جورج سوروس، سرمایه‌دار معروف مجارستانی ساکن آمریکا با سخنرانی در اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا در پاریس گفت تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مبنی بر خروج از این توافق به ائتلاف بین دو سوی اقیانوس اطلس (ائتلاف بین اروپا و آمریکا) صدمه می زند.

وی در سخنرانی خود گفت که خروج آمریکا از توافق هسته ای فشارهای پیش بینی نشده و شدیدتری را بر اروپا وارد خواهد آورد.

این سرمایه دار آمریکایی ادامه داد: اتحادیه اروپا اکنون با بحرانی روبرو است که بقای این مجموعه را تهدید می‌کند.

به نوشته وبگاه «بلومبرگ» سوروس پیش بینی کرد که افزایش قیمت دلار و خروج سرمایه‌ها از بازارهای نوظهور منجر به بحران مالی عظیمی می‌شود. وی به اروپا هشدار داد که در حال مواجه شدن با یک تهدید موجودیتی است.

سوروس گفت که از بین رفتن توافق هسته‌ای با ایران و ائتلاف «فرا آتلانتیک» (روابط چند جانبه بین آمریکا و اروپا) تاثیر منفی بر اقتصاد اروپا دارد و سبب اختلال‌های دیگر از جمله کاهش ارزش ارز در بازارهای درحال ظهور می‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با ذکر این جمله که «هر مورد اشتباهی، به سمت اشتباه می‌رود» بحران پناهجویان، سیاست‌ ریاضت‌ اقتصادی که موجب قدرت گرفتن عوام‌گرایان شد و نیز فروپاشی منطقه‌ای ناشی از برگزیت را از جمله اشتباه‌های رخ داده در قاره اروپا برشمرد.

سوروس در سخنرانی خود گفت: «این واقعیت که اروپا در معرض یک خطر موجودیتی قرار دارد دیگر پیش‌بینی نیست، بلکه یک واقعیت سخت است.»

وی همچنین راه برون رفت از برخی از بحران‌ها‌ را به کارگیری طرح «مارشال» به ارزش 35 میلیارد دلار در سال دانست و گفت اجرای چنین طرحی موجب کاهش فشارهای مهاجرتی به قاره می‌شود.

این سرمایه‌دار مبا انتقاد از سیاست واحد پولی یکسان برای اروپا افزود که «یورو» مشکلات برجا مانده بسیاری دارد و نباید گذاشت که اتحادیه اروپا را نابود کند.

سوروس که از جمله مخالفان برگزیت است به اروپا توصیه کرد که خود را به انجمنی مبدل کند تا کشورهایی چون انگلیس مایل به ملحق شدن به آن باشند.

وی همچین با بیان این‌که مسئله برگزیت مربوط به مردم انگلیس می‌شود افزود، بهترین کاری که انگلیس می‌تواند انجام دهد یک رای معنی دار و قابل توجه در مجلس این کشور است.

سوروس افزود: «این مسئله هم برای انگلستان خوب است و هم به با حذف برگزیت و عدم ایجاد یک حفره بزرگ در بودجه، به اتحادیه اروپاخدمت بزرگی می‌کند.»

منبع: تسنیم و فارس