loader image

جدیدترین مطالب

Loading

أحدث المقالات

Loading
ترامپ، آمریکا را منزوی می کند؟

انزوای جهانی آمریکا، فرجام ریاست جمهوری ترامپ

۱۳۹۸/۰۴/۰۴ | نمای راهبردی

شورای راهبردی آنلاین - رسانه ها: یک عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس تصمیمات اخیر دونالد ترامپ برای ممانعت از ورود شهروندان چند کشور به آمریکا و همچنین دیوار کشی بین مکزیک و آمریکا را موجب انزوای این کشور در عرصه بین‌الملل عنوان کرد.

جلیل رحیمی جهان آبادی با اشاره به تصمیم رئیس‌جمهور جدید آمریکا برای ممانعت از ورود اتباع ایران و شش کشور به آمریکا اظهار کرد: برداشت ترامپ و رفتار او نشان می‌دهد که فهمش از مسئله تروریسم، ریشه‌یابی و مبارزه با آن بسیار سطحی و ابتدایی است. تروریسم وقتی در خاورمیانه رشد کرد که ریشه در وجود نظام‌های دیکتاتوری خاورمیانه داشت که بخش اعظم آن‌ها مورد حمایت آمریکا بودند.

وی افزود: در واقع آمریکا خود از دلایل توسعه نیافتگی کشورهای خاورمیانه است؛ زیرا سعی کرد به بهانه‌های مختلف این کشورها را درگیر جنگ کند و از نظام‌های غیرمردمی و دیکتاتوری مثل نظام سابق عراق، اردن، مراکش ، مصر و … دفاع کرد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس یادآور شد:‌حداقل از 19 نفری که در عملیات 11 سپتامبر دست داشتند 15 نفر سعودی و 4 نفر مصری بودند و هیچ یک از اتباع ایران و یمن در این عملیات دست نداشتند. همچنین ایران هیچ سابقه تروریستی در آمریکا نداشته و ایرانیان ساکن در این کشور همواره از بهترین شهروندان آمریکایی بودند.

رحیمی تصمیمات اخیر ترامپ را نشان دهنده شناخت ضعیف او از مسائل بین‌المللی عنوان و خاطر نشان کرد: بهتر بود او به فعالیت‌های تجاری خود ادامه می‌داد چرا که اقدامات وی از جمله ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور به آمریکا به منافع آمریکا در خاورمیانه آسیب می‌زند و موجب انزوای آمریکا خواهد شد. روس‌ها هم می‌دانستند که باید از چه کسی دفاع کنند.

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با اشاره به تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا برای دیوار کشی بین آمریکا و مکزیک اضافه کرد: پیمان نفتا قوی‌ترین قطب اقتصادی جهان است و بالاترین تبادل تجاری را رقم می‌زند. تکنولوژی از آمریکا به مکزیک می‌رود و نیروی کار ارزان نیز از این کشور به آمریکا می‌آید. سالانه 500 تا 700 هزار کارگر در این مرز تردد دارند و من نمی‌دانم که آن‌ها با تصمیم اخیرشان چه هدفی دنبال می‌کنند؛ چرا که اولین آسیب به اقتصاد آمریکا وارد می‌شود و منافع اقتصادی این کشور تحت الشعاع قرار می گیرد.

منبع: ایسنا

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *