گزیده‌ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

کارنگی

آیا انتخابات دومای روسیه چیزی را تغییر خواهد داد؟: مقامات روس با وظیفه متقاعد کردن رأی‌دهندگان دارای تفکرات دموکراتیک به این‌که رأی دادن کاری بی‌فایده است، روبرو هستند و درعین‌حال برای افزایش مشارکت رأی‌دهندگانی که تفکرات متمایل به دولت دارند، تلاش می‌کنند.

آیا مسکو و مینسک واقعا در خصوص ادغام پیشرفتی داشته اند؟: در حال حاضر تحت‌فشار گذاشتن بیش‌ازحد بلاروس می‌تواند نتیجه معکوس به همراه داشته باشد و به پیامدهایی پیش‌بینی‌نشده منجر شود. به نظر می‌رسد که روسیه این موضوع را درک می‌کند؛ بنابراین بازی بزرگی را در خصوص ادغام آغاز کرده است.

سوریه چطور سیاست خارجی ترکیه را تغییر داد؟: آنکارا در تلاش برای کسب نفوذ سیاسی در داخل، عملیات‌ نظامی متعددی در سوریه انجام داده است. این عملیات‌ راه را برای یک سیاست خارجی تهاجمی‌تر و ملی‌گرایانه با پیامدهایی عمیق برای روابط با آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا فراهم کرده است.

جنگ تجاری آمریکا-چین تبدیل به یک جنگ سرد شده است: جنگ تجاری آمریکا-چین پیروزی‌های اقتصادی مهمی برای هیچ‌کدام به بار نیاورده است. شاید زمانش رسیده باشد که آمریکا در درجه اول بر سیاست اقتصادی متمرکز باشد.

انتخابات آلمان باید مسیر را برای اروپا مشخص کند: انتخابات فدرال آلمان برای آینده اروپا بسیار مهم است. جانشین آنگلا مرکل این گزینه را در اختیار دارد که اروپا را به سمت یکپارچگی بیشتر و روابطی راهبردی سوق دهد یا به افول تدریجی آن کمک کند.

بروکینگز

مقررات جدید چین در خصوص پلتفرم‌ها: پیامی برای سیاستگذاران آمریکایی: در زمانی که آمریکا و متحدان غربی‌اش برای تعیین نظارت مناسب بر شرکت‌های پلتفرم دیجیتال تلاش می‌کنند، دولت چین با برنامه خود قاطعانه پیش می‌رود. این‌که چین مقرراتی را برای این شرکت‌ها طراحی کرده است تا رقابت و نوآوری را تحریک کند باید پیامی را برای سیاست‌گذاران غربی ارسال کند.

11 سپتامبر و عراق: آغاز یک تراژدی: 20 سال بعد از حمله القاعده در 11 سپتامبر 2001، آمریکا همچنان درگیر جنگی است که در عراق آغاز کرد. ذهن جورج بوش درگیر صدام، دیکتاتور عراقی بود و به‌عمد مردم آمریکا را در خصوص این‌که چه کسی مسئول حملات 11 سپتامبر بود گمراه کرد.

پس لرزه‌ها: سیاست‌های مربوط به پاندمی و پایان نظم بین‌المللی قدیمی: همه‌گیری کووید-19 نقاط ضعف دنیای جهانی شده ما را آشکار کرد و نشانگر پایان یک نظم بین‌المللی به رهبری آمریکا بود. توماس رایت و کالین کال در کتاب جدید «پس‌لرزه‌ها: سیاست‌های مربوط به پاندمی و پایان نظم بین‌المللی قدیمی» با کمک گرفتن از مصاحبه‌هایی با مقامات سراسر جهان، گزارش می‌دهند که چگونه ناسیونالیسم و رقابت قدرت‌های بزرگ مانع از همکاری مهم بین‌المللی در خصوص کووید-19 شد و بدترین سقوط اقتصادی را بعد از رکود بزرگ رقم زد.

تفسیر نتایج انتخابات فدرال 2021 آلمان: عصرِ مرکل به‌نوعی به پایان خود نزدیک شده است. آلمانی‌ها بعد از 16 سال در تاریخ 26 سپتامبر برای انتخاب یک صدراعظم جدید به‌پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

مرکز تحلیل سیاست اروپا

انتخابات روسیه: میلیون‌ها رأی اما فقط یک نتیجه: مردم روسیه برای انتخاب 450 عضو مجلس دوما پای صندوق‌های رأی رفتند. اگرچه انتخابات برای حزب پوتین، روسیه متحد، ناگوار است اما نتیجه از پیش تعیین‌شده است.

پیمان دفاعی جدید استرالیا چین را به چالش می‌کشد: اعلام پیمان جدید تبادل فناوری میان استرالیا، انگلیس و آمریکا نشان‌دهنده اتحاد رو به افزایش این سه متحد در برابر تهدید چین است.

بروگل

آیا می‌توان بدون کاهش رشد اقتصادی با تغییرات اقلیمی مقابله کرد؟: تصور کاهش رشد برای کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای غیر واقع‌گرایانه به نظر می‌رسد؛ در اصل جدا کردن تولید گاز گلخانه‌ای از مسئله رشد ممکن اما مستلزم تلاش‌هایی بی‌سابقه است.

روابط تجاری اتحادیه اروپا-هند: ارزیابی و چشم‌اندازها: در پی نشست اتحادیه اروپا-هند در ماه مه 2021، گفت‌وگوها درباره توافق تجاری اتحادیه اروپا-هند و یک توافق سرمایه‌گذاری از سرگرفته شده است. در این تحلیل سابقه‌ای از وضعیت روابط اقتصادی اتحادیه اروپا و هند و این‌که چرا باوجود فضای سیاسی ناامیدکننده هند، حفظ پیشرفت دراین‌باره از اهمیت برخوردار است، ارائه می‌شود.

رند

برای کمک به بازگشت پناهندگان در سطح جهان به خانه‌های‌شان چه می‌توان کرد؟: پناهندگان تقریباً 30 میلیون از 80 میلیون نفر جمعیت آواره در سراسر جهان را به خود اختصاص می‌دهند. آژانس‌های بشردوستانه به دنبال یکی از سه‌راه حل پایدار در رابطه با آن‌ها هستند: بازگشت داوطلبانه، ادغام محلی و اسکان مجدد. در این میان بازگشت، راه‌حلی مطلوب محسوب می‌شود.

چتم هاوس

تروریسم در آفریقا: خشونت سازمان‌یافته که غیرنظامیان را هدف می‌گیرد، مشکلی جدی در برخی از کشورهای آفریقایی است اما واژه تروریسم توصیفی مناسب برای این مناقشات پیچیده و بلندمدت نیست.

یک سال از توافقات ابراهیم گذشت: فرصت از دست رفته برای بایدن: در پس‌زمینه تردیدهای عمیق در خصوص تعهدات آمریکا در منطقه و بی‌شمار نقاط اشتعال بالقوه، شکست در عمل به توافقات ابراهیم برای دولت بایدن یک فرصت ازدست‌رفته است.

چین و چالش‌های مشترک استرالیا و کانادا: بی‌اعتمادی و هراس از مداخله حزب کمونیست در جوامع رو به افزایش است. اگرچه استرالیا و کانادا توسط بزرگ‌ترین اقیانوس جهان از هم جداشده‌اند اما مسائل مشترک زیادی دارند. هر دو دموکراسی‌هایی غربی با قدرتی متوسط و از متحدان آمریکا هستند که می‌کوشند روابطشان را با چین مدیریت کنند.