وب‌سایت شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) در یادداشتی نوشت: در دوره جنگ اوکراین، دیپلماسی ژاپن با گروه 7 همسوتر شده و کابینه نخست‌وزیر کیشیدا نیز روابط خود را با اوکراین و همسایگان اروپایی این کشور بهبود بخشیده است.

تهاجم روسیه به اوکراین باعث ایجاد هماهنگی راهبردی بسیار بیشتری میان ژاپن و کشورهای اروپایی شده است. دیپلماسی اروپایی ژاپن از دهه 1990 به‌طور قابل‌توجهی توسعه‌یافته و در آوریل 2013، ناتو و ژاپن توافق‌نامه‌ای برای تعمیق مشارکت راهبردی خود منعقد کردند. این همکاری شامل حمایت از منافع مشترک طرفین در حوزه‌های امنیت دریایی، سایبری، منع اشاعه و… است. توکیو از توجه اروپا به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی استقبال کرده و از نگرانی اروپا درباره اهمیت ظهور چین و تغییر موازنه قدرت در اقیانوس هند و اقیانوس آرام قدردانی کرده است. اتحادیه اروپا استراتژی اقیانوس هند و آرام خود را توسعه داده و حتی آلمان نیز علاقه خود را به افزایش روابط با این منطقه دریایی «آزاد و باز» نشان داده است.

درمجموع، بحران اوکراین ابعاد جدیدی از تعامل ژاپن با اروپا را به ارمغان آورده است. ژاپن به‌عنوان یکی از اعضای گروه 7 به‌طور کامل از فهرست رو به رشد تحریم‌ها علیه روسیه حمایت کرده است. تا 12 آوریل، ژاپن 499 نفر و 38 نهاد روسیه را تحریم کرده است. اگرچه ژاپن در ابتدا تمایلی به قطع روابط انرژی با روسیه نداشت، بااین‌وجود، پس از گزارش‌هایی مبنی بر جنایات جنگی روس‌ها در اوکراین، نخست‌وزیر کیشیدا رفتار روسیه را محکوم کرد و به واردات زغال‌سنگ ژاپن از روسیه پایان داد.

ژاپن همچنین به بحران انسانی اوکراین واکنش نشان داده است. ژاپن 200 میلیون دلار کمک بشردوستانه برای حوزه‌های بهداشتی و مراقبت‌های پزشکی، کمک‌های غذایی و امنیت غذایی و حفاظت از آوارگان و 300 میلیون دلار نیز در قالب وام به اوکراین کمک کرده است. ژاپن همچنین تجهیزات نظامی را برای کمک به نیروهای دفاعی اوکراین ارائه کرد. اگرچه عمده این تجهیزات، حفاظتی و پزشکی بود، نه سلاح‌های کشنده، اما این نخستین بار بود که ژاپن به کشوری در حال جنگ کمک نظامی می‌کرد. ژاپن پیشنهاد اسکان مجدد اوکراینی‌های آواره جنگ را داده است و تا به امروز، بیش از 600 نفر از این پیشنهاد استقبال کرده‌اند. درنهایت، ژاپن به کشورهایی که از اوکراینی‌های فراری از جنگ میزبانی کنند، کمک کرده است.

اما در این میان، شاید مهم‌ترین تغییر، همسویی نزدیک‌تر ژاپن با ناتو باشد. زمانی که هایاشی یوشیماسا، وزیر امور خارجه ژاپن در نشست ناتو در ماه آوریل شرکت کرد، در مورد ارتباط بین جنگ در اروپا و امنیت اقیانوس هند و اقیانوس آرام به وضوح صحبت کرد و در ادامه، هایاشی مستقیماً از منافع ژاپن سخن گفت.

حضور نخست‌وزیر ژاپن در نشست آتی ناتو در ماه ژوئن نیز نشان‌دهنده این است که این گفت‌وگوهای بین منطقه‌ای میان متحدان آمریکا درراستای تلاش‌های ژاپن برای همسویی بیشتر با کشورهای همفکر خود است. درواقع، دیپلمات‌های ژاپنی مدت‌هاست که از کانال ناتو برای به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌ها در مورد امنیت جهانی و ارزیابی‌های ژاپن در مورد بهترین روش دفاع در برابر تلاش‌های روسیه و چین برای تغییر وضع موجود از طریق قدرت نظامی استفاده می‌کنند.

ازآنجایی‌که ژاپن از تلاش‌های جمعی برای مقابله با تجاوز روسیه به اروپا حمایت می‌کند، هم‌زمان در حال سرمایه‌گذاری برای افزایش نقش آینده اروپا در منطقه پیرامونی خود است. تجاوز روسیه، متحدان آمریکایی را گرد هم آورده است و علاوه بر ژاپن، کشورهای کره جنوبی، استرالیا و نیوزلند نیز به‌طور فعال در تحریم روسیه و کمک به اوکراین شرکت داشته‌اند. این تهاجم بزرگ، دولت‌ها و عموم مردم این کشورها را شوکه کرده است و رهبران سیاسی آن‌ها نیاز تقویت قدرت دفاعی خود و تقویت روابط با ایالات‌متحده را دنبال می‌کنند؛ اما فقط دفاع از خودشان نیست که آن‌ها را نگران می‌کند، چراکه جنگ اوکراین، نظم به رهبری ایالات‌متحده را به‌طورجدی در معرض تهدید قرار داده است، از همین رو رهبران قدرت‌های بزرگ نباید به چالش‌های امنیتی سایر مناطق بی‌توجه باشند. همچنانکه اخیراً، لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا خاطرنشان کرد که اگر تجاوز چین به تایوان شکل بگیرد، اروپایی‌ها باید وارد عمل شوند. بدون شک این ابراز حمایت بالقوه در صورت بروز بحران مشابه در هند و اقیانوس آرام مورد استقبال فراوان ژاپن قرار خواهد گرفت.