علی عبدی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی، با بیان اینکه جدیدترین گزارش سالانه مرکز مطالعات امنیت ملی رژیم صهیونیستی برای سال 2022، ایران و وضع آشفته داخلی رژیم صهیونیستی را مهم‌ترین چالش‌های این رژیم عنوان کرده است، تصریح کرد: فضایی که این گزارش ترسیم می‌کند، تاحدودی مشابه شرایطی است که در گزارش 2021 ترسیم شده و چالش‌ها همان مواردی است که سال گذشته نیز مورد توجه قرار گرفته بود.

وی با یادآوری اینکه در گزارش سال 2021 برای اولین بار شکاف‌های داخلی به عنوان تهدید دیده شده بود، افزود: تفاوت این گزارش‌ها در این است که با توجه به چالش‌های بعد از جنگ 12 روزه، نگرانی‌ها از دو قطبی شدن اوضاع و چالش داخلی در عرصه‌های سیاست داخلی رژیم و همچنین تشدید چالش‌ها با فلسطینی‌های 1948 و کرانه باختری و غزه، پررنگ‌تر شده است و به طور مبسوط به آن پرداخته‌اند. البته با تغییر دولت در آمریکا و احیای مذاکرات برجام، در این گزارش بیشتر از سال گذشته به مسئله هسته‌ای ایران توجه شده است.

عبدی تاکید کرد: واکنش‌های تندی که اعراب 1948 نشان دادند و حتی به سود فلسطینی‌های کرانه باختری وارد مناقشات شدند، فوق تصور صهیونیست‌ها بود و نگرانی مضاعفی برای آن‌ها ایجاد کرده است. ضمن اینکه اقتدار دولت خودگردان نیز، خصوصا بعد از جنگ 12 روزه، به شدت با چالش مواجه شده و ضعف دستگاه‌های امنیتی آن در مهار فلسطینی‌ها، نگرانی‌های امنیتی رژیم صهیونیستی را تشدید کرده است.

 

چالش‌های داخلی رژیم صهیونیستی جدی و بنیادی است

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی ادامه داد: با اینکه این گزارش تلاش کرده تا حد زیادی نگاه واقع بینانه‌ای داشته باشد، اما مسائل از آنچه در آن ترسیم شده جدی‌تر و بنیادی‌تر هستند و نویسندگان این گزارش عامدانه لحن به شدت نرم و ملایم‌تری را انتخاب کرده‌اند، در صورتی که چالش‌ها بسیار جدی‌تر از آن هستند که در سند نوشته شده‌اند.

عبدی ضمن اشاره به مزیت‌های صحنه سیاست داخلی در رژیم صهیونیستی از دید این گزارش که مربوط به تغییر دولت و کنار رفتن نتانیاهو بوده است، اضافه کرد: مدیریت کووید 19، ثبات نسبی امنیت و بهبود شرایط اقتصادی و پروژه عادی‌سازی روابط با اعراب نیز در این بخش مورد توجه قرار گرفته است که البته جای بحث و نیاز به بررسی‌های جدی‌تری دارد.

وی درخصوص چالش‌های مورد اشاره در این گزارش توضیح داد: براساس این گزارش، ائتلاف سیاسی که دولت جدید شکل داده است هنوز چندان به ثبات نرسیده و متزلزل بودن آن در مقابل گروه مخالف فعال و قوی در کنست، مورد توجه قرار گرفته است. در بحث چالش‌های اساسی داخلی نیز تاکید شده که مسئله اصلی قطبی شدن جامعه صهیونیستی است که محصول 12 سال دوره حکمرانی نتانیاهو ارزیابی می‌شود.

این تحلیلگر مسائل رژیم صهیونیستی، میزان پایین تاب آوری اجتماعی ساکنان اراضی اشغالی را از دیگر چالش‌های مهم رژیم صهیونیستی برشمرد که در دوره شیوع کووید 19، جنگ 12 روزه و همچنین در چالش‌های اخیر با فلسطینی‌ها محک زده شده و آن‌ها موفق بیرون نیامده‌اند و گفت: براساس این گزارش این مسائل چالش‌های بسیار اساسی در این رژیم است که با جدیت، در زمانی خود را نشان خواهد داد.

عبدی چالش‌های اجتماعی و اقتصادی و شکاف اجتماعی را از دیگر تهدیدهای مطرح شده در این گزارش برای رژیم صهیونیستی برشمرد و ادامه داد: رشد اقتصادی 7 درصدی سال 2021 برای سال 2022، رقمی حدود 5.5 درصد پیش‌بینی شده است. علاوه بر آن، در عین اینکه طبقه برخوردار در رژیم صهیونیستی در بحران کووید 19، نه تنها آسیب ندید، بلکه بهره مندی بیشتری نصیب خود کرد، اقشار زیر خط فقر با چالش‌های بیشتری مواجه شدند و شرایط حادتری پیدا کردند. این وضعیت شکاف طبقاتی را در رژیم صهیونیستی افزایش داده است و در جامعه‌ای که به شدت مورد حمایت قدرت‌های جهانی است و کمک‌های فراوانی دریافت می‌کند، حدود 28درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود 36 درصد کودکان این جامعه زیر خط فقر زندگی می‌کنند، توضیح داد: این مسائل نشان می‌دهد به لحاظ زیرساختی، مسکن و آموزش تهدیدهای جدی پیش روی این رژیم است که البته در این گزارش به نرمی به آن پرداخته شده است.

 

تشدید اقدامات خرابکارانه در صورت توافق در وین

عبدی در ادامه ضمن اشاره به مقاله یکی از افسران ارشد پیشین اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی در روزنامه هاآرتص که در آن تاکید کرده بود در صورت توافق هسته‌ای در وین بودجه نظامی اختصاصی علیه ایران با هدف انجام برخی اقدامات تروریستی و خرابکارانه، به موساد اختصاص خواهد یافت، گفت: به نظر می‌رسد بر خلاف برخی تحلیل‌ها، مزیت رژیم صهیونیستی در برخورد با مسئله هسته‌ای ایران، اقدام نظامی نیست، بلکه این مزیت در «اقدامات پنهان» علیه ایران و «جنگ کثیف» است. سیاستی که در دو دهه اخیر شاهد آن بوده‌ایم و با توافق در وین این جنگ شدت بیشتری پیدا خواهد کرد.

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی اضافه کرد: در این مقاله، در بحث توصیه‌ها به چند مسئله پرداخته شده است، از جمله اینکه آمادگی برای هر دو حالت توافق یا عدم توافق هسته‌ای و همچنین در شرایط رسیدن ایران به آستانه هسته‌ای، ضروری است. در واقع این گزارش، در بحث راهکارهای عملی، موضوعاتی مانند حفظ آزادی عملیات منطقه‌ای و کارزار میان جنگ‌ها و ادامه مانع تراشی در برنامه هسته‌ای در هماهنگی با آمریکا را مورد توجه قرار داده است.