتنش و سیاسی و تبلیغاتی است که در آن همه نامزدها سعی می کنند از تمامی امکانات خود بهره برداری سیاسی، مالی و تبلیغاتی لازم را بکنند تا بتوانند جایگاه و موقعیت خود را در عرصه سیاسی رقابتها تثبیت کنند.

مکی افزود: دموکراتها هم این تلاش را از چند ماه پیش آغاز کرده اند و مناظره ها به صورت جدی تری در حال برگزاری است و به احتمال زیاد حدود 10ماه دیگر نامزد دموکراتها مشخص می شود. در این موقعیت قطعا بحث استیضاح آقای ترامپ از لحاظ سیاسی و تبلیغاتی هم می تواند وجهه او را در حزب جمهوری خواه و هم در عرصه افکارعمومی و پایگاه اجتماعی اش تضعیف کند. به خصوص اگر ثابت شود که رئیس جمهور آمریکا از قدرت سوء استفاده کرده و تلاش داشته پرونده پسر جو بایدن، یکی از نامزدهای پیشتاز دموکراتها، را به عنوان کارت برنده علیه جو بایدن استفاده کند و اگر این ثابت شود و حتی اگر استیضاح در سنا هم رای نیاورد موقعیت آقای ترامپ بسیار آسیب خواهد خورد.

این کارشناس مسائل راهبردی درارزیابی از نتایج تلاش دموکراتها برای پیش برد این استیضاح تصریح کرد: دموکراتها سیاستمداران کهنه کاری مانند نانسی پلوسی، جو بایدن و برنی سندرز را دارند و به خوبی می دانند در عرصه رقابتهای سیاسی از چه ابزارهایی استفاده کنند. موضوع طرح مذاکرات آقای ترامپ با رئیس جمهور اوکراین نیز قطعا با شناخت کافی صورت گرفته که می خواهند در مجلس نمایندگان ترامپ را استیضاح کنند. زیرا دموکراتها پرونده دخالت روسیه در انتخابات 2016 را کنار گذاشتند چون می دانستند در سنا نمی توانند رای لازم را به دست بیاورند اما چون به انتخابات ریاست جمهوری 2020 نزدیک تر می شویم آنها تلاش می کنند از هر برگی نهایت استفاده سیاسی و تبلیغاتی را داشته باشند واین برگ کارتی است که به راحتی نمی سوزد و چند ماهی در عرصه رسانه ای و سیاسی آمریکا باقی خواهد ماند.