loader image

جدیدترین مطالب

Loading

أحدث المقالات

Loading

اهمیت حیاتی محل عرضه سهام آرامکو برای سعودی ها

۱۳۹۸/۰۴/۰۳ | موضوعات

شورای راهبردی آنلاین- ترجمه : عربستان در حال بررسی گزینه های خود برای عرضه اولیه سهام شرکت ملی نفت سعودی در بازار بورس نیویورک یا لندن است. در همین راستا، بحث و جدل های عمیقی در عربستان درباره مناسب ترین گزینه برای عرضه اولیه 5 درصد سهام آرامکو شکل گرفته است.

 اندیشکده استراتفور نوشت: اگرچه پیشنهاد مشاوران آرامکو، عرضه سهام در بورس لندن است، اما محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاه عربستان و رئیس شورای عالی آرامکو که تصمیم گیرنده نهایی در این باره است، به پذیره نویسی سهام این شرکت در بورس نیویورک تمایل دارد. عرضه اولیه سهام شرکت آرامکو که از پیچیده ترین معاملات دوران اخیر محسوب می شود، به دلیل قرار گرفتن در مرکز برنامه توسعه چشم انداز 2030 عربستان از حساسیت بسیاری برخوردار است.

عرضه سهام آرامکو در هر کدام از بورس‌های نیویورک یا لندن دارای مزایا و معایبی است. مشاوران آرامکو با توجه به نگرانی هایی که درباره قوانین افشای اطلاعات در آمریکا وجود دارد با لندن رایزنی هایی انجام داده اند. مسئولان این شرکت نفتی، درباره قوانین کمیسیون اوراق بورس و بهادار آمریکا برای افشای ذخایر شرکت و همچنین پیگیری پرونده های حقوقی عربستان در آمریکا موسوم به عدالت در برابر حامیان تروریسم (جاستا) نگران هستند. در مقابل، آمریکا بازارهای سرمایه ای گسترده ای را پیش روی سعودی ها قرار خواهد داد، اگرچه برای ولیعهد مهم تر آن است که پذیره نویسی در بورس آمریکا بتواند تاثیر شگرفی بر روابط آمریکا – عربستان داشته باشد. همچنانکه محمد بن سلمان از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ شدیدا به دنبال تقویت روابط با این کشور بوده است.

از طرف دیگر، لندن قوانین افشاگرانه کمتر و ریسک قانونی حداقلی تری دارد. اما یکی از بزرگترین نگرانی ها برای عرضه سهام در بورس لندن قوانین حاکم بر نحوه ارزش گذاری سهام  است. به طوری که برای تعیین قیمت آن، شرکت ها ملزم به عرضه حداقل 25 درصد از سهام خود هستند، که این رقم، بسیار بیشتر از 5  درصدی است که سعودی ها برنامه عرضه آن را دارند. در صورتی که آرامکوی عربستان نتواند ارزش سهام این کشور را تضمین کند، پذیرش سهام آن برمبنای بسیاری از شاخص های بازار بورس لندن از جمله FTSE 100n غیر قابل پذیرش خواهد بود. اما با این حال، سازمان نظارت بر رفتار مالی بریتانیا دستورالعمل جدیدی را در ماه ژوئیه درباره نحوه ارزش گذاری سهام در بورس این کشور ارائه کرد که به صورت ویژه برای شرکت ها و نهادهای تحت کنترل دولت ها طراحی شده بود. چنانکه این دستورالعمل، آنها را از برخی قوانین رایج برای ارزش گذاری سهام به روش معمول در بورس لندن معاف خواهد کرد. اگرچه این پیشنهاد هنوز تصویب نشده است اما منتقدان ادعا می کنند که سازمان نظارت بر رفتار مالی بریتانیا، این دستورالعمل را به طور ویژه برای جذب آرامکو طراحی کرده است.

اگرچه آرامکوی عربستان می تواند برای عرضه سهام در هر دو کشور اقدام کند، اما انجام این کار اوضاع را پیچیده تر کرده و حتی ممکن است برنامه ریزی های انجام شده برای عرضه اولیه سهام در سال آینده را با تاخیر مواجه سازد. عربستان سعودی همچنین در حال برنامه ریزی برای پذیره نویسی سهام  در بورس داخلی خود با نام تداول است. ریاض در نظر دارد با پذیره نویسی داخلی، به بهبود بازارهای سرمایه خود کمک کند، چرا که تقویت این بازارها برای تحقق برنامه توسعه چشم انداز 2030 حیاتی است. عربستان سعودی همچنین باید برای حل معضلات داخلی خود که بخش هایی از اقتصاد این کشور را مختل می کنند، چاره ای بیاندیشد. اما مساله نگران کننده تر این است که عربستان از بازار بورس تداول برای فروش سهام با نرخ های تخفیفی به شرکت های تحت کنترل خود و همچنین شهروندان عربی سعودی به عنوان مکانیزمی برای توزیع ثروت بهره برداری می‌کند. با توجه به این قبیل اقدامات سعودی ها، تعیین یک راهبرد مشخص برای آرامکو بسیار دشوار است، همچنانکه تنظیم ساز و کار ارائه قیمت پیشنهادی اولیه برای پذیره نویسی سهام احتمالا یک تصمیم بیشتر سیاسی در فضای اقتصادی عربستان سعودی باشد که از زمان ملی شدن نفت در دهه 1980 تا کنون ادامه داشته است.  

0 Comments

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *