گزیده‌ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

شورای روابط خارجی اروپا

چرایی حمایت همزمان اروپایی‌ها از کنترل سختگیرانه مرزها و رعایت حقوق بشر: اروپایی‌ها عمدتاً حامی کنترل‌های سخت‌گیرانه مرزی هستند، اما علت این امر احتمالاً بیشتر تأثیرات شدید ناشی از بیماری کرونا است تا نفوذ احزاب پوپولیست.

اروپا می‌تواند توافق هسته‌ای ایران را تا نوامبر حفظ کند: واشنگتن بعد از شکست تحقیرآمیز در شورای امنیت سازمان ملل به دنبال بازگرداندن تحریم‌ها خواهد بود تا آنچه را از توافق هسته‌ای ایران باقی مانده است، دچار اختلال کند؛ اما انگلیس، فرانسه و آلمان هنوز می‌توانند این توافق را تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سرپا نگهدارند.

مانورهای نظامی روسیه در مرز بلاروس: پیام برای غرب: کرملین می‌داند که مداخله نظامی باعث از دست رفتن حسن ظن مردم بلاروس می‌شود، اما یک گذار مدیریت شده به‌سوی کاندیدای موردنظر خود را منتفی نمی‌کند.

پیروزی بایدن – هریس چه معنایی برای فن‌آوری و ابتکارات آمریکا خواهد داشت؟: فرض کنید سال 2024 است و کاملا هریس جانشین جو بایدن است. فن‌آوری و سیاست فن‌آوری آمریکا بعد از چهار سال قدرت بایدن-هریس چگونه خواهد بود؟

دولت ترامپ روزی به چین سخت خواهد گرفت: بخش‌هایی از دولت آمریکا دوست دارند کیک چینی خود را داشته باشند و آن را بخورند. آن‌ها می‌خواهند ژست بگیرند که در مقایسه با بایدن، اوباما یا بوش به چین سخت‌تر می‌گیرند اما درعین‌حال دست به هیچ اقدامی نزنند که وال‌استریت، رأی‌دهندگان یا در برخی موارد دونالد ترامپ را ناامید کند. نتیجه آن‌هم صدور اعلامیه پشت اعلامیه در خصوص واکنش به تهاجم اقتصادی چین است که بعداً عملی خواهد شد.

 

کارنگی

درباره توافق اسرائیل-امارات مبالغه نکنید: شاید یک روش دقیق‌تر برای ارزیابی این توافق تثبیت و رسمی شدن روابطی باشد که برای بیش از یک دهه عمدتاً به‌صورت زیرزمینی انجام می‌شد؛ اما تأثیر راهبردی آن دست‌کم فعلاً به‌اندازه معاهدات صلح اسرائیل حائز اهمیت نخواهد بود.

آیا کره جنوبی و آمریکا در دوران کووید-19 آمادگی نظامی را حفظ می‌کنند؟: در مدت شیوع یک بیماری همه‌گیر چطور اطمینان حاصل می‌کنید که نیروی نظامی آماده رفع تهدیدات است؟ اتحاد آمریکا-کره جنوبی با این مشکل دست‌وپنجه نرم کرده است.

توافق اسرائیل-امارات صرفا یک نمایش فرعی است: صلح خوب است؛ اما روابط دوستانه میان دولت‌های متخاصم در منطقه‌ای شکننده که درگیر ستیزه‌جویی است چطور؟ این لحظه‌ای خواهد بود که باید خدا را شکر کرد یا این‌که ممکن است در نگاه اول این‌طور به نظر برسد؛ اما باوجوداین مبالغه‌ها، توافق اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی روابطشان که دونالد ترامپ آن را اعلام کرد، معجزه‌ای از انجیل نیست بلکه یک فرصت‌طلبی سیاسی به ضرر فلسطینی‌ها است.

روابط چین-هند بعد از درگیری مرزی: اگرچه ممکن است چین و هند هر دو گمان کنند که این وضعیت تحت کنترل است اما رویکردهای افراطی و سوءتفاهم‌ها میان آن‌ها می‌تواند به وقوع یک رقابت خطرناک منتهی شود.

 

چتم هاوس

تحریم‌های آمریکا علیه کوبا هنوز کارایی دارد؟: سیل اخیر تحریم‌های محدودکننده سفر به کوبا که کاخ سفید اعلام کرد و اخباری که حاکی از بازگشایی فروشگاه‌هایی در کوبا است که با دلار آمریکا معامله می‌کنند این سؤال را مطرح می‌کند: آیا تحریم‌ها کارایی دارند و اگر این‌طور است چه زمانی کارایی دارند؟

 

رند

تصمیم‌گیری در کره شمالی: این گزارش تلفیق سه مقاله است که هدف از آن‌ها به راه انداختن بحث میان آن‌هایی است که بر تصمیم‌گیری در کره شمالی متمرکز هستند.

 

بروکینگز

به بازی یافتن مقصر شیوع کرونا خاتمه دهید: تجدید نظر در نقش چین در شیوع کرونا: به گفته مایک پمپئو «ما هنوز ماسک می‌زنیم و شاهد افزایش مرگ براثر کرونا هستیم چون حزب کمونیست چین نتوانست به وعده‌هایش به جهان عمل کند». این یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های مقصر دانستن چین، به‌ویژه حزب کمونیست چین، برای شیوع کرونا در جهان است. در عوض چین هم آمریکا را به سوء مدیریت و جدی نگرفتن این بیماری متهم کرده است.

جلوگیری از جنگ سرد جدید میان آمریکا و چین: درحالی‌که انتخابات نوامبر ریاست جمهوری آمریکا نزدیک می‌شود بسیاری در چین بر این موضوع متمرکز هستند که نتیجه این انتخابات برای روابط واشنگتن و پکن چه خواهد بود.