جرمی شاپیرو در یادداشتی که وب‌سایت شورای روابط خارجی اروپا آن را منتشر کرد؛ نوشت: ابتلای رئیس‌جمهور ترامپ به کووید – 19 به‌خودی‌خود بی‌ثبات کننده نیست. ازنظر ساختاری، دولت ایالات‌متحده طبق متمم 25 قانون اساسی خود، بیش از هر کشور دیگری برای تعیین جانشین آمادگی دارد. این اقدام قبلاً هم به‌صورت موفقیت‌آمیزی انجام شده بود. در دولت جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور برای دو بار البته در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، اختیارات ریاست جمهوری را به معاونش تحویل داد.

در شرایط کنونی نیز، در حقیقت ترامپ دولت آمریکا را اداره نمی‌کند، بلکه فقط در فواصل زمانی مختلف اداره آن را مختل می‌کند؛ بنابراین عدم حضور وی، انسجام و ثبات سیاسی ایالات‌متحده را افزایش خواهد داد.

آنچه در دولت ترامپ همواره بی‌ثبات کننده بوده است، نه سیاست‌های او بلکه خود او است که با تصمیمات غیرقابل‌پیش‌بینی، اقدامات ناگهانی و حمله به متحدان باعث ایجاد بی‌ثباتی شده است. از این نظر، دولت‌های خارجی احتمالاً نگران تأثیر بیماری ترامپ بر روحیه شکننده‌اش خواهند بود. تقریباً یک دیدگاه جهانی مشترک در بین دولت‌های اروپایی وجود دارد که ترامپ ثبات اخلاقی ندارد و رفتارهای او بیشتر شبیه رفتار یک کودک نوپاست تا یک دیوانه.

بنابراین چندین احتمال نگران‌کننده درباره پیامدهای بیماری ترامپ وجود دارد:

  • ترامپ ممکن است برای 10 تا 14 روز آینده در قرنطینه کاخ سفید بماند و از طریق توییتر، نفرت پراکنی کرده و ناامیدی را بیش از گذشته گسترش دهد. ضمن آنکه ممکن است توئیت‌های او متحدان اروپایی و دیگران متحدان آمریکا را آزرده نماید.
  • انزوای نسبی او می‌تواند پارانوئید او را بیشتر تحریک کند و بذر هرج‌ومرج پس از انتخابات را بیشتر بکارد. این امر به‌طور بالقوه تأثیر بی‌ثبات کننده‌ای بر دموکراسی آمریکا خواهد داشت و حتی ممکن است باعث ناآرامی‌های داخلی در دوره بعد از انتخابات شود.
  • درصورتی‌که او رقابت‌های انتخاباتی را از دست بدهد، با توجه به نیاز شدید او به جلب‌توجه دیگران، او دیوانه‌وار بر سیاست‌هایی اصرار خواهد کرد که توجهات را جلب می‌کند. این اقدامات می‌تواند شامل شروع مجدد جنگ تجاری با چین باشد باهدف مجازات کشوری که او را مبتلابه ویروس کووید-19 کرده است و یا حتی تنش‌های تجاری با اروپا را آغاز کند.

ابتلای ترامپ به کرونا آن‌هم بعد از گذشت شش ماه از شیوع بیماری همه‌گیر کووید- 19 می‌تواند بیش‌ازپیش عدم صلاحیت ایالات‌متحده برای مقابله با این بیماری را تقویت ‌کند. به نظر می‌رسد دولت ترامپ به‌ویژه ازنظر سیاسی و فکری قادر به جدی گرفتن این بیماری و اجرای یک برنامه مؤثر، حتی در خانه خود ترامپ برای مقابله با آن نیست. کشورهای اروپایی معتقدند آمریکا صلاحیت کافی برای برخورد با کووید – 19 را ندارد. عدم توانایی آمریکا برای مقابله با کووید – 19، به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای به احساس صلاحیت و توانایی رهبری جهانی در ایالات‌متحده آسیب‌زده و نشان داده است که چگونه نبردهای عمیق و دائمی حزبی در ایالات‌متحده می‌تواند به سیاست‌ خارجی این کشور آسیب بزند.

البته اثر این اتفاق، بر انتخابات ریاست جمهوری که تیتر اول اکثر مطبوعات ایالات‌متحده را نیز به خود اختصاص داده (البته با فرض جدی نبودن بیماری رئیس‌جمهور) چندان زیاد نخواهد بود. رقابت‌های انتخاباتی رئیس‌جمهور برای دو هفته متوقف خواهد شد و توجهات به عملکرد ضعیف او در مقابله با بیماری کووید – 19 معطوف خواهد شد. اگرچه هم‌زمان با شیوع گسترده این ویروس، رکود اقتصادی، خشونت‌ها و شورش‌های نژادی و حس برتری‌طلبی مجدد سفیدپوستان در آمریکا نیز افزایش‌یافته است.

اگر ترامپ موفق شود حریف خود، جو بایدن را در مناظره‌های پیش رو به ویروس کرونا آلوده کند و تاکتیک‌های کثیف مبارزات انتخاباتی را به اوج خود برساند وضعیت بسیار پیچیده‌تر خواهد شد. اگر بایدن مبتلا شود، این امر می‌تواند رقابت‌های ریاست جمهوری را به آشفتگی بیشتر برساند.