الکوثر فارسی:   مسکو طی سندی رسمی، «مفهوم امنیت جمعی در خلیج فارس» را به صورت رسمی به شورای امنیت سازمان ملل و مجمع عمومی ارائه کرد و آمادگی خود برای همکاری در این زمینه را ابراز داشت. در این سند آمده است:« در شرایط کنونی، اقدام موثر و پر انرژی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیاز است که در راستای بهبود و ثبات بیشتر شرایط در خلیج فارس و فائق آمدن بر شرایط بحرانی طولانی منطقه است.»

خبرگزاری فارس: وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود گفت واشنگتن باید از حمایت از پ‌ک‌ک دست بردارد. «خلوصی آکار» وزیر دفاع  ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با «مارک اسپر» وزیر دفاع جدید آمریکا  به وی گفت که در صورت عدم حصول توافق با آمریکا، ترکیه یک منطقه امن در شمال سوریه ایجاد می‌کند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا):  سازمان ملل خواستار برقراری آتش بس در لیبی در عید قربان شده و نسبت به انتقال اسلحه به این کشور و احتمال بالا گرفتن درگیری‌ها هشدار داد. نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی در چهارم آوریل گذشته حمله‌ای را به بهانه پاک‌سازی طرابلس، مقر دولت وفاق ملی از “تروریست‌ها” آغاز کردند، نیروهای دولت وفاق نیز با این حمله مقابله کردند.

خبرگزاری تسنیم: تنها چند روز قبل از تعطیلات تابستانی مجلس نمایندگان آمریکا، تعدادی از دموکراتها از طرح استیضاح رئیس جمهور ایالات متحده حمایت کردند و اکنون تعداد حامیان استیضاح به اکثریت قریب به اتفاق دموکراتها نزدیک شده است. در حالی که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در شرایط کنونی تمایلی به حمایت از طرح استیضاح دونالد ترامپ ندارد، ولی حمایت تعداد دیگری از نمایندگان دموکرات در روزهای قبل از تعطیلات تابستانی کنگره از طرح استیضاح، به چالش جدیدی برای پلوسی تبدیل شده است.

خبرگزاری صداو سیما:طرح فرانسه اعمال مالیات بر شرکت های بزرگ دیجیتالی آمریکا که ترامپ آن را حماقت خواند؛ قرار است در نشست گروه هفت بررسی شود. به دنبال اجرای طرح دریافت مالیات از درآمد شرکت‌های تکنولوژی توسط دولت فرانسه که غول‌های تکنولوژی آمریکا نظیر گوگل، آمازون، فیس‌بوک و اپل موسوم به گافا را نیز مشمول، دونالد ترامپ در پیامی توییتری این اقدام همتای فرانسوی خود را «حماقت» خواند و پاریس را تهدید به عواقب اقتصادی سخت کرد.

العالم: وزارت خزانه‌داری آمریکا یک مقام تجاری کره‌شمالی را به اتهام دور زدن تحریم‌های سازمان ملل علیه پیونگ یانگ تحریم کرد.دفتر کنترل دارایی های خزانه داری آمریکا در بیانیه ای با اعلام این خبر اظهار کرد کیم سو ایل تبعه کره شمالی است که از ویتنام با حزب کارگر کره شمالی همکاری داشته است.آمریکا در توجیه این اقدام یکجانبه خود، آن را در راستای اجرای تحریم های آمریکا و سازمان ملل متحد دانسته است.

یورونیوز:  سنای آمریکا نتوانست وتوی رئیس جمهوری، در خصوص منع فروش تسلیحات به عربستان سعودی را لغو کند. روز سه‌شنبه ۳۰ ژوئیه نمایندگان مجلس سنا برای لغو وتوی رئیس جمهوری آمریکا سه بار رای گیری کردند که در نهایت بیش از ۴۶ سناتور با رد وتوی رئیس جمهوری آمریکا موافقت نکردند. این در حالی است که برای رد وتوی رئیس جمهوری باید دو سوم نمایندگان مجلس سنا به آن رای دهند.

ان .اچ.کی ژاپن: ایالات متحده و چین قرار است که برای اولین بار طی بیش از دو ماه گذشته گفتگوهای تجاری برگزار کنند. این گفتگوهای در سطح وزیران روز سه شنبه آغاز خواهد شد. پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در ماه گذشته با از سر گیری گفتگوهای به بن بست رسیده موافقت کردند، این نشست ترتیب داده شد.

آناتولی ترکیه: فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران از برگزاری رزمایش مشترک کشورش با روسیه در تنگه هرمز و خلیج فارس خبر داد. خانزادی در گفتگو باخبرنگاران  در شهر سن پترزبورگ روسیه که برای شرکت در مراسم گرامیداشت روز نیروی دریایی روسیه به این کشور سفر کرده است، اظهار داشت:” در خصوص برگزاری رزمایش نیرو‌های دریایی دو کشور در خلیج فارس، تنگه هرمز و اقیانوس هند به توافق رسیده‌ایم”.

دویچه وله :  مطابق گزارش‌ها نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج فارس به زودی از حمایت یک ناو جنگی کره جنوبی برخوردار خواهد شد. دولت آمریکا به تازگی از کشورهای مختلف خواسته برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس همکاری کنند.روزنامه کره‌ای “جائه کیونگ” به نقل از مقامات ارشد دولتی گزارش داده که احتمال دارد تعدادی هلیکوپتر نیز به منطقه خلیج فارس اعزام شوند. وزارت دفاع کره جنوبی می‌گوید هنوز تصمیم قطعی در این باره گرفته نشده است.

پارس تودی :  هیات ۷ نفره از مقامات ارشد گارد ساحلی امارات به منظور برگزاری ششمین نشست مشترک گارد ساحلی ایران و امارات وارد تهران شد.ششمین نشست مشترک گارد ساحلی ایران و امارات با حضور مقامات مربوطه و به منظور بررسی همکاری های مرزی دو کشور در تهران برگزار می شود.