دیدار اخیر یک هفته پس از انتقاد از روند روابط ترکیه با دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه: «فرایند خوبی در روابط بین ترکیه و آمریکا وجود ندارد»، صورت گرفت. در دیدار طرفین، علاوه بر روابط دو جانبه، پیرامون موضوعاتی همچون سوریه، لیبی، قره‌باغ، روابط تجاری، خرید دومین بسته سامانه‌های دفاع موشکی اس-400، گاز طبیعی  و تحولات منطقه‌ای بحث و تبادل نظر شد. در این دیدار طرفین خطوط قرمز خود در موضوعات حیاتی از جمله مناطق کردنشین تا کریمه، از افغانستان تا لیبی و از قفقاز تا سوریه را تبیین کردند.

موضوع اصلی دستور کار این نشست، تشدید تنش در دوران اخیر در شهر ادلب سوریه عنوان شد. پس از اینکه مسکو چندی پیش مواضع مخالفان در اطراف ادلب را مورد حمله قرار داد، با توجه به احتمال لغو آتش‌بس که بر اساس توافق روسیه و ترکیه در 5 مارس 2020 در ادلب برقرار شده بود، نگرانی‌ها در این منطقه تشدید شد. اردوغان و پوتین در خصوص حفظ وضعیت موجود در منطقه ادلب توافق کردند، موضوعی که در سال‌های اخیر موجب تنش در روابط مسکو با آنکارا بود. اگرچه رئیس جمهور سوریه در تلاش است تا با تسخیر ادلب به‌عنوان آخرین نقطه مقاومت اصلی در دست مخالفان، به جنگ داخلی که از سال 2011 در جریان است پایان دهد. عدم رعایت آتش بس در منطقه و آمادگی روسیه و نیروهای سوریه برای انجام عملیات به‌عنوان عوامل افزایش تنش در منطقه تلقی می‌شود.

پس از دیدار اخیر اردوغان با پوتین در سوچی، نگاه‌ها به ادلب دوخته شد. ترکیه مدعی است در پی دیدار اخیر در سوچی، هیچ تغییری در مراکز دیدبانی ترکیه در ادلب ایجاد نشده و مذاکرات با روسیه برای اجرای مجدد گشت زنی‌های مشترک همچنان ادامه دارد. طرفین برای پایبندی به توافق 5 مارس توافق کرده‌اند. رویکرد مسکو در مورد ادلب بسیار روشن است. به اعتقاد مسکو، جهادگران رادیکال از پایگاه‌های نظامی ترکیه در ادلب و اطراف آن به‌عنوان سپر محافظ در برابر ارتش سوریه استفاده می‌کنند. البته روسیه دیر یا زود به ارتش سوریه برای پس گرفتن ادلب چراغ سبز نشان خواهد داد. لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز در جدیدترین مواضع خود، بر این باور است تهدیدها در ادلب هنوز ادامه دارد. بعضی از گروه‌های تروریستی فعالیت‌های خود در این منطقه را تشدید کرده و حتی به نیروهای روسی هم حمله می‌کنند. باید هر چه سریعتر این گروه‌های تروریستی از منطقه رانده شوند.

آنکارا و مسکو از سال 2017 تا کنون در رابطه با ادلب مذاکرات فشرده‌ای انجام دادند. هدف اصلی این مذاکرات جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در ادلب و نابودی گروه‌های تروریستی در منطقه بود. در توافقنامه سوچی که در اکتبر 2019 بین ترکیه و روسیه امضا شد، عقب‌نشینی عناصر گروه تروریستی ی.پ.گ تا فاصله 30 کیلومتری جنوب فرات پیش‌بینی شده بود. در این راستا اردوغان خطاب به همتای روس خود بر ضرروت اجرای هرچه سریع‌تر توافقنامه سوچی تأکید کرده است.

در نشست اخیر سوچی موضوع سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 قابل توجه بود. در این دیدار اردوغان در راستای ادامه همکاری‌های ترکیه و روسیه در زمینه سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 به موضوع اشاره کرد. گفته می‌شود در آمریکا به اردوغان رئیس جمهور ترکیه بر ضرورت انصراف او خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 تأکید کرده‌اند. اردوغان در سوچی با اشاره به امکان خرید بسته دوم سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 از روسیه، نه تنها به «بایدن» که درها را بر روی او بسته است پیام جدی داد، بلکه به سمت روسیه دست همکاری دراز کرد. توافق ترکیه برای خرید دومین بسته سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 از روسیه اصلی‌ترین دستاورد پوتین از اجلاس سوچی است. 5 نوامبر(14 آبان)، تاریخ حساسی برای سامانه‌های اس-400 خواهد بود و بحران در این تاریخ تشدید خواهد شد، زیرا ترکیه در این تاریخ فعالیت‌های مربوط به تهیه یک نقشه راه برای خرید بسته دوم سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 از روسیه را آغاز خواهد کرد.

در سال‌های اخیر، یکی از نگرانی‌های غرب خرید سامانه‌های اس-400 توسط ترکیه از روسیه است. با توافقی که در اواخر سال 2017 امضا شد، ترکیه از روسیه دو سامانه دفاع موشکی اس-400 به ارزش 2.5 میلیارد دلار خریداری کرد. به‌همین دلیل ترکیه در هدف تحریم‌های CAATSA آمریکا (قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم) قرار گرفت و از پروژه دریافت جنگنده‌های اف-35 نیز حذف شد. اردوغان انتقاداتی مبنی بر اینکه ترکیه با خرید سامانه‌های دفاعی پیشرفته از روسیه، سازمان ناتو به‌عنوان مهم‌ترین ائتلاف نظامی غرب را تضعیف کرده است، را رد کرده و پاسخ می‌دهد:«ما از یک سو عضو ناتو هستیم و از یک طرف نیز با روسیه رابطه داریم. چرا باید یکی را انتخاب کنیم؟»

اردوغان افزود: «ما سلاح‌های مورد نیاز خود را خریداری می‌کنیم. اگر آمریکایی‌ها سامانه دفاع موشکی پاتریوت را به ترکیه می‌فروختند، ما مجبور به خرید سامانه‌های اس-400 نمی‌شدیم. ما می‌توانیم دفاع خود را هر طور که می‌خواهیم تقویت کنیم.» به گفته رئیس شرکت صادرکننده تسلیحات نظامی روسیه، آنکارا و مسکو به‌زودی توافقنامه جدیدی درمورد سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 امضا خواهند کرد. همچنین شایعاتی مبنی بر احتمال خرید جنگنده‌های SU-35 و SU-57 توسط ترکیه از روسیه نیز مطرح است.