العالم فارسی: در ادامه تحولات اخیر در عربستان سعودی، دو منبع آگاه نزدیک به خاندان سلطنتی از بازداشت چهارمین شاهزاده سعودی به دستور ولیعهد این کشور خبر دادند. بنا به گفته دو تن از منابع آگاه سعودی نزدیک به خاندان سلطنتی، چهارمین شاهزاده سعودی نیز که ریاست سابق اطلاعات ارتش عربستان را برعهده داشته، به دستور «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان بازداشت شد.

رادیو چین: ارقام جمع آوری شده از ایالات مختلف از سوی دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا نشان می دهد که کروناویروس در 61 شهر از 27 ایالت سراسر آمریکا شیوع یافته و جمعا 330 مورد ابتلا به کرونا و 14 جان باخته اعلام شده است. در همین موقع، سایت اینترتی رسمی مرکز پیشگیری و مهار بیماری آمریکا گزارش کرد که 164 نفر در آمریکا به کرونا مبتلا شده و 11 نفر جان باخته اند. ارقام دو نهاد در یک روز به طور غیر منتظره متفاوت است و 166 نفر فاصله دارد.

 ان. اچ.کی ژاپن: فرماندار نیویورک برای کمک به مهار شیوع ویروس جدید کرونا در این ایالت وضعیت اضطراری اعلام کرده است. بیش از ۳۰ مورد جدید آلودگی در این ایالت به تایید رسیده است. در ایالت های غربی واشنگتن و کالیفرنیا، و نیر در ایالت مریلند در شرق آمریکا که هم مرز با واشنگتن دی سی است هم به دلیل شیوع این ویروس وضعیت اضطراری برقرار است.

خبرگزاری ایرنا:  شیوع ویروس کرونا در کره جنوبی و ژاپن باعث شده است دو کشور سختگیری ها و مقرراتی تلافی جویانه علیه یکدیگر اتخاذ کنند و آنها را رو در روی یکدیگر قرار دهد. ژاپن پس از شدت گرفتن شیوع کرونا در کره جنوبی اعلام کرد مسافرانی را که از این کشور وارد می شوند، دو هفته قرنطینه خواهد کرد.این موضوع اعتراض شدید دولت کره جنوبی را به دنبال داشت و کره ای ها خواستار برچیدن این مقررات شده و از ژاپن خواسته بودند دست از اقدامات سختگیرانه و غیرضروری بردارد.

خبرگزاری مهر: کره شمالی به کشورهای اروپایی در ارتباط با واکنش اخیر این کشورها در برابر فعالیت‌های موشکی پیونگ یانگ هشدار داد.این هشدار وزارت خارجه کره شمالی پس از محکومیت فعالیت موشکی اخیر این کشور از سوی کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد. پیش از این انگلیس، آلمان، فرانسه، استونی و بلژیک نسبت به تداوم فعالیت موشکی کره شمالی ابراز نگرانی کرده و چنین فعالیت‌هایی را «تداوم جاه طلبی»‌‍ کره شمالی عنوان کرده بودند.

 خبرگزاری صدا و سیما: طالبان، اظهارات مسئولان دستگاه اطلاعاتی آمریکا را مبنی بر پایبند نبودن این گروه به توافقنامه با آمریکا رد کرد. “سهیل شاهین” سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد: ما این اتهامات را رد می‌کنیم، روند اجرای توافقنامه طالبان و آمریکا به خوبی پیش می‌رود و این گونه اظهارات مقامات آمریکایی هرگز قابل توجیه نیست.در روز‌های اخیر سه مسئول دستگاه اطلاعات آمریکا اعلام کردند: طالبان به توافقنامه صلح با آمریکا پایبند نیست.

خبرگزاری فارس: رسانه‌هایی سوری از سفر رئیس سازمان اطلاعات مصر به دمشق و دیدار وی با مقامات سوری خبر دادند. پایگاه خبری مراسلون نوشت: «عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات عمومی مصر دوشنبه هفته گذشته به سوریه سفر کرده است».

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا): وزارت خارجه روسیه ابراز امیدواری کرد که ناتو طرح‌هایی برای ممانعت از برگزاری مانورهای گسترده نظامی تحت رهبری آمریکا در اروپا داشته باشد.مانورهای آوریل و مه بزرگترین استقرار سربازان آمریکایی در اروپا طی ۲۵ سال گذشته خواهد بود. این مانورها در ۶ کشور اروپایی از جمله کشورهای حوزه بالتیک و همسایگان روسیه برگزار می‌شوند.وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است: ما به طور قطع اهداف خصمانه آمریکا و ناتو را هنگام تقویت قوای نظامی خود در نظر داریم.

الکوثر فارسی: رئیس هیات اعزامی سازمان بهداشت جهانی به ایران با بیان اینکه تحت تاثیرِ دانش و تعهد کادر درمانی ایران قرار گرفته است، گفت: کشورهای دیگر در مبارزه با کرونا از تجارب ایران استفاده کنند. رئیس هیات اعزامی سازمان جهانی بهداشت به ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران متعهدانه در حال ایستادگی در برابر ویروس کرونا است.

دویچه وله:  به دستور رئیس جمهوری ترکیه قرار است مسیر گذر مهاجران و پناهجویان به یونان و از طریق دریای اژه بسته شود. این آب‌راه کوتاه‌ترین و در عین حال خطرناک‌ترین مسیر ورود غیرقانونی مهاجران به خاک اتحادیه اروپا است.  سیاست ترکیه برای تحت فشار قرار دادن اتحادیه اروپا از طریق باز گذاشتن راه‌های ورود غیرقانونی مهاجران و پناهجویان به کشورهای اروپایی اندکی تغییر کرد.

پارس تودی: وزرای خارجه اتحادیه اروپا پس از نشست خود در زاگرب در بیانیه‌ای مشترک استفاده ابزاری دولت ترکیه از پناهجویان برای پیشبرد اهداف سیاسی را رد و آن را غیرقابل قبول خواندند.این وزرا تاکید کردند که تصمیم آنکارا برای باز کردن مرزهای خود با یونان به مثابه نادیده گرفتن توافق مهاجران در سال 2016 با این اتحادیه است. مساله پناهجویان برای کشورهای اتحادیه اروپا پس از بروز جنگ داخلی در سوریه و روانه شدن سیل آوارگان به سمت ترکیه و از آنجا به سوی اروپا تبدیل به بحران بزرگی شده است.

اسپوتنیک روسیه: روسیه با در اختیار گذاشتن فناوری خود به توسعه آخرین بالگرد جنگنده – شناسایی آمریکا کمک کرده است. بنا به گفته تروی گافی، مدیر اجرایی AVX و مهندس و معاون ارشد اسبق بخش تحقیق و توسعه در شرکت بل، متخصصان دفتر طراحی “کاموف” روسیه فن آوری اتحاد جماهیر شوروی که به توسعه آخرین پروژه بالگرد جنگنده – شناسایی (Compound Coaxial Helicopter) کمک کرد را در اختیار طراحان شرکت آمریکایی AVX قرار داده‌اند.