ابومهدی مهندس، معاون رئیس هیئت حشد شعبی در این گفت‌وگو به مناسبت آغاز فاز دوم عملیات “محمد رسول الله برای آزادی شهر القیروان و روستاهای اطراف آن و جدا کردن تلعفر در غرب موصل که هنوز دست داعش است تاکید کرد، آزادسازی القیروان صفحه دوم عملیات آزادسازی موصل بوده و یکی از اهداف آزادسازی القیروان تسلط بر مرزهای سوریه و بستن آن به روی داعش است.

المهندس تصریح کرد: بستن مرزها به روی داعش به عنوان هدفی استراتژیک است که در جهت خدمت به هدف اصلی عراق یعنی نابودی داعش است اما آنچه به سوریه مرتبط است به زودی بررسی خواهد شد.

وی تصریح کرد، نیروهای حشد شعبی هرگز وارد خاک سوریه نخواهند شد مگر رهبران سوریه و عراق بر سر آن توافق کنند اما کانال‌های رسمی کنونی با دولت سوریه در ارتباط است که درصورت لزوم اجازه تحرک به سمت خاک سوریه را می‌دهند.

وی درباره اخباری از مداخله اردن از طریق مرزهای جنوبی در سوریه تصریح کرد، هر تحرکی در داخل خاک سوریه بدون موافقت دولت سوریه تجاوز و خصومت قلمداد می‌شود. هر گونه حمله مستقیم به سوریه شکست خواهد خورد همانطور که حمله غیرمستقیم از طریق تروریست‌ها به شکست منجر شد.

این مقام حشد شعبی تاکید کرد: ما برای ناکام گذاشتن هر گونه طرحی برای تقسیم کشورهای منطقه تلاش خواهیم کرد و اراده‌ کشورهای تروریستی و کشورهای حامی آن را می‌شکنیم و برای شکستن هر گونه توطئه و براندازی سوریه و عراق پیشروی می‌کنیم.

مهندس تصریح کرد:‌ ما به تعقیب داعش ادامه خواهیم داد چون امنیت ملی عراق را تهدید می‌کند اما در عین حال باید تحت نظارت فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به عنوان سازمانی امنیتی و نظامی منسجم عمل کرد.

معاون رئیس هیئت حشد شعبی اظهار داشت: داعش همچنان از داخل خاک سوریه حمایت می‌شود و حمایت روشنی هم دارد او قبلا از سوی ترکیه و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با پول و سلاح حمایت می‌شد.

منبع: ایسنا