وب سایت شورای روابط خارجی اروپا در یادداشتی نوشت: رهبران انصارالله هرگز از قرار گرفتن در فهرست سازمان تروریستی خارجی آمریکا نگران نبوده‌اند. تروریست خوانده شدن ایدئولوژی ضدآمریکایی عمیق آن‌ها، برای یمنی‌ها قابل درک است و مایه تضعیف چشمگیر قدرت آن‌ها در بخش‌های تحت کنترل این گروه در یمن نشده است؛ اما لغو این عنوان برای آن‌ها اعتماد به نفس جدیدی به ارمغان آورده است. اکنون رهبران انصارالله انتظار دارند که آمریکا با فشار بر عربستان سعودی به مرحله نظامی این جنگ پایان بخشد.

در عین حال، جنبش انصارالله به تصرف استان مارب ادامه داده است. مارب نفت زیادی دارد و تنها سنگر دولت منصور هادی در شمال این کشور محسوب می‌شود. تصرف این شهر می‌تواند ضربه نهایی را بر دولت هادی و عربستان وارد سازد.

با این حال، حامیان منطقه‌ای دولت هادی، نظیر امارات، می‌دانند که سقوط مارب سرنوشت دولت یمن را رقم می‌زند. از همین رو آن‌ها به اعزام و استقرار جنگجویان ضدانصارالله می‌پردازند که مورد حمایت عربستان و امارات بوده و در ساحل غربی یمن مستقر هستند. در نتیجه، ائتلاف به رهبری عربستان سعی دارد که مارب سقوط نکند و جنگ طولانی و مرگ‌بار احتمالا ادامه خواهد داشت. این امر هزینه‌های انسانی فاجعه باری خواهد داشت، به طوری که سازمان‌های بین‌المللی پناهجویی هشدار می‌دهند که این جنگ نزدیک به 400 هزار آواره درپی خواهد داشت.

با توجه به این پیش زمینه، ضروری است که فعالان بین المللی، با هدایت آمریکا و اروپا تلاش‌های خود را فورا تقویت کنند تا به منظور دست‌یابی به آتش بس راهی برای ترغیب انصارالله و عربستان برای توقف جنگ و بازگشت به میز مذاکره بیابند. در این خصوص، اتحادیه اروپا و کشورهایی نظیر آلمان، سوئد و هلند بازیگران کلیدی محسوب می‌شوند.

اروپایی‌ها و دولت بایدن می‌توانند انصارالله را از طریق تهران برای مذاکره راضی کنند. اگرچه انصارالله دست نشانده ایران نیست، اما تهران روی این جنبش تا حدی نفوذ دارد.

به عنوان بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک، آمریکا و اروپا باید عربستان را به واگذاری برخی امتیازات به انصارالله، از جمله لغو تحریم‌ها و بازگشایی فرودگاه صنعا، وادار سازند. ظاهرا ریاض می‌خواهد که از این جنگ دست بکشد. در این صورت عربستان باید به جای مذاکرات محرمانه قبلی، مذاکرات آشکار با انصارالله را بپذیرد. همچنین، ائتلاف عربستان باید از تمایل دیرینه خود برای تحمیل شکست نظامی به انصارالله دست بردارد. برتری موقعیت انصارالله در شمال یمن و تمایل آن‌ها به تداوم جنگ بدین معناست که سعودی‌ها چاره‌ای جز واگذاری امتیازات نظامی ندارند.

این رویکرد باید با کمک‌های انسان‌دوستانه فوری بین المللی، ازجمله در مناطق تحت کنترل انصارالله، همراه باشد. پس از برقراری آتش بس و آغاز کمک‌های انسان دوستانه، بازیگران بین‌المللی می‌توانند زمینه را برای مذاکرات سیاسی به رهبری سازمان ملل بین انصارالله و دولت رسمی یمن و دیگر نمایندگان جناح‌های سیاسی این کشور فراهم کنند. این اقدامات می‌تواند مبادله اسرا، انتقال مدیریت بندر حدیده به سازمان ملل، اصلاح نظام مالی برای جلوگیری از فروپاشی پول یمن، و تسهیل ارسال کمک‌های مالی یمنی‌های خارج از این کشور به وطن خود، را شامل شود.

اقدامات اخیر بایدن از تمایل فزاینده آمریکا به حرکت در این مسیر حکایت می‌کند. اکنون کشورهای اروپایی نیز باید به تلاش خود در راستای این اقدامات بیفزایند.