وب سایت اندیشکده بروکینگز آمریکا در گزارشی نوشت: بیش از شش نفر از هر 10 آمریکایی، طرفدار اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، ارائه کمک‌های مالی به اوکراین و ارسال سلاح برای نیروهای اوکراینی هستند. 52 درصد آن‌ها نیز از اعزام نیروهای آمریکایی بیشتر برای تقویت دفاع از متحدان این کشور در ناتو حمایت می‌کنند.

اما آمریکایی‌ها بین این اقدامات و سیاست‌هایی که خطر رویارویی مستقیم بین ایالات متحده و روسیه را تهدید می‌کند، مرز روشنی را مشخص می‌کنند. تنها 33 درصد آنها از فرستادن نیروهای آمریکایی برای «کمک» به اوکراینی‌ها حمایت کرده و فقط 16 درصد موافق جنگیدن نیروهای نظامی آمریکا در کنار اوکراینی‌ها هستند.

اکثریت مردم آمریکا با هرگونه اقدام نظامی آمریکا برای سرنگونی هواپیماهای روسیه مخالفت کرده و در همین راستا، مخالف اعمال منطقه پرواز ممنوع در حریم هوایی اوکراین هستند.

آمریکایی‌ها همچنین مخالف برخی اقدامات غیرنظامی مانند انجام حملات سایبری علیه روسیه هستند، احتمالاً به این دلیل که از اقدامات تلافی جویانه روسیه علیه زیرساخت‌های اطلاعاتی آمریکا نگران هستند و صراحتاً تلاش‌ها برای کودتا علیه ولادیمیر پوتین را رد می‌کنند.

با این وجود، آمریکایی‌ها مایل به مقابله دیپلماتیک با روس‌ها هستند و گام‌هایی را که برخی به عنوان راه‌هایی برای آرام کردن روس‌ها و پایان دادن به تهاجم آن‌ها به اوکراین توصیه می‌کنند، رد می‌کنند.

از هر پنج آمریکایی فقط یک نفر فکر می‌کند که ایالات متحده باید به روسیه قول دهد که اوکراین هرگز به ناتو نخواهد پیوست. تنها 14 درصد معتقدند که آمریکا باید استقرار نیروهای خود در اروپای شرقی را به تاخیر بیندازد. همچنانکه تنها 8 درصد آمریکایی‌ها بر این باورند که باید به روسیه اجازه داد تا قدرت بیشتری بر کشورهای مستقل اتحاد جماهیر شوروی سابق اعمال کند.

علاوه بر این، تهاجم روسیه به اوکراین، درک آمریکایی‌ها از صحنه بین‌المللی را تغییر داده است. در حال حاضر، 58 درصد آمریکایی‌ها روسیه را دشمن تلقی کرده و 44 درصد نیز روسیه را تهدیدی فوری برای آمریکا می‌دانند. بیش از 6 نفر از هر 10 نفر احتمال وقوع یک جنگ سرد جدید را متصور دانسته و بیش از نیمی از آنها نیز احتمال جنگ هسته‌ای را بیشتر می‌دانند.

ولادیمیر پوتین با تصمیم خود برای حمله به اوکراین، ناخواسته مردم آمریکا را علیه خود، سیاست‌هایش و کشورش متحد کرد. در نظرسنجی که مرکز تحقیقات پیو در 30 مارس منتشر کرد، مشخص شد که تنها 6 درصد از آمریکایی‌ها معتقدند که رئیس‌جمهور روسیه اقدام درست را در امور بین‌الملل انجام می‌دهد که پایین‌ترین رقمی محسوب می‌شود که تاکنون برای یک رهبر جهانی ثبت شده است.