وب‌سایت شورای آتلانتیک آمریکا در یادداشتی نوشت: همان‌طور که انتظار می‌رفت، روسیه بلافاصله این اقدام آمریکا را محکوم کرده و دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، اظهار کرد که «با سیاست مخرب و غیردوستانه آمریکا در اعمال محدودیت‌های مداوم و مختلف بر روسیه، اپراتورهای اقتصادی و اقتصاد این کشور به بخش لاینفک رقابت غیرمنصفانه واشنگتن تبدیل شده و رقابت خصمانه آن را آشکار ساخته است».

مسکو به دنبال آن است تا مخالفت آمریکا با این خط لوله را به‌عنوان تلاش واشنگتن برای حذف رقبا و افزایش صادرات گاز آمریکا به بازارهای اروپایی نشان دهد. در مقابل، مقامات آمریکا بارها اظهار کرده‌اند که مخالفت با این پروژه بر نگرانی‌های واقعی امنیتی استوار است که نگرانی مشترک بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا نیز محسوب می‌شود.

مقامات آمریکا معتقدند که صادرات مستقیم گاز روسیه به اروپا از طریق آلمان، این قاره را از لحاظ نیاز انرژی شدیداً به مسکو وابسته می‌سازد. همچنین، نورد استریم 2 برای جایگزینی شبکه خط لوله ترانزیت گاز عبوری از اوکراین طراحی شده است که در حال حاضر درصد قابل‌توجهی از کل صادرات گاز روسیه به بازارهای اتحادیه اروپا را انتقال می‌دهد. بیم آن می‌رود که نورداستریم 2 از نقش ترانزیتی خط لوله اوکراین کاسته، اهمیت راهبردی اوکراین را به‌طور چشمگیری کاهش داده و این کشور را بیش‌ازپیش در برابر تجاوز روسیه آسیب‌پذیر سازد.

ماجرای نورد استریم 2 به مدت چندین سال ادامه یافته و آلمان و روسیه نگرانی‌های آمریکا و اوکراین و همچنین اعضای اتحادیه اروپا را نادیده گرفته‌اند. ساخت‌وساز این طرح بی‌وقفه ادامه داشت تا اینکه در دسامبر 2019 درحالی‌که تنها 120 کیلومتر تا تکمیل این طرح باقی‌مانده بود، تحریم‌های شدید آمریکا ناگهان ادامه کار این پروژه را متوقف کرد.

از آن زمان روسیه تلاش کرده است تا تحریم‌های آمریکا را دور زده و راهی برای تکمیل این خط لوله 10.5 میلیارد دلاری پیدا کند. تابستان امسال، مقامات آمریکا با انتشار هشدارهای جدید، شرکت‌های صادرکننده گواهینامه، بیمه‌ها و همه تشکیلات پشتیبان اتمام این خط لوله را مشمول تحریم کرده است.

این هفته، آخرین اقدام آمریکا در نبرد جلوگیری از پروژه خط لوله نورد استریم 2 ظاهراً طوری زمان‌بندی‌شده بود تا روسیه و آلمان امیدوار نباشند که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تغییری در سیاست آمریکا به وجود خواهد آورد. رئیس‌جمهور ترامپ تحریم‌های سال گذشته در خصوص نورد استریم 2 را تائید کرد و با حمایت تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه، توسط هر دو حزب کنگره آمریکا نیز به تصویب رسید. از سوی دیگر، جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری، نیز علیه این خط لوله جبهه گرفته و ضمن مخالفت با تکمیل نورد استریم 2، این خط لوله را برای اروپا «معامله‌ای نامطلوب» خوانده است.

مخالفت با پروژه نورد استریم 2 به واشنگتن محدود نبوده و بسیاری از کشورهای اروپا نیز به چند دلیل با آن مخالفت کرده‌اند. اوایل اکتبر امسال، ظاهراً معلوم شد که حتی شریک راهبردی روسیه در این طرح، یعنی آلمان، نیز به خاطر خشم و عصبانیت ناشی از مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر گروه مخالف روسیه، احتمالاً به دنبال لغو این طرح است.

بااین‌حال، آنگلا مرکل در مورد لزوم تکمیل این خط لوله همچنان ثابت‌قدم مانده است. بی‌شک وی تحت تأثیر این واقعیت است که در صورت تکمیل نورد استریم 2، این خط لوله، گاز ارزان‌تری در اختیار صنایع آلمان قرار خواهد داد و این کشور را به قطب گاز طبیعی در اروپای شرقی و مرکزی تبدیل خواهد کرد.

مخالفان اصلی این خط لوله در اروپا نظیر سازمان انرژی اوکراین «نفتوگاز» از تجدید تعهدات واشنگتن و افزایش اقدامات تحریمی استقبال کرده است. مقامات «نفتوگاز» اظهار کرده‌اند که «واضح است که همه شرکت‌هایی که خدماتی برای ساخت نورد استریم 2 ارائه دهند یا به ارتقای ظرفیت کشتی‌های لوله‌گذاری روسی «آکادمیک چرسکی» یا دیگر کشتی‌های لوله‌گذاری روسیه بپردازند، مورد تحریم آمریکا قرار خواهند گرفت».

قرار است دسامبر 2020 تحریم‌های بیشتری در بودجه آمریکا پیش‌بینی شود. انتظار می‌رود که این تحریم‌ها میخ نهایی را بر تابوت خط لوله نورد استریم 2 بکوبد اما روسیه نبرد بر سر این طرح انرژی بااهمیت راهبردی را تا پایان آن ادامه خواهد داد.