یک موسسه آمریکایی در تازه ترین گزارش خود از تلاش دولت عربستان سعودی برای توسعه قابلیت های هسته ای و احتمال افزایش این تلاش ها به منظور دست یابی به فناوری هسته ای نظامی خبر داده است.

به گزارش وب سایت ” اکسپرس” بریتانیا، “موسسه علوم و امنیت بین الملل” (ISIS) مستقر در واشنگتن در تازه ترین گزارش خود از تشکیل یک تیم جدید تحقیقات هسته ای در عربستان سعودی برای توسعه قابلیت های هسته ای عربستان به منظور مقابله با برنامه هسته ای ایران خبر داده است.

بر اساس این گزارش مقامات دولت سعودی می خواهند با کسب دانش هسته ای با ایران موازنه برقرار کنند و در برابر آنچه که تهدیدهای ناشی از برنامه هسته ای ایران می خوانند، ایمن باشند.

بر اساس این گزارش تلاش های دولت عربستان سعودی برای کسب دانش هسته ای از زمان انعقاد موافقتنامه هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی در تابستان سال 2015 نه تنها کاهش نیافته بلکه در بخش هایی شاهد افزایش هم بوده است.

موسسه علوم و امنیت بین الملل که بر روند فعالیت های هسته ای کشورها نظارت دارد نسبت به تلاش های دولت عربستان هشدار داده و آن را در آینده نزدیک یک تهدید در حال رشد دانسته است.

بر اساس این گزارش دولت عربستان سعودی هم اکنون در مراحل اولیه توسعه قابلیت های هسته ای است و احتمال دارد در آینده نزدیک به دنبال توسعه قابلیت های هسته ای نظامی باشد.

دولت عربستان سعودی اعلام کرده که برنامه ساخت 16 راکتور هسته ای را در دستور کار خود دارد.

در گزارش موسسه علوم و امنیت بین الملل تاکید شده توافق هسته ای با ایران (برجام) باعث از میان رفتن تلاش ها و توجه دولت سعودی به کسب فناوری هسته ای نظامی نشده اما در عین حال فوریت این مساله را در کوتاه مدت کاهش داده است.

این گزارش تاکید دارد دولت سعودی به دلیل نگرانی ها از پایان یافتن دوره 10 ساله توافق هسته ای و یا احتمال بر هم خوردن این توافق پیش از این موعد، برنامه خود برای توسعه قابلیت های هسته ای نظامی خود را متوقف نکرده هر چند که ممکن است در کوتاه مدت از شدت آن کاسته باشد.

در حال حاضر دولت سعودی برنامه هسته ای غیر نظامی خود را با تلاش برای ساخت راکتورهای برنامه ریزی شده پیش می برد و در عین حال با کشورهایی چون روسیه، کره جنوبی و چین همکاری می کند.

همچنین بر اساس این گزارش دولت سعودی در حال تشکیل یک تیم کاری از مهندسان و دانشمندان هسته ای است که کار توسعه قابلیت های هسته ای این کشور را پیش ببرند.

منبع: عصر ایران

برای دسترسی به متن کامل گزارش اندیشکده علوم و امنیت بین الملل می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:
http://isis-online.org/uploads/isis-reports/documents/SaudiArabiaProliferationRisks_30Mar2017_Final.pdf