خبرگزاری ایرنا:  رئیس روابط عمومی حوزه نظامی جنوب روسیه اعلام کرد: روسیه در دریای خزر رزمایش برگزار کرد که در چارچوب آن چند موشک بالدار به سوی اهداف دشمن فرضی پرتاب شد. به گزارش ایرنا، «وادیم استافیف» روز شنبه اعلام کرد: ناوهای موشک انداز داغستان و تاتارستان در چارچوب رزمایش بزرگ حوزه جنوب روسیه در دریای خزر چندین موشک بالدار از نوع «کالیبر-ان.کا» پرتاب کردند.

خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد آمریکا باید از منطقه التنف سوریه خارج شده و اردوگاه الرکبان که به استراحتگاه تروریست‌ها تبدیل شده باید تخلیه و از بین برود تا پناهجویان سوری به مناطق اسکان دائمی منتقل شوند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، “سرگئی ورشینین” معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» تاکید کرد، مقامات مسکو اصرار دارند که آمریکا باید از منطقه التنف سوریه خارج شده و اردوگاه “الرکبان” باید تخلیه و از بین برود.

خبرگزاری صداو سیما:  ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا گفت: اتحادیه اروپا و انگلیس اگر در ماه اکتبر در مورد شرایط برگزیت به توافق نرسند، در ماه نوامبر به این توافق دست خواهند یافت. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روزنامه اتریشی«دِر اِشتاندارد» ، وی همچنین درباره احتمال وقوع یک جنگ جدید در منطقه بالکان در صورت بی توجهی و غفلت اتحادیه اروپا به این منطقه هشدار داد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا):  استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد که این ائتلاف آماده است تا لیبی را در بازسازی نهادهای نظامی و امنیتی‌اش کمک کند. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف ناتو در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) اظهار کرد: ناتو به نیروهای لیبی آموزش نمی‌دهد اما به خاطر حمایت از برقراری ثبات در داخل این کشور آماده کمک به آن برای بازسازی نهادهای نظامی و امنیتی خود به ویژه وزارت دفاع و سرویس‌های امنیتی است.

الکوثرفارسی: اتحادیه اروپا اعلام کرد یک گروه حقیقت یاب شامل بازرسان ویژه این اتحادیه را برای بررسی مستقل بحران کشتار و سرکوب روهینگیایی ها توسط ارتش و نظامیان در ایالت راخین میانمار اعزام می کند تا براساس نتایج گزارش آنهاتصمیم نهایی در مورد تحریم تجاری میانمار را اعلام کند. به گزارش پایگاه شبکه الکوثر،  این اتحادیه با انتشار بیانیه ای در تارنمای خود تاکید کرد این اتحادیه درحال بررسی تحریم تجاری کشورهایی مانند کامبوج و میانمار است که در جنوب شرق آسیا حقوق بشر را نقض کرده و علیه مردم خود به کشتارجمعی دست زده اند.

العالم:  دبیرکل جدید جهاد اسلامی برای پایان دادن به بن‌بست کنونی و در راستای آشتی ملی فلسطین، طرحی پنج‌ ماده‌ای ارائه داد.«زیاد النخاله» در اولین سخنرانی خود از زمانی که به عنوان دبیرکل جهاد اسلامی انتخاب شده، طرحی چند بندی برای آشتی ملی ارائه کرد و آن را «پل عبور آشتی» نامید.بر اساس گزارش «فلسطین‌الیوم»، النخاله تأکید کرد این جنبش برای خروج از حالت بن‌بست کنونی به بندهای ده‌گانه‌ای که «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل سابق جهاد اسلامی در سال 2016 ارائه داده پایبند است.

یورونیوز:  آمریکا اعمال معافیت برای کشورهای وارد کننده نفت از ایران را بررسی می‌کند.این خبر روز جمعه از سوی یکی از مقامات دولت آمریکا اعلام شد. به گفته او که نخواسته است نامش فاش شود، دولت آمریکا در حال حاضر «در میانۀ فرایندی است» تا برای برخی از مشتریان نفت ایران استثنائاتی که «SRE» نامیده می‌شوند قائل شود یا مجازات تحریم‌ها را برای آنها کاهش دهد.

رادیو چین:  کاخ سفید آمریکا تازه ترین راهبرد ملی برای مقابله با تروریسم را صادر کرد. جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد راهبرد جدید مقابله با تروریسم بیشتر به حفاظت از سرزمین اصلی کشور، جلوگیری از حملات و کاهش خسارت در صورت آسیب از حملات معطوف است. این اولین راهبرد ملی برای مقابله با تروریسم آمریکا پس از سال 2011 به شمار می رود.

ان .اچ.کی ژاپن:  نمایندگانی از ژاپن و روسیه توافق کرده اند تا دو کشور در هزینه فعالیت های مشترک اقتصادی در جزایر تحت کنترل روسیه که ژاپن ادعای مالکیت آنها را دارد، سهیم شوند. یک هیات نمایندگی متشکل از حدود ۵۰ مقام دولتی و بازرگانی از ژاپن، از روز چهارشنبه در حال دیدار از دو جزیره کوناشیری و اتوروفو بوده است. این سومین بررسی میدانی از این نوع بود.

دویچه وله :  روسیه و هند بر سر قرارداد ۶ میلیارد دلاری سامانه اس ۴۰۰ به توافق رسیدند. هند این توافقنامه را به ‌‌رغم تحریم‌های آمریکا امضاء کرده است. خبرگزاری اسپوتنیک نوشت بعید است آمریکا هند را تحریم کند.نخستین محموله سامانه دفاعی اس ۴۰۰ دو سال دیگر یعنی اکتبر ۲۰۲۰ تحویل هند داده خواهد شد. این محموله شامل ۵ دستگاه اس ۴۰۰ خواهد بود.

پارس تودی :  رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز جمعه در پارلمان اتریش بر پایبندی اتحادیه اروپا به برجام تاکید کرد.به گزارش پارس تودی، «ژان کلود یونکر» Jean-Claude Juncker تصریح کرد اروپایی ها باید به قول خود مبنی بر حفظ توافق هسته‌ای عمل کنند.«دونالد توسک» Donald Tusk رئیس شورای اروپا نیز پنجشنبه 27 سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تاکید کرده بود، اتحادیه اروپا به برجام متعهد می ماند.