“لایرا فون دانیلز” از کارشناسان اقتصادی موسسه علم و سیاست برلین در مصاحبه‌ای با روزنامه “ویرتشافتز ووخه” آلمان به تلاش های اتحادیه اروپا برای حمایت از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های ضد ایرانی آمریکا پرداخته و اظهار داشت: البته در اتحادیه اروپا در حال حاضر دیدگاه های متفاوتی در این باره وجود دارد که آیا مقررات ممنوعه مربوط به سال 1996 واقعا قابل انتقال به وضعیت امروز است.

وی  در ادامه در پاسخ به این پرسش که بر اساس اطلاعت کمیسیون اروپایی اقدامات این اتحادیه باید در عرض 2 ماه فعال شود وآیا این دخالت زیاد در آزادی شرکت ها نبوده و به نظر شما مشروع و منطقی است گفت: این مسئله به اهداف سیاسی مرتبط است که اتحادیه اروپا دنبال می کند. تا به حال این طور به نظر می رسد که اتحادیه اروپا با حمایت و پشتیبانی فرانسه و آلمان مایل به مقابله با سیاست ترامپ در قبال ایران و تهدید های تحریم های ثانویه علیه شرکت های اروپایی هستند. به این ترتیب مقررات ممنوعه می تواند ابزار موثری باشد برای اینکه شرکت های اروپایی را ترغیب کند که به توافقات تجاری با ایران پایبند باشند.

این کارشناس موسسه علم و سیاست برلین در ادامه تصریح کرد که هنوز کاملا مشخص نیست که اتحادیه اروپا چگونه می خواهد خساراتی که شرکت های اروپایی در تجارت با ایران به دلیل تحریم های آمریکا می بینند را جبران کند. بخصوص این مسئله که چگونه خسارات احتمالی عدم دسترسی به بازار مالی آمریکا باید جبران شود هنوز مشخص نیست. معایب تحریم‌های آمریکا بخصوص از دید بانک ها بیشتر از مزایای مناسبات تجاری با ایران است.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد که آلمان و فرانسه در اتحادیه اروپا هر دو از شرکای بزرگ تجاری ایران هستند. آلمان سال گذشته یک حجم صادرات 3 میلیارد یورویی با ایران داشت و حجم صادرات فرانسه به ایران هم 1.5 میلیارد یورو بود. علاوه بر ین شرکت های فرانسوی اخیرا سرمایه گذاری بالایی در ایران داشته اند. شرکت توتال فرانسه تنها پنج میلیارد یورو در یک پروژه گازی سرمایه گذاری کرده است.

این کارشناس موسسه علم و سیاست برلین در ادامه با توجه به صحبت های اخیر سفیر جدید آمریکا در برلین درباره لزوم توقف مناسبات تجاری با ایران پیش بینی کرد که آمریکا فشارهای خود بر آلمان را افزایش می دهد و در این باره گفت: تا زمانی که شرکت های آلمانی زیر فشار تحریم های آمریکا قرار گیرند در عرصه سیاست داخلی این پرسش مطرح می شود که آیا مناسبات تجاری با ایران واقعا ارزش بد شدن مناسبات تجاری با آمریکا را دارد.

وی افزود: اتحادیه اروپا باید به صورت متحد در برابر منافع ایالات متحده بایستد و یک سیستم تامین مالی شخصی و مستقل را برای مناسبات تجاری با ایران ایجاد کند.

منبع: تسنیم