گزیده‌‎ای از این مطالب برای کمک به غنای مطالعاتی نخبگان و علاقه‌مندان به موضوعات راهبردی بین‌المللی در پی ازنظرتان می‌گذرد. رصد و ارائه چکیده‌ای از این مطالب به‌منزله تائید دیدگاه نویسندگان یا این اندیشکده‌ها نیست.

 

چتم هاوس

چگونگی مبارزه با فروپاشی اقتصادی ناشی از کرونا: وزیران دارایی و بانک‌های مرکزی در کاهش تهدیدات کووید-19 برای اقتصاد جهانی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

آیا انگلیس می‌تواند میان شفافیت و کنترل توازن برقرار کند؟: انگلیس باید به‌جای تعهد به تجارت آزاد در پی این باشد که به مدلی برای تغییر جهانی‌سازی پایدار تبدیل شود.

حاکمیت در اینترنت و آثارش: دولت‌های مختلف در جهت تعریف جدی‌تری از حاکمیت در زمینه اینترنت حرکت کرده‌اند و برخی تلاش می‌کنند مرزهایی را در فضای سایبر قرار دهند و نیز مرزهای فیزیکی خود را در فضای سایبر افزایش دهند.

امنیت سایبری و تسلیحات هسته‌ای: امنیت سایبری بخش مهم زیرساخت راهبردی بین‌المللی و سیستم‌های تسلیحاتی است.

بگین سادات

یک اتحاد ضد آمریکایی شکننده: روسیه چین را به سرقت فن‌آوری متهم می‌کند: رابطه میان روسیه و چین مبتنی بر منافع راهبردی مشترک کوتاه‌مدت است اما اختلافات آن‌ها زیر این سطح قرار دارد. این اختلافات گاهی در برابر چشم‌ها ظاهر می‌شود، مانند زمانی که روسیه چین را به سرقت فن‌آوری متهم کرد.

بروکینگز

پاسخ مالی به شیوع کرونا چطور باید باشد؟: آیا در مراحل اولیه یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در آمریکا قرار داریم که پای آن به اقتصاد کشیده می‌شود و باعث رکود خواهد شد یا شاهد یک اورژانس پزشکی محدود برای بخشی از جمعیت هستیم که تأثیری محدود بر کل جمعیت و اقتصاد دارد؟

شورای روابط خارجی آمریکا

آیا چین در تجارت عادلانه رفتار می‌کند؟: «ساخت چین»، احتمالاً این عبارت را روی لباس، اسباب‌بازی یا دیگر محصولاتی که هر روز استفاده می‌کنید، دیده‌اید. دسترسی محصولات چین به همه کشورها در دهه‌های اخیر نظام تجارت جهانی را مختل کرده است.

چطور افغانستان را ترک نکنیم؟: توافق میان آمریکا و طالبان به‌احتمال خیلی زیاد با شکست روبرو خواهد شد. آمریکا به یک برنامه دوم نیاز دارد.

پترسون

طراحی پاسخ سیاسی آمریکا به کرونا: بیماری ناشی از ابتلا ویروس کرونا (کووید-19) به‌احتمال بسیار زیاد رکود اقتصادی در آمریکا و جهان را رقم خواهد زد.

بروگل

آیا اتحادیه اروپا یک ابرقدرت است؟: درحالی‌که چین و آمریکا برای برتری در جهان با هم مبارزه می‌کنند، به نظر می‌رسد که اتحادیه اروپا در سایه باقی‌مانده است. اما اگر اتحادیه اروپا بدون اینکه کسی متوجه شود، اقتصاد جهانی را شکل دهد، چطور می‌شود؟ آیا قدرت نرم می‌تواند برای شکل دادن به مقررات در سراسر جهان کافی باشد؟

بلفر

ورای تجارت: رویارویی میان آمریکا و چین: آیا چین و آمریکا در مسیری گام برمی‌دارند که آلمان و انگلیس در آغاز قرن گذشته در آن قدم گذاشتند؟ این احتمال ازنظر بسیاری غیرقابل‌تصور است اما باید در خاطر داشته باشیم که وقتی می‌گوییم چیزی غیرقابل‌تصور است، ادعایی است که به ممکن بودن چیزی در جهان ربطی ندارد بلکه به دلیل تصورات ذهنی محدود ما است.

کارنگی

فن‌آوری چطور به آمادگی جهان برای اپیدمی بعدی کمک می‌کند: پاسخ جهانی به ویروس کرونا یک بستر آزمایشی مهم را برای فن‌آوری‌های جدید به‌منظور شناسایی، تشخیص و درمان بیماری‌های عفونی فراهم می‌کند؛ اما برای رسیدن به این پیشرفت‌ها، سرمایه‌گذاری جامع‌تر در بهداشت عمومی ضرورت دارد.

شرم اروپا و ناتو برای سوریه و ترکیه: درحالی‌که مصائب در ادلب ادامه دارد، به‌جای آن‌که اروپا به یک بازیگر جدی در عرصه سیاست خارجی تبدیل شود، ترکیه و جنگ در سوریه در حال تضعیف اعتبار ناتو و اتحادیه اروپا هستند.

نسخه ایتالیا برای نجات اقتصادش در برابر کرونا: درحالی‌که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا افزایش یافت نگرانی‌ها درباره اثرات اقتصادی آن برای ایتالیا نیز بالا گرفت؛ اما این امر تا حد زیادی به این بستگی خواهد داشت که وضعیت فعلی تا چه مدت ادامه یابد، عاملی که هیچ‌کسی نمی‌تواند آن را پیش‌بینی کند. پس چه چیزی در معرض خطر است؟ و چه دولت ایتالیا چه نوع راهبردی را در مواجهه با این وضعیت اتخاذ کرده است؟

شورای روابط خارجی اروپا

اقدام متوازن کننده اروپا در مصر: ایتالیا و اتحادیه اروپا نباید فرض کنند که پویشی هماهنگ برای آزادی پاتریک جورج زکی محکوم‌به شکست است.

کیتو

پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا؟: امید اندکی وجود دارد که ممکن است آمریکا به‌زودی بتواند از طولانی‌ترین جنگ خود خارج شود. چه موانعی در این مسیر قرار دارد؟