مصطفی نجفی در گفتگو با سایت شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به برگزاری جشن‌های یهودی در امارات به فاصله کوتاهی پس از آشکارسازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی اظهارداشت: از آذر ماه امسال تقریبا اولین گروه از گردشگران صهیونیست که شامل حدود 50 هزار گردشگر بودند، وارد امارات شدند، علاوه بر آن برگزاری این جشن‌های فرمایشی هم در دستور کار اماراتی‌ها قرار گرفت. همه این‌ها را باید بخشی از پروژه مقامات این کشور با اهداف خاص ارزیابی کرد.

 

امارات نگران واکنش‌های اجتماعی نسبت به عادی سازی

وی با بیان اینکه برگزاری این جشن‌ها و همچنین ورود گسترده گردشگران صهیونیست به امارات را باید از دو زاویه بررسی کرد، افزود: اماراتی‌ها تلاش می‌کنند تا با توسل به چنین اقداماتی بحث آشکارسازی روابطشان با رژیم صهیونیستی را در سطوح اجتماعی عادی جلوه دهند تا به اصطلاح مسئله برای مردم جا بیفتد.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا با اشاره به برخی اعتراضات مردمی در داخل و خارج امارات نسبت به آشکارسازی روابط با رژیم صهیونیستی گفت: اماراتی‌ها اقداماتی را در حوزه امنیتی – سیاسی و سیاست خارجی‌شان پیش بردند، اما نگرانی‌ها و عدم قطعیت‌هایی در مورد واکنش‌ها به این عادی‌سازی در سطوح اجتماعی برایشان وجود دارد. اکنون نیز با این اقدامات به دنبال این هستند که نشان دهند فضای آزادی و آزادی عقاید و ادیان و فرقه‌ها در کشورشان وجود دارد؛ در حالی که امارات به شدت یک کشور کنترل شده است.

 

جشن‌های فرمایشی و هدفمند

نجفی برگزاری جشن‌های یهودی را نشانه‌ای از تکثر فرهنگی در امارات ندانست و تصریح کرد: امارات کشوری است که همه چیز در آن کنترل شده است و مسائل سیاسی – امنیتی و همینطور اجتماعی از ناحیه تفکر خاصی که در آنجا حاکم شده، کانالیزه می‌شود. این جشن‌ها بلافاصله پس از اعلام آشکارسازی روابط در دستور کار قرار گرفت و نشان داد که امارات و رژیم صهیونیستی با این برنامه‌ها اهداف امنیتی را پیگیری می‌کنند.

وی توضیح داد: صهیونیست‌ها سابقه زیادی در اقداماتی از این دست دارند و اکثر پوشش‌های جاسوسی‌شان در همین جشن‌ها، سفرهای گردشگری و نظیر این‌ها اتفاق می‌افتد. آن‌ها به دنبال فراهم کردن زمینه هایی برای پیشبرد اهداف جاسوسی خود هستند. به خصوص اینکه اگر چند سال گذشته و تردد چهره‌های صهیونیست به امارات را بررسی کنیم، این مسئله بیشتر خود را نشان می‌دهد. اولین مقامی هم که به امارات سفر کرد، رئیس موساد بود و بعد از این سفر ورود گردشگرها و برگزاری این جشن‌ها شروع شد.

 

اهداف امنیتی و جاسوسی اسرائیل و امارات

این کارشناس مسائل غرب آسیا تأکید کرد: خیلی از این سفرهای گردشگری و همچنین برگزاری آن جشن‌ها در راستای پوشش اقدامات جاسوسی است. به خصوص اینکه اماراتی‌ها هم در دو – سه سال گذشته تلاش زیادی کردند که حتی با خیلی از شرکت‌های صهیونیستی و آمریکایی که در حوزه جاسوسی و امنیتی فعالیت می‌کنند، قراردادهایی ببندند و بستند.

نجفی ادامه داد: در واقع اماراتی‌ها تلاش دارند که ابوظبی و دبی را تبدیل به یک هاب اطلاعاتی – امنیتی در منطقه کنند، بنابراین باید به برگزاری این جشن‌ها و همچنین سفرهای پرشمار در قالب گردشگر به امارات از این دو بعد نگاه کرد.

وی با اشاره به اقداماتی که امارات تا کنون در راستای گسترش روابط با اسرائیل انجام داده، ادعای مقامات این کشور برای اعلام عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی با هدف کمک به حل مسئله فلسطین را طنزی راهبردی عنوان کرد و افزود: اماراتی‌ها اتفاقا با این اقدام توازن قدرت در حوزه فلسطین و فلسطین اشغالی را به هم زدند و این تصمیم کاملا به ضرر فلسطینی‌ها است. به گونه‌ای که اکنون فلسطینی‌ها در موضع ضعف قرار گرفتند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: در عین حال این مسئله باعث شد که همبستگی بیشتری بین گروه‌های مقاومت فلسطینی ایجاد شود، همان‌طور که رزمایشی که اخیرا برگزار کردند چنین هدفی را دنبال می‌کرد؛ یعنی احساس می‌کنند که با عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با اعراب همه چیز به ضررشان تمام می‌شود. در این شرایط هم ادعای اماراتی‌ها در این رابطه صرفا یک لفاظی سیاسی است و به دنبال سرپوش گذاشتن به خیانتشان به آرمان فلسطین و اقناع افکار عمومی هستند.