تامارا کافمن ویتز، عضو ارشد مرکز سیاست خاورمیانه در یادداشت کوتاهی که اندیشکده بروکینگز منتشر کرد، نوشت: دولت آمریکا به روشنی اعلام کرده است که چه فلسطینی‌ها بپذیرند یا نه، این دولت قصد دارد حاکمیت اسرائیل را بر تمامی سرزمین‌هایی به رسمیت بشناسد که در نقشه ترامپ برای اسرائیل در نظر گرفته شده است. این امر طرح ترامپ را به نتیجه‌ای تحمیلی تبدیل می‌کند.

این اولین باری نیست که یک رئیس جمهور آمریکا سعی می‌کند شروطی را به اعراب و اسرائیلی‌ها در خصوص چگونگی حل مشاجراتشان دیکته کند. رونالد ریگان، رئیس جمهور محبوب جمهوری‌خواهان نیز سعی کرده بود این کار را انجام دهد. طرح‌هایی از این قبیل در گذشته در آمریکا با شکست روبرو شده است زیرا رهبران فلسطینی که تاکید دارند صلح نمی‌تواند تحمیلی باشد، آن‌ها را نپذیرفته‌اند.

نخست وزیر فعلی اسرائیل تصمیم گرفته است موضع بلندمدت اسرائیل را رها کند و در عوض به هر چیزی که می‌تواند از یک رئیس جمهور آمریکا بگیرد چنگ بزند. باید توجه داشت که نتانیاهو و ترامپ هر دو مبارزات انتخاباتی را در سال جاری میلادی پیش رو دارند و بنابر این نیتشان در حال حاضر بسیار کوتاه‌مدت و در جهت منافع شخصی آنها است. دیکته امروز رئیس جمهور آمریکا شاید یک سال بعد از حالا دیگر ارزشی نداشته باشد اما مناقشه اعراب و اسرائیل همچنان ادامه خواهد