جی. جان ایکنبری در نقدی که فارین افرز منتشر کرد، نوشت: پارتیک جی. دنین (Patrick J. Deneen) در کتاب جنجال برانگیز «چرا لیبرالیسم شکست خورد» استدلال می‌کند که خود مدرنیته هم شکست خورده است. مخمصه امروز نتیجه اجتناب‌ناپذیر ایده‌های ناقصی است که متفکرانی نظیر نیکولو ماکیاولی، فرانسیس بیکن، توماس هابز، رنه دکارت و جان لاک که همگی الهام‌بخش روشنفکری و لیبرال دموکراسی مدرن بودند، مطرح کردند.

دنین استدلال می‌کند این نظریه‌پردازان تلاش‌های کلاسیک و دینی برای تقویت فضیلت را رد کردند و در عوض دیدگاه‌های سکولار خود در خصوص سیاست را بر اساس یک دیدگاه کمتر متعالی و فرد محور قرار دادند که با غرور، خودخواهی، حرص و طلب جلال و شکوه تحریک می‌شود.

بر این مبنا دموکراسی‌های لیبرال غربی قدرتمند و ثروتمند شدند، اما در عین حال آثار فرساینده نفع شخصی بی‌قید را تجربه کردند. علقه‌های اجتماعی و ارزش‌های سنتی ناپدید شده‌اند و شهروندان از جانب قدرت رو به رشد یک دولت غیردوستانه احساس تهدید می کنند.

دنین استدلال می کند که باید به واحدهای کوچک تر پناه برد: خانواده و اجتماعات دینی و محلی. با این وجود این دقیقا همین دنیای زندگی خصوصی و جامعه مدنی است که لیبرالیسم به دنبال حمایت از آن بوده است.