گزیده‌ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

بروکینگز

نبود میانجی برای درگیریِ جدید در جنگ قدیمی قفقاز: جنگی تمام عیار در قفقاز جنوبی آغاز شده است. در حالی که جمهوری آذربایجان و ارمنستان نیروهای خود را بسیج می‌کنند، هیچ مرجع بین‌المللی برای توقف این درگیری مداخله نمی‌کند.

بایدن، میان احیا و تغییر: روشن است که جو بایدن در صورت پیروزی در انتخابات یک سیاست خارجی متفاوت از سیاست دونالد ترامپ را دنبال خواهد کرد، اما آیا بایدن به رویکرد باراک اوباما باز خواهد گشت یا این که مسیر جدیدی را آغاز می‌کند؟

دوره دوم احتمالی ریاست جمهوری ترامپ و معنای آن برای دنیا: اگر ترامپ برای دومین بار رئیس جمهور آمریکا شود، احتمالا چهار سال دوم ریاستش بر کاخ سفید برای سیاست خارجی آمریکا و امور جهانی، بسیار مخرب‌تر از دوره اول قدرت او خواهد بود.

هفت سال با ابتکار کمربند و جاده چین: دیوید دالر تأثیر ابتکار کمربند و جاده چین در هفت سال گذشته و فرصت‌ها و چالش‌های اقتصادی و ژئوپلیتیک آن برای آمریکا و بازیگران منطقه‌ای را بررسی کرده است.

مهم‌ترین مناظره ریاست جمهوری تاریخ آمریکا: مناظره میان مایک پنس، معاون دونالد ترامپ و سناتور کاملا هریس، مهم ترین مناظره معاونان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از زمان آغاز این مناظره‌ها در 40 سال پیش تا کنون بود. در حالی که مناظره معاونین اغلب هیاهوی کمتری داشته است اما رقابت‌های 2020 و رویدادهای منحصر به فرد پیرامونش باعث شده است رویارویی پنس-هریس خبرساز شود.

سال آخر آنگلا مرکل :در حالی که آنگلا مرکل وارد آخرین سال حضورش در رأس قدرت به عنوان صدر اعظم آلمان می‌شود، میراث او به شکل عجیبی بی نتیجه مانده، اما ممکن است انتخابات ریاست جمهوری پیش روی آمریکا باعث شود او با انتخابی سرنوشت ساز میان بازسازی روابط ترانس‌آتلانتیک یا پناه بردن به شرق روبرو شود.

دوران پسا صباح در کویت: شیخ صباح الأحمد الجابر الصباح، امیر 91 ساله کویت در تاریخ 29 سپتامبر درگذشت. او در فاصله سال 1963 و 2003 وزیرامور خارجه و از 2003 تا 2006 نخست وزیر و از 2006 به بعد امیر این کشور بود. او در تدوین سیاست خارجی میانه روی کویت و ایفای نقش یک میانجی بی طرف در منطقه توسط کشورش موثر بود. صباح یکی از معدود حکام خلیج (فارس) و در واقع جهان عرب بود که برای تسلیت درگذشتش بیانیه‌های جهانی صادر شد.

 

شورای روابط خارجی اروپا

آلمان چطور می‌تواند بن بست مهاجرت را بشکند: آلمان به عنوان رئیس اتحادیه اروپا باید در قالب یک ائتلاف اراده برای یافتن راه حل مهاجرت همکاری کند.

 

بلفر

ترامپ می‌خواهد به آمریکای دهه 50 برگردد: کاتریت کلوور، تحلیلگر سیاسی می‌گوید آمریکا مشکلات زیادی دارد که دونالد ترامپ یکی از آن‌ها است. اگر جو بایدن در انتخابات پیروز شود باید مشکلات زیادی را رفع کند.

کووید-19 و بحران اقلیمی، دو بخش از یک نبرد: از ابتدای شیوع کووید-19، گفته شد «دست کم ممکن است، حالا درباره واکنش به تغییرات اقلیمی جدی‌تر شویم.» قطعا می‌توان منطق پشت این تفکر را دید. خسارات فراوان ناشی از این بیماری باید اهمیت سه موضوع را به ما یادآوری کند که برای رفع مشکل گرمایش زمین ضروری هستند: علم، سیاست عمومی و همکاری بین‌‌المللی.

پیروزی در رقابت راهبردی در ایندوپاسیفیک: رقابت راهبردی در ایندوپاسیفیک که شامل آمریکا، استرالیا و حزب کمونیست چین است، بدون شک مهم‌ترین مسئله روابط بین‌الملل معاصر است.

 

رند

روسیه، ناتو و امنیت دریای سیاه: منطقه دریای سیاه کانون رقابت روسیه و غرب بر سر آینده اروپا است. این منطقه دو دهه مناقشه را حتی پیش از الحاق غیر قانونی کریمه در سال 2014 توسط مسکو تجربه کرده است. روسیه از سال 2008 تا کنون چهار مرتبه از نیروی نظامی علیه کشورهای منطقه استفاده کرده است.

 

میدل ایست فوروم

کشوری در اروپای مرکزی که شیفته سامانه‌های تسلیحاتی اسرائیل است: جمهوری چک برای سامانه‌های دفاع هوایی جدید و پیشرفته اسرائیلی هیجان زده است.

 

کارنگی

احیای کنترل تسلیحات هسته‌ای آمریکا-روسیه: تقویت امنیت از طریق همکاری: کنترل تسلیحات هسته‌ای امروز بیش از هر زمان دیگری، بعد از پایان جنگ سرد اهمیت پیدا کرده است. مذاکرات عمل‌گرایانه برای رسیدن به یک پیمان مکمل باید هم اکنون آغاز شود.