درماده 18، با اشاره به تاثیر منفی فرسایش معماری کنترل تسلیحات، خلع سلاح و عدم اشاعه بر ثبات راهبردی و انتقاد از رویکرد روسیه در این حوزه و تهدید دانستن استفاده بالقوه از مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته‌ای توسط بازیگران متخاصم و غیر دولتی علیه امنیت ناتو، ادامه توسعه فعالیت های هسته‌ای ایران و کره شمالی در کنار توسل سوریه، کره شمالی و روسیه به سلاح شیمیایی و گسترش زرادخانه هسته‌ای و توسعه سامانه‌های پرتابی چین مطرح شده است.

سند راهبردی جدید ناتو بر موارد زیر تاکید ویژه‌ای دارد:

۱روسیه؛ مهم‌ترین و اصلی‌ترین تهدید

همانطور که پیش‌بینی می شد، ائتلاف ناتو در سند راهبردی جدید خود، روسیه را مهم‌ترین و اصلی‌ترین تهدید برای امنیت، صلح و ثبات در منطقه آتلانتیک معرفی کرد. این ائتلاف مدعی شد که هدف روسیه بی‌ثبات‌سازی کشورهای شرق، جنوب و شمال ناتو است. همچنین این ائتلاف، قدرت روسیه در اقیانوس اطلس شمالی و حضور نظامی قوی آن در مناطق بالتیک، دریای سیاه و مدیترانه به همراه ائتلاف نظامی با بلاروس را یک چالش جدی برشمرد و اعلام داشت که قدرت بازدارندگی را برای همه متحدانش به میزان قابل توجهی تقویت خواهد کرد.

۲مقابله با نفوذ جهانی چین

ناتو در سند جدید خود، چین را به عنوان منبع چالش‌های نظام‌مند برای امنیت حوزه یورو-آتلانتیک معرفی کرده است. در مواد ۱۳ و ۱۴ این سند آمده است که جاه‌طلبی‌های اعلام شده و سیاست‌های قهرآمیز جمهوری خلق چین، منافع و امنیت و ارزش‌های ناتو را به چالش می‌کشد. ناتو مدعی است که جمهوری خلق چین به دنبال کنترل بخش های کلیدی فناوری و صنعتی، زیرساخت های حیاتی و منابع راهبردی است. در ادامه این سند آمده است: تعمیق همکاری راهبردی بین جمهوری خلق چین و روسیه و تلاش‌های آن‌ها برای تضعیف نظم بین‌المللی، با ارزش‌ها و منافع ما در تضاد است.

۳- سازمان‌های تروریستی

تهدید تروریستی که اساس سند راهبردی دوره ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ بود، بار دیگر اما به صورت محدود در سند جدید مورد تاکید قرار گرفت. ناتو در این سند بدون اشاره به جزئیات، به مقابله با تروریسم و همکاری با متحدان خود در خاورمیانه و شمال افریقا اشاره می کند. همچنین در این سند جدید به برخی از چالش های دیگر همچون تغییرات آب و هوایی و … نیز اشاره شده است.

برای دسترسی به متن کامل سند، روی این لینک کلیک کنید.