جنگ اوکراین و طولانی شدن آن باعث شده است زرادخانه‌های تسلیحاتی تخلیه شوند و به وضعیت حساسی برسند که آمریکا نیز از آن مصون نبوده است. آمریکا سفارش‌های تجهیزاتی برای جایگزین کردن موارد مصرف شده را افزایش داده است. آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا از اختصاص بودجه دیگری به ارزش یک میلیارد و 100 میلیون دلار برای اوکراین و مولداوی خبر می‌دهد.

ویلیام تایلور سفیر سابق آمریکا در اوکراین (2006-2009) مدعی شد ترکیب جدید کنگره آمریکا به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد و من تغییری در سیاست‌ها در قبال اوکراین پس از انتخابات مشاهده نمی‌کنم. پیش از انتخابات اعلام کرده بودم که هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد، پیش از انتخابات اکثریت در هر دو حزب از تمام بسته‌های کمکی به اوکراین که به کنگره ارایه می‌شد، حمایت می‌کردند. نتایج انتخابات تغییر چندانی در این امر نخواهد داد. در ماه آینده در خصوص بسته کمکی جدید به اوکراین به ارزش 37.7 میلیارد دلار رای‌گیری خواهد شد.

آمریکا همچنین گسترش برنامه آموزشی که نظامیان آمریکایی هم اکنون برای نیروهای نظامی اوکراین اجرا می‌کنند را، من جمله برای آموزش 2500 سرباز اوکراینی در یک پایگاه آمریکایی در آلمان در دست مطالعه دارد. آمریکا به آموزش دسته‌های بسیار بزرگتری از سربازان اوکراینی با تاکتیک‌های جنگی پیچیده‌تر، از جمله روش‌های هماهنگی مانورهای پیاده نظام با پشتیبانی توپخانه اقدام خواهد کرد.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو، در اجلاس وزرای خارجه  ناتو در بوخارست تاکید کرد: ناتو تلاش دارد کمک‌های اساسی به اوکراین در این زمینه اختصاص دهد. همه در خصوص لزوم فوری کمک به کی‌یف، به‌ویژه در مورد سامانه‌های پدافند هوایی اتفاق نظر دارند اما اطمینان از عملکرد صحیح سامانه‌های تحویل شده به اوکراین، به اندازه تحویل سامانه‌های جدید اهمیت دارد. اما او همزمان اعتقاد دارد با توجه به درخواست اخیر لهستان از پیمان ناتو برای انتقال سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت پیشنهادی آلمان، به اوکراین، هنوز «زود» است که در خصوص ارایه چنین تسلیحاتی به کی‌یف برای دفع تجاوز روسیه، تصمیم گیری انجام شود.

اوکراین هم اکنون در حال مذاکره با آلمان و آمریکا برای استقرار سامانه‌های پاتریوت در اوکراین است. آلمان در ادامه کمک‌های تسلیحاتی خود به اوکراین، قرار است هفت تانک ضد هوایی «گپارد» به این کشور تحویل دهد. هم اکنون ۳۰ فروند تانک دفاع هوایی ساخت آلمان در اوکراین استفاده می‌شود و تانک‌های بیشتری نیز تحویل این کشور خواهد شد. اولاف شولتز صدراعظم آلمان نیز وعده داد سامانه‌های تانک‌های ضد هوایی گپارد بیشتری در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. آلمان همچنان برای استقرار یک سامانه دفاع هوایی موثر و کارآمد در اوکراین تلاش خواهد کرد.

وزیر اقتصاد فرانسه از اعطای یک کمک دوجانبه 100 میلیون یورویی به اوکراین خبر داد. این کمک به میزان کمک قبلی فرانسه در مارس 2022 به ارزش 300 میلیون یورو به اوکراین افزوده می‌شود. به ادعای پاریس، این امر به اوکراین کمک می‌کند ثبات خود را در زمینه اقتصادی و خدمات عمومی حفظ نماید و در شرایط زمستان و کمبود انرژی به‌وجود آمده در اثر ویرانی‌های جنگ روسیه علیه اوکراین، و پیامدهای وخیم آن برای مردم اوکراین، بهتر مقاومت کند. اوکراین تائید کرده است چهارمین سامانه موشک‌انداز چندگانه دوربرد  LRU از فرانسه وارد اوکراین شد و اوکراین هم اکنون قدرت بیشتری برای بازدارندگی و نابودی دشمنان دارد.

بریتانیا تحویل موشک‌های  Brimstone نقطه زن به ارتش اوکراین را تایید کرد. تحویل موشک‌های هدایت شونده نقطه زن مذکور به‌عنوان بخشی از بسته کمکی بریتانیا به اوکراین انجام شده است.این کمک می‌تواند نقش مهمی در بازدارندگی تجاوز روسیه ایفا کند. نخست وزیر فنلاند نیز اعلام داشت که کشورش از اوکراین حمایت‌های بیشتری خواهد کرد تا این اطمینان حاصل شود که این کشور در جنگ با روسیه، پیروز خواهد شد. فنلاند تا کنون 10 محموله تسلیحاتی به اوکراین ارسال کرده است.

اسلواکی بر اساس توافق با آلمان 30 دستگاه نفربر زرهی بی‌ام پی 1 به اوکراین تحویل داد.خودروهای زرهی بی‌وی پی 1 اسلواکی خودروهای نظامی‌پیاده نظام شنی‌دار هستند که تفاوت‌های کمی ‌با نفربرهای بی‌ام پی 1 شوروی سابق دارند و ساخت آن‌ها از سال 1968 در چکسلواکی آغاز شده است. این نفربر توانایی عبور از منابع آبی را به‌طور شناور دارد. اسلواکی در قبال تحویل نفربرهای مذکور به اوکراین، 15 دستگاه تانک لئوپارد، مهمات و قطعات یدکی مربوطه از آلمان دریافت خواهد کرد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، غرب از جمله آمریکا و ناتو را متهم کرد که با تهیه سلاح برای اوکراین و آموزش سربازانش، مستقیماً درمناقشه اوکراین شرکت دارند. روسیه یادداشتی به کشورهای ناتو به‌دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین ارسال کرده و تاکید دارد کشورهای ناتو با ارسال سلاح به اوکراین با آتش بازی می‌کنند. هر محموله‌ای که حاوی تسلیحات برای اوکراین باشد به یک هدف قانونی برای روسیه تبدیل خواهد شد.

متحدان اوکراین مدعی‌اند که روسیه شانسی برای پیروزی در جنگ ندارد و در نتیجه حمایت‌های خود را از اوکراین افزایش می‌دهند. کمک‌های نظامی به اوکراین با این هدف ارایه می‌شوند که این کشور بتواند در عملیات جنگی به‌موفقیت دست یابد تا این امر به اوکراین توانایی بیشتری برای مذاکره از موضع قدرت بدهد. برای آنکه اوکراین بتواند مقاومت کند، غربی‌ها نیز روند تحویل تسلیحات خود را منظم‌تر می‌کنند که البته کار ساده‌ای نیست. جنگ اوکراین که «اولین جنگ با فشردگی بالا» در اروپا از زمان جنگ سرد، شناخته می‌شود، برای روسیه و اوکراین بسیار پر هزینه بوده است.

اظهارات اخیر ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که اعلام کرده است این کشور به ارسال سلاح به اوکراین ادامه خواهد داد، اما خطوط قرمزی در این زمینه وجود دارد (از جمله تضعیف نیروهای نظامی خود و ورود مستقیم به جنگ و…) و پاریس هرگز از آن‌ها عبور نخواهد کرد، نشان می‌دهد کشورهای اروپایی علی‌رغم کمک‌های تسلیحاتی که تاکنون داشته‌اند، هریک موانع و ملاحظاتی جداگانه‌ای برای ادامه این کمک‌ها پیش رو دارند.