اگرچه به اذعان مقامات نظامی کره جنوبی موشک مافوق صوت در مراحل اولیه توسعه است، اما آزمایش موشک‌های کروز و موشک بالستیک نشان‌دهنده توسعه چشمگیر توانایی کره شمالی در حمله به اهدافی در کره جنوبی و ژاپن که هر دو میزبان نیروهای آمریکایی هستند، است.

تقویت توانمندی‌های نظامی کره شمالی به‌طور ویژه در حوزه موشکی و هسته‌ای باعث ایجاد نگرانی در کشورهایی شده است که با این کشور فاصله جغرافیایی بسیار کمی دارند. کره جنوبی و ژاپن به‌عنوان دو متحد استراتژیک ایالات‌متحده آمریکا در شرق آسیا آسیب‌پذیرترین دولت‌ها در برابر هرگونه حمله موشکی کره شمالی هستند. با در نظر گرفتن نگرانی‌های فزاینده ایجادشده در این کشورها، می‌توان چنین تحلیل کرد که هر چه کره شمالی توانمندی‌های نظامی خود را افزایش می‌دهد روابط امنیتی نظامی کشورهای منطقه با آمریکا تقویت‌شده و از سوی دیگر تقویت توانمندی‌های نظامی داخلی در دستور کار سیاستمداران این کشور قرار می‌گیرد. این گزاره به‌خصوص در رابطه با ژاپن بسیار ملموس است.

مرور اسناد دفاعی ژاپن در سال 2021 حکایت از آن دارد که کره شمالی و چین دو تهدید اصلی برای امنیت ملی این کشور ارزیابی‌شده‌اند درحالی‌که چین تهدید بلندمدت و کم‌خطر تلقی می‌شود؛ کره شمالی تهدید فوری و نگرانی اصلی ژاپن قلمداد شده است. نتیجه منطقی این ادراک از کره شمالی سرمایه‌گذاری‌های کلان در حوزه نظامی و انعقاد قراردادهای سنگین در جهت تقویت سامانه‌های موشکی و سایر توانمندی‌های نظامی بوده است. لذا مسابقه تسلیحاتی در منطقه نخستین پیامد مورد پیش‌بینی از آزمایش‌های موشکی کره شمالی می‌باشد.

در رابطه با روابط کره شمالی و کره جنوبی باید اذعان کرد که آزمایش موشکی کره شمالی پیامدهای چندان مثبتی بر روابط دو کره ندارد. در سال‌های اخیر رئیس‌جمهور مون جائه این تلاش زیادی برای بهتر شدن روابط دو کشور انجام داد و چنانچه شاهد بودیم وی نقش پررنگی در مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی در سال 2019 داشت. ازآنجایی‌که در بهار سال آینده رئیس‌جمهور جدید کره جنوبی انتخاب خواهد شد به نظر می‌رسد که با اقدامات اخیر کره شمالی و شکست احتمالی سیاست‌های مون جائه این در بهبود روابط با کره شمالی، میراث وی و طرفداران ایده اتحاد دو کره و یا حداقل تنش‌زدایی از روابط دو کشور با چالش جدی مواجه شود. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که تقویت توانمندی‌های نظامی در دستور کار مقامات کره جنوبی قرار گیرد چنانچه شاهد هستیم اخیراً کره جنوبی یک موشک بالستیک پرتاب‌شده از زیردریایی را آزمایش کرد.

در رابطه با آمریکا و مذاکرات این کشور با کره شمالی باید گفت به نظر می‌رسد که با افزایش اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی چندان  نمی‌توان به آینده مذاکرات امیدوار بود. از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه سال 2021، کره شمالی دیگر به دنبال تجدید گفتگو با ایالات‌متحده برنیامد. عدم تمایل دولت بایدن برای انجام «اقدامات مربوطه» (به‌عنوان‌مثال لغو بخشی از تحریم‌ها) در مقابل اقدامات انجام‌شده توسط کره شمالی در سال 2018 نظیر توقف آزمایش هسته‌ای و موشک‌های دوربرد بیش‌ازپیش سبب تشدید بدبینی پیونگ‌یانگ به سیاست‌های واشنگتن شده است.

در ارزیابی نهایی باید گفت که تاریخچه بحران موشکی و هسته‌ای کره شمالی حکایت از آن دارد که این کشور همواره در مسیر افزایش توانمندی‌های نظامی و رفتارهایی که دشمنانش در منطقه آن را خصمانه و تحریک‌آمیز تلقی می‌نمایند، بوده است. البته نباید این نکته را فراموش کرد که این کشور هم‌زمان با پیگیری سیاست‌های نظامی، بخت خود در حوزه دیپلماسی را هم حفظ می‌کند. به‌عنوان‌مثال کره شمالی حدود چهار سال است که یک موشک دوربرد که قادر به رسیدن به سرزمین اصلی آمریکا را آزمایش نکرده است. در همین زمینه یانگ مو جین، استاد دانشگاه مطالعات کره شمالی در سئول می‌گوید «کره شمالی مراقب است از خطوط قرمز عبور نکند. در میان این‌همه آزمایش موشکی، کره شمالی نشان می‌دهد که علاقه‌مند به گفتگو است». با در نظر داشت این تاریخچه به نظر می‌رسد که کره شمالی هرگز گامی در جهت خلع سلاح اتمی نخواهد برداشت مگر آنکه اقداماتی از جانب آمریکا و عمل به تعهدات اعلام شده صورت گیرد.