وب سایت شورای روابط خارجی آمریکا در گزارشی که الیوت آبرامز آن را تنظیم کرده است، به سیاست رژیم صهیونیستی در قبال جنگ اوکراین پرداخته است که گزیده‌ای از آن در پی از نظرتان می‌گذرد.

 

واکنش اسرائیل به حمله روسیه به اوکراین چگونه بوده است؟

اسرائیل تلاش می‌کند خود را به عنوان یک میانجی بالقوه میان روسیه و اوکراین معرفی کند. نفتالی بنت یکی از معدود رهبران متحد غرب است که همزمان با مسکو و کی‌یف در تماس است و چندین مرتبه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و زلنسکی رئیس جمهور اوکراین گفت‌و‌گو کرده است. اسرائیل ارتباطات فرهنگی قوی با هر دو کشور دارد. تقریباً 15 درصد از جمعیت اسرائیل، مهاجرانی با ریشه روسی و اوکراینی هستند.

پیام‌های دولت اسرائیل عمدا مبهم بوده است. در حالی که بنت از هرگونه محکوم کردن پوتین یا روسیه اجتناب می‌کند، یایر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، مواضع تندتری در قبال مسکو داشته است. اگرچه اسرائیل به اوکراین پیشنهاد کمک‌های بشردوستانه داده است، اما از ارسال کمک‌های نظامی به این کشور یا پیوستن به تحریم‌های غرب علیه روسیه خودداری می‌کند. تعداد ریادی از الیگارش روس، اعم از دو تابعیتی یا یهودی غیراسرائیلی، به اسرائیل پناه برده‌اند. دولت اسرائیل تلاش کرده است تا جایگاه خود به عنوان پناهگاه امن یهودیان، البته بدون تضعیف تحریم‌های متحدان و شرکای خود را حفظ کند. در ماه مارس، اسرائیل به همراه140 عضو دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای رسماً روسیه را محکوم کرد.

 

آیا اسرائیل برای حمایت شدیدتر از اوکراین تحت فشار است؟

اسرائیل با فشارهای داخلی و خارجی برای حمایت بیشتر از اوکراین مواجه است. اکثریت اسرائیلی‌ها (76 درصد) از اوکراین حمایت می‌کنند. اسرائیل شاهد تظاهرات متعدد طرفداران اوکراین بوده است، از جمله تجمع اوایل ماه مارس در تل آویو که هزاران نفر در آن شرکت داشتند. تظاهرکنندگان همچنین مقابل سفارت روسیه و اقامتگاه نخست وزیر بنت تظاهرات کردند.

در همین حال، زلنسکی از دولت اسرائیل خواسته است برای حمایت از اوکراین اقدامات بیشتری انجام دهد. دولت جو بایدن از تلاش‌های میانجی‌گرانه اسرائیل حمایت کرده است. آمریکا به رغم درک نگرانی‌های امنیتی دولت اسرائیل، آن‌ها را به اتخاذ مواضع قوی‌تر تشویق کرده است. ویکتوریا نولند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، درباره الیگارش‌های یهودی – روسی که به اسرائیل پناهنده شده‌اند، گفت: «شما نمی‌خواهید به آخرین پناهگاه پول‌های کثیف تبدیل شوید که به جنگ‌های پوتین دامن می‌زنند.»

 

وضعیت روابط اسرائیل با روسیه و اوکراین قبل از جنگ چگونه بود؟

اسرائیل نزدیکترین روابط با روسیه را در میان کشورهای همسو با غرب دارد. از اواخر دهه 1990، اسرائیل روابط دیپلماتیک و اقتصادی قوی با فدراسیون روسیه ایجاد کرد. آریل شارون و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیران اسرائیل، روابط کاری ویژه‌ای با پوتین برقرار کردند. در تبلیغات انتخاب مجدد نتانیاهو در سال 2019 از تصاویر مشترک نتانیاهو و پوتین استفاده می‌شد.

شاید دلیل اصلی عدم تمایل رسمی اسرائیل به انتقاد شدید از پوتین، حمایت روسیه از نظام سوریه باشد، جایی که نیروهای روسیه و ایران در آنجا حضور دارند. اسرائیل تفاهمی با ارتش روسیه داشته است که نیروهای اسرائیلی را قادر می‌سازد با نیروهای روسی درگیری نداشته باشند و بتوانند به مواضع سوری حمله کنند.

دهه گذشته شاهد تقویت روابط اسرائیل و اوکراین و افزایش تجارت دو طرف بود که مهم‌ترین آن به دوران ریاست جمهوری پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین بازمی گردد. انتخاب زلنسکی به عنوان اولین رئیس جمهور یهودی اوکراین، روابط دوجانبه را تقویت کرد.

 

چرا سخنرانی اخیر زلنسکی در پارلمان اسرائیل با واکنش‌های منفی مواجه شد؟

سخنرانی زلنسکی در کنست تلاشی برای جلب حمایت مادی و صریح‌تر از اوکراین و خارج کردن اسرائیل از بی‌طرفی رسمی بود. سخنرانی زلنسکی در 20 مارس که از یک الگوی تشبیهی پیروی می‌کرد به دنبال تشبیه هولوکاست با اقدامات پوتین در جنگ اوکراین بود. به نحوی که زلنسکی تلاش‌های روسیه برای از بین بردن جمعیت اوکراین از طریق بمباران بی‌رویه را به راه حل نهایی هیتلر تشبیه کرده بود.

اما بسیاری از اعضای کنست از مقایسه هولوکاست او خشمگین شدند، چرا که از نظر آن‌ها، تاریخچه همکاری اوکراین با نازی‌ها آسیب بیشتری را برای یهودیان به همراه داشته است. با همه این احوال، حمایت افکار عمومی اسرائیل از اوکراین و ضدیت با پوتین همچنان باقی مانده است و احتمالاً با ادامه درگیری‌ها تقویت خواهد شد.